Hlavní obsah

Bolest hlavy: Menstruační migréna: jak se liší od běžné a dá se jí předejít?

Foto: Daniel Dash, shutterstock.com

Trpíte předmenstruačními či menstruačními bolestmi? Tak víte, o čem dnes píšeme. A jistě se shodneme na tom, že migréna je to úplně nejhorší

Nepříjemné bolesti nejsou během menstruace cizí až polovině žen. Kromě křečí v břiše vás může trápit i menstruační migréna. Jak se liší od běžné bolesti hlavy?

Článek

Menstruace je přirozená součást dospělého ženského života, i když byste ji ze svého kalendáře občas radši vymazaly. Až 50 % žen trpí v průběhu menstruačního krvácení bolestmi a dalšími nepříjemnými příznaky. V dnešní rychlé době se mnohdy bagatelizují, ač mohou zásadně omezovat každodenní fungování.

Co vás ničí nejvíc?

Mezi nejčastější komplikace provázející menstruaci patří premenstruační syndrom (PMS), dysmenorea a menstruační migréna. PMS se začíná projevovat asi týden před začátkem samotné menstruace, s jejímž nástupem obvykle odezní. Projevuje se bolestmi břicha, zácpou či nadýmáním, bolestmi hlavy, pocitem napětí v prsou, zhoršením kvality pleti či náladovostí.

Menses samotný může komplikovat dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace. Mezi časté příznaky patří zejména tlak v podbřišku, křeče, zvracení, průjem, bolest hlavy, výjimečně mdloby. Dysmenorea postihuje zejména ženy do 24 let.

Foto: Khosro, shutterstock.com

Křečovité bolesti břicha často provází tepavá ukrutná bolest v hlavě jakoby za nadočnicovými oblouky. A přesně to je migréna

Hormonální bolest hlavy

Bolest hlavy a migrény provází PMS i menstruaci samotnou. „Diagnostika menstruační migrény je velmi těžká, protože většina žen má záchvaty migrény i mimo období menstruace. Hormonální změny hrají u migrény důležitou roli, ale odborníci pozorují další spouštěče – stres, přepracování, špatný životní styl,“ vysvětluje farmakolog MUDr. Jiří Slíva, PhD. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Pravá menstruační migréna se vyskytuje pouze u 10 % žen a jde téměř vždy o migrénu bez aury a záchvat se objevuje pouze 1. den menstruace s rozptylem zhruba 2 dny,“ dodává Jiří Slíva.

Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat i mimo uvedené období.

„Studie zatím přesně neurčily původ menstruační migrény, může vznikat kvůli nízkým či vysokým hladinám progesteronu či estrogenu, souviset může i s hormonem prolaktinem, deficitem minerálů a vitaminů,“ vyjmenovává Jiří Slíva.

Léčba menstruační migrény se neliší od léčby běžné migrény, avšak díky roli hormonů při ní může být doporučena i hormonální terapie.

Foto: VITA PIX, shutterstock.com

Klid, ticho a tma pomáhají. Prací rozhodně migrénu nepřemůžete

Ulevte si

Menstruační bolesti můžete zmírnit pomocí léků i alternativních metod. „Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha. Pomoci mohou i masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které předcházejí křečím. Vhodná je i jóga či plavání, poskytují uvolnění,“ vysvětluje MUDr. Petra Polášková z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Co se týče migrény, je třeba zasáhnout již v době prvních příznaků. „První pomocí může být studený obklad, odpočinek v polozatemnělé, tiché a dobře vyvětrané místnosti, masáž nebo některé bylinky. V těžších případech mohou pomoci léky proti bolestem obsahující například ibuprofen, paracetamol či kyselinu acetylsalicylovou,“ vysvětluje Jiří Slíva.

Tam, kde běžná analgetika nestačí, k zastavení migrenózního záchvatu můžete vyzkoušet tzv. triptany, které prakticky nepůsobí u jiných typů bolesti hlavy. Umí zabránit rozvinutí záchvatu a tlumí i doprovodné příznaky migrény. V léčbě migrény je ale žádoucí především úprava životního stylu.

„Jezte a pijte pravidelně, vyhýbejte se cigaretám a alkoholu, naučte se odpočívat, vyhýbejte se co nejvíce stresu,“ vysvětluje Jiří Slíva. Existuje také řada potravin, které bolesti hlavy mohou spouštět, přijde vhod vyšetření na neurologii, alergologii a vyšetření potravinových intolerancí.

Jak menstruace probíhá u vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama