Hlavní obsah

Mateřská není nejhezčí životní období: co se se ženami děje a jak si uchovat aspoň trochu sebevědomí

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Na roli mámy se většina žen těší. Budou celé dny dovádět s děťátkem a předávat ze sebe to nejlepší. Mnohdy ale přichází vystřízlivění, protože dny na mateřské nepřipomínají dovolenou ani omylem. Namísto toho je tu únava, nepochopení okolí a izolace. A sebevědomí klesá a klesá...

Článek

Co ovlivňuje ženské sebevědomí? Jsou to hodnoty, jak dobře se cítíte ve svém těle, jak spokojený a naplněný žijete život, osobní i pracovní. Vnímání vlastní atraktivity i společenský a pracovní status se rozhodně změní na mateřské, resp. rodičovské dovolené. Poznáte bezvýhradnou lásku, ale i strach a únavu. Na nějakou dobu se stanete hlavně mámou, jejíž dny bývají stereotypní.

Zeptali jsme se Dominiky Špačkové, zakladatelky projektu Maminkatelky, který podporuje podnikatelky s malými dětmi, a psycholožky Lucie Peričkové, která se zaměřuje na pomoc ženám s malými dětmi, jak přežít mateřskou.

Nejšťastnější období v životě ženy?

Upínat se na mateřství jako na něco, co vám prosvítí život, je naivní. Na to většinou přijdete až po letech při zpětném pohledu. Ale když se to děje, je třeba počítat s tím, že to bude období velmi náročné. Dominika Špačková k tomu říká: „Na několik let přestanete dobře spát, máte omezený prostor a čas pro sebe a jste nonstop s dětmi. Práce, kterou děláte, není nikde vidět. Cítíte obrovskou lásku, ale občas se můžete potýkat s poporodními depresemi.“

To potvrzuje i Lucie Peričková: „Když do rodiny vstoupí dítě, vše se točí kolem něj. Vaše potřeby jsou na čas upozaděny, zažíváte stereotyp bez možnosti adekvátního odpočinku. Přicházíte o příjmy a jste finančně závislé na partnerovi, bojujete se ztrátou osobní svobody, mění se okruh vašich přátel a ztrácíte sebevědomí.“

Mateřská není dovolená

Název mateřská dovolená napovídá, že si doma s dítětem odpočinete. Jenže ony se dny na mateřské nepodobají dovolené ani vzdáleně. Přesto jste vnímány jako ty, co nechodí do práce a jsou celý den doma. Proč vás to tedy někdy ubíjí?

Podle Lucie Peričkové není spojení mateřská, resp. rodičovská dovolená vhodně zvolený termín: „Jedná se o nepřetržitou, jednotvárnou péči o malé dítě, které je na vás plně závislé. Navíc bez možnosti odpočinku, což je psychicky náročné.“ A Dominika Špačková dodává: „Skvělé je, že v Česku mateřskou dovolenou vůbec máme. Velkou nevýhodou ale je, mimo jiné, špatné postavení žen s malými dětmi na trhu práce. I proto je v našem projektu podporujeme, aby i na mateřské pracovaly (na krátké úvazky, na vlastních projektech) a udržely si své pracovní dovednosti.“

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

O tom, že pracovat doma s dětmi není žádná legrace, přesvědčila mnohé současná pandemie. Pracující ženy na mateřské dovolené začaly být více oceňoványFoto: Syda Productions, Shutterstock.com

Nesrovnávejte se s jinými matkami

O výchově a péči o dítě se hodně mluví a píše a vzniká mylný dojem, že snad existuje univerzální návod. A když se nedaří, začnou mít ženy frustrující pocit, že někde udělaly chybu. Na sebevědomí nepřidá ani možnost porovnávat se na sociálních sítích s celým světem. Co s tím?

Lucie Peričková v praxi vídá, že ženy jsou v dnešní době teoreticky připravené na mateřství, ale mají velká očekávání a vytváří na sebe psychický tlak: „S ostatními matkami srovnávají výchovu, pokroky dítěte, materiální zajištění i možnosti hlídání nebo péči o sebe i své pocity. V médiích a zejména na sociálních sítích vidíme vše zalité sluncem, a pokud se tak žena necítí, podléhá falešnému pocitu, že není dobrá máma, že nic nezvládá, že dělá málo.“

Vztah s partnerem prochází zkouškou

Že vztah prověří společné cestování nebo bydlení? Velkou zkouškou je i příchod dítěte. Minimálně pár měsíců po porodu se žena necítí ve svém těle dobře, je unavená, a protože žije jen miminkem, zúží se jí i okruh zájmů a témat k hovoru. Pak hodně záleží i na partnerovi, zda ji podpoří, nebo bude dávat najevo nelibost z toho, že se mu tolik nevěnuje, a klást otázky typu: „A co jsi celý den dělala, že jsi nestihla teplou večeři?“

Podle Lucie Peričkové jsou rozhodující zažité vzorce a stereotypy, které si nesete ze své původní rodiny, jak podle nich vypadá obstaraná domácnost a podobně. „Důležité je i to, zda si umíte říct o pomoct a umožníte muži zapojit se do péče o dítě a domácnost. Velkou roli hraje, jak kvalitní a pevný vztah jste měli před příchodem dítěte, jak zvládáte náročné situace.“

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Že partnerova maminka dělala doma všechno a tatínek u toho nepřekážel? To nemusí znamenat, že vy si to doma rozdělíte stejněFoto: RossHelen, Shutterstock.com

Jak zapracovat na sebevědomí

Jak být mámou, která si váží sama sebe? Důležité je na sebe nezapomínat a chtít i čas pro sebe. Aby byla možnost dobít baterky, rozvíjet se a pečovat o sebe. Podle Lucie Peričkové to následně usnadní i návrat do pracovního procesu: „Ženy většinou dopřávají svým dětem i nemožné, ale na sebe už tolik nemyslí. Pokud vám to ale rodinná a finanční situace umožní, měly byste investovat čas, energii a peníze do svého osobnostního rozvoje. To je komodita, kterou vám nikdo nevezme. A je fajn mít na paměti, že v tom žádná máma není sama a komunita žen ve stejné situaci, se kterými si má co říct, umí být velmi nápomocná.“

Načítám