Hlavní obsah

Po prodělání covidu můžou víc padat vlasy. Jak je to možné?

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Důsledkem prodělání nemoci covid-19 může být i nadměrné vypadávání vlasů. Jak je to možné a čím můžete kvalitu svých vlasů podpořit? Ptali jsme se odborníků.

Článek

Normální vypadávání vlasů se pohybuje okolo počtu 100 za den. Pokud zaznamenáváte najednou víc vlasů na hřebenu a prodělali jste covid-19, může to mít spojitost. Co se s tím dá dělat?

Vlasy a stres

Proč padají vlasy po prodělání nemoci covid-19? Souvisí to s mírou stresu. „Po onemocnění covid-19 se může objevit tzv. telogenní efluvium. To je charakterizováno vypadáváním vlasů 2–3 měsíce po stresoru. Infekce covid-19 jedním z takových stresorů je. Ti, kteří byli nakaženi virem, byli pod obrovským psychosociálním a fyziologickým stresem,“ vysvětluje dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

„Studie ukazují, že se telogenní efluvium objevuje u 2–4 % pacientů po covidu. Při tomto typu výpadku vlasů se ztrácí maximálně 50 % vlasů a nedochází k úplnému plešatění,“ dodává dermatolog. Stejný problém, tedy dočasné vypadávání vlasů, vás může potkat i například po porodu, po užívání některých léků, při poruchách štítné žlázy nebo na jaře a na podzim, kdy vlasy přirozeně více padají.

Foto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.com

Příčinou vypadávání vlasů může být i „obyčejný“ stresFoto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.com

Léčbu určí tricholog

Jak dlouho můžou vlasy padat, než se stav zlepší? Plošná odpověď neexistuje, ale dobrá zpráva je, že vypadávání je dočasné a vlasy by se měly vrátit do původního stavu. „Je to stejné jako s vypadáváním vlasů při změně hladiny hormonů v těle, například po porodu nebo při menopauze,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.

„Někdo může mít s padáním po nemoci problémy rok, jinému se za dva či tři měsíce stav ustálí. I z tohoto důvodu je tedy důležité chodit pravidelně na trichologické vyšetření. Člověk by měl znát kvalitu a povahu svých vlasů a vědět, které vychýlení z normálu zvládne organismus sám a se kterým mu již bude potřeba pomoci,“ říká tricholožka.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Vypadávání vlasů se může objevit 2 až 3 měsíce po prodělání nemoci covid-19Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

První pomoc pro vlasy = vitaminy

Podpořit znovuobnovu vlasů je dobré pomocí potravinových doplňků. Speciálně v případech, kdy výpadek vlasů trvá déle než 3 měsíce. „Pro podporu růstu vlasů mohu doporučit vitamin C, který posiluje obranyschopnost, železo pro správné prokrvení a funkci metabolismu a aminokyseliny, které najdete třeba v rýži nabo fazolích a které podporují pružnost a pevnost vlasu,“ dodává Lenka Kašpaříková.

Pokud pozorujete problém s padáním vlasů déle než 3 měsíce, je na pořadu dne také návštěva odborníka. „Padání vlasů je většinou komplexní problém, základem je tedy návštěva trichologa, který vlasy a pokožku hlavy vyšetří a stanoví diagnózu. Nemoc může padání spustit, léčba se však odvíjí i podle typu vlasové pokožky a dalších faktorů,“ uzavírá téma Lenka Kašpaříková.

Zlepšit kvalitu vlasů pomáhají i jemné masáže pokožky hlavy pomocí bříšek prstů, ideálně v kombinaci s vlasovými vodami či toniky, které si můžete dopřát po umytí vlasů. Pro rychlejší obnovu můžete vyzkoušet i vlasovou mezoterapii formou microneedlingu, kdy se do vlasové pokožky pomocí mikrojehliček vpravuje vyživující roztok, který stimuluje růst vlasů.

Produkty pro lepší vlasy

Foto: archiv firem

Zleva: Vlasová voda Lopuch pro omezení padání vlasů Luna, 29 Kč (120 ml); Sérum proti řídnutí a vypadávání vlasů Specifique Stimuliste, Kérastase, 875 Kč (125 ml), prodává NotinoFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Zleva: Cibulovo fazolové vlasové sérum Havlíkova apotéka 484 Kč (30 ml); Tonikum proti vypadávání vlasů ve spreji Hair Activator, Natucain, 3360 Kč, prodává NotinoFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Zleva: Komplexní péče o vlasy, nehty a pleť Venira, 645 Kč (80 kapslí), prodává Dr. Max; Vitaminy na vlasy Revita, DS Laboratoriess, 616 Kč (30 kapslí), prodává AurioFoto: archiv firem

Foto: archiv firem

Zleva: Chininová voda Forte, Milva, 135 Kč (200 ml); Sérum na vlasy Densifying Multi-Peptides, The Ordinary, 490 Kč (60 ml), prodává Sephora Foto: archiv firem

Reklama

Související témata: