Hlavní obsah

Myjete si vlasy na noc? Teď už nebudete

Foto: NotarYES, Shutterstock.com

Vlasy by se neměly mýt horkou vodou, sušit horkým vzduchem ani drasticky drhnout ručníkem. Záleží ale dokonce i na načasování mytí. Pokud se k tomu dostanete až těsně před spaním, škodíte nejen své hřívě.

Článek

Najít si v kolotoči každodenních povinností čas na péči nemusí být vždy snadné. Pokud se k mytí vlasů dostáváte až pozdě večer a proschnout je necháváte přirozeně během noci, dost riskujete. A nejen co se týče vlasů. Co všechno se vám může stát, když jdete do postele s mokrou hlavou?

1. Rozčesávání za trest

Že jste udělali chybu, poznáte pravděpodobně hned ráno. Vlasy budou zacuchané a přeleželé, rozčesávání i obvyklý styling vám potrvá mnohem déle než obvykle. A česáním se zacuchané vlasy poškodí a polámou. Mokré vlasy se ve spánku také víc třou o sebe i lůžkoviny, tím pádem mohou být ráno zelektrizované.

2. Nepříjemný zápach

Stalo se vám někdy, že jste zapomněli vyprané prádlo v pračce a to pak nepříjemně páchlo? Může to potkat i vaše vlasy. Zejména husté a dlouhé, které do rána nestihnou proschnout, i kvůli tomu, že voda z nich se vsákne do povlečení. Do rána bude svěží vůně šamponu pryč a nahradí ji lehce zatuchlý zápach.

Není přitom řešení šetřit při mytí vodou. „Vlasy musí být opravdu nasáklé, voda totiž odstraní až 40 % nečistot. Proto pak není potřeba používat hodně šamponu,” radí kadeřník Filip Gregor, ambasador značky Natulique.

Foto: Alliance Images, Shutterstock.com

Čím víc vody, tím míň šamponu, takže na vodě nešetřete

3. Padání vlasů

Pokud si vlasy myjete na noc často, oslabujete tím navíc kořínky vlasů, takže vám mohou začít padat. Škodíte si i tím, že se snažíte mytí maximálně urychlit a vynecháváte kondicionér, což byste neměli dělat ani v největším spěchu. „Mokrý vlas je otevřený, snáze se tedy poškodí. Kondicionér má kromě potřebné péče tu funkci, že uzavírá kutikulu vlasu a zanechává vlasy hebké a lesklé, a navíc zamezuje jejich zacuchávání,“ říká Filip Gregor.

Foto: Nina Buday, Shutterstock.com

Vlasy vám také mohou začít ve vyšší míře vypadávat, to nechcete

4. Roztřepené konce

Vlhkost z vlasů zvládne do určité míry vsáknout ručník, nesnažte se je ale silně drhnout, z toho budete mít jen vlasy šupinaté a konečky roztřepené. „Stačí vlasy promačkat a zabalit do ručníku, který z nich přebytečnou vodu sám vysaje. Opatrně také rozčesávejte, mokré vlasy se totiž snáze lámou,“ vysvětluje kadeřník. Ani pevné gumičky či spony nejsou pro mokré vlasy vhodné.

5. Kožní problémy

Ležet v noci ve vlhku není dobré nejen kvůli vlasům, ale i pokožce. Trpí ta na hlavě, ale i na tvářích, ramenou a zádech. A to nejen u těch, kdo mají dlouhé vlasy. Ložní prádlo do sebe nasává vlhkost z nich a jak se převalujete, oblast, na které se může podepsat, se zvětšuje. Vlhká pokožka nemůže dýchat a zapařuje se. Můžete si tak zadělat na vyrážky, svědění a zanícené pupínky.

6. Ztuhlý krk

Kvůli vlhkému ložnímu prádlu, zejména v kombinaci s průvanem z otevřeného okna, mohou prochladnou dokonce i svaly na krku a zádech. Ráno vás tak může probudit pocit ztuhlých svalů, mírná bolest či zaseknutý krk. „V tu chvíli už je třeba problém řešit a co nejdřív zabránit rozvinutí potíží. Vhodnou metodou na doma je aplikace suchého tepla – přikládání elektrické dečky, gelových sáčků, nahřívacích polštářků, a citlivé protahování,“ doporučuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

7. Nastydnutí

Pokud oknem proudí do ložnice chladný vzduch, můžete i nastydnout a ráno se vzbudit s plným nosem a škrábáním v krku. Mokrá hlava vás také může studit a bránit hlubokému spánku, ráno se tak proberete neodpočinutí.

A to vše jen kvůli nevhodné době na mytí vlasů. Pokud si nestihnete vlasy umýt ráno, udělejte to hned po příchodu z práce, a až pak se věnujte dalším povinnostem. Za tu dobu, kdy budete vařit večeři, jíst a koukat na film vám přirozeně uschnou. A pokud ne, vysušte je fénem. Spát musíte chodit vždy s úplně suchými vlasy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek