Hlavní obsah

Bolest hlavy: Menstruační migréna: jak se liší a dá se jí předejít?

Foto: Daniel Dash, shutterstock.com

Nepříjemné bolesti nejsou během menstruace cizí až polovině žen. Kromě křečí v břiše vás může trápit i menstruační migréna. Jak se liší od běžné bolesti hlavy?

Článek

Menstruace je přirozená součást dospělého ženského života, třebaže byste ji ze svého kalendáře občas radši vymazaly. Až polovina žen trpí v průběhu menstruačního krvácení bolestmi a dalšími nepříjemnými příznaky. V dnešní rychlé době se mnohdy bagatelizují, ač mohou zásadně omezovat každodenní fungování. Menstruační migréna patří mezi ně.

Nepříjemnosti při menstruaci

Mezi nejčastější komplikace provázející menstruaci patří premenstruační syndrom (PMS), křečovité bolesti a menstruační migréna. PMS se začíná projevovat asi týden před začátkem krvácení a s jeho nástupem obvykle odezní. Projevuje se bolestmi břicha, zácpou či nadýmáním, bolestmi hlavy, pocitem napětí v prsou, zhoršením kvality pleti či náladovostí.

Menses samotné může komplikovat dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace. Mezi časté příznaky patří zejména tlak v podbřišku, křeče, zvracení, průjem, bolest hlavy, výjimečně mdloby. Postihuje zejména ženy do 24 let.

Foto: Khosro, shutterstock.com

Křeče břicha často provází ukrutná tepavá bolest v hlavě. A přesně to je migréna

Hormonální bolest hlavy

Bolesti hlavy a migrény provázejí PMS i menstruaci samotnou. „Diagnostika menstruační migrény je velmi těžká, protože většina žen má záchvaty migrény i mimo období menstruace. Hormonální změny hrají u migrény důležitou roli, ale odborníci pozorují další spouštěče – stres, přepracování, špatný životní styl,“ vysvětluje Jiří Slíva, farmakolog z 3. LF UK.

Pravá menstruační migréna se vyskytuje pouze u desetiny žen a jde téměř vždy o migrénu bez aury a záchvat se objevuje pouze první den menstruace s rozptylem zhruba dva dny,“ vysvětluje Jiří Slíva. Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací, která může probíhat i mimo uvedené období.

Příčiny menstruační migrény

„Studie zatím přesně neurčily původ menstruační migrény, může vznikat kvůli nízkým či vysokým hladinám progesteronu či estrogenu, souviset může i s hormonem prolaktinem, deficitem minerálů a vitaminů,“ vyjmenovává Jiří Slíva. Léčba se neliší od léčby běžné migrény, avšak díky roli hormonů při ní může být doporučena i hormonální terapie.

Foto: VITA PIX, shutterstock.com

Klid, ticho a tma pomáhají. Prací rozhodně migrénu nepřemůžete

Jak ulevit u menstruační migrény

Menstruační bolesti můžete zmírnit pomocí léků i alternativních metod. „Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha. Pomoci mohou i masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které předcházejí křečím. Vhodná je i jóga či plavání, poskytují uvolnění,“ vysvětluje Petra Polášková z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.

Co se týče migrény, je třeba zasáhnout již v době prvních příznaků. „První pomocí může být studený obklad, odpočinek v polozatemnělé, tiché a dobře vyvětrané místnosti, masáž nebo některé bylinky. V těžších případech mohou pomoci léky proti bolestem obsahující například ibuprofen, paracetamol či kyselinu acetylsalicylovou,“ vysvětluje Jiří Slíva.

Když příroda nestačí

Tam, kde běžná analgetika nestačí, lze k zastavení migrenózního záchvatu použít triptany, které prakticky nepůsobí u jiných typů bolesti hlavy. Umějí zabránit rozvinutí záchvatu a tlumí i doprovodné příznaky migrény.

V léčbě migrény je žádoucí především úprava životního stylu. „Jezte a pijte pravidelně, vyhýbejte se cigaretám a alkoholu, naučte se odpočívat, vyhýbejte se co nejvíce stresu,“ vysvětluje Jiří Slíva. Existuje také řada potravin, které mohou spouštět bolesti hlavy, tedy je důležité sledovat, co všechno migrénu vyvolává či zhoršuje.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek