Hlavní obsah

Nadváha, astma či deprese? Nechte si zkontrolovat stolici

Foto: AboutLife, Shutterstock.com
31. 10. 2019

Střeva jsou orgán, jemuž se nevěnuje příliš mnoho pozornosti. To je ale zásadní chyba. Právě ve střevech sídlí největší množství buněk imunitního systému. Nemáte-li střeva v pořádku, můžete trpět zažívacími potížemi, chronickou únavou, afty i potravinovými alergiemi!

Článek

Až 90 % poruch imunity souvisí se střevy. Na střevech záleží, zda naše tělo vstřebá důležité živiny a jestli odolá nejrůznějším choroboplodným zárodkům. Zdravá střeva znamenají snazší hubnutí, víc energie a celkově pevnější zdraví.

Co je střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom neboli mikroflóra jsou různé bakterie, kvasinky, houby, prvoci a viry, které osidlují naše střeva. V mnohém našemu organismu prospívají a pomáhají, ale pokud jsou v nerovnováze, mohou také napáchat pěknou paseku. A to nejen samotnému střevu! Jak?

Jak střeva ovlivňují zdraví?

Mikrobi ve střevě významně působí nejen na proces trávení, „Stojí za vývojem imunitního systému a ovlivňuje řadu metabolických funkcí. Změny mikrobiomu bývají spojovány s řadou onemocnění jako alergie, metabolický syndrom, ale i např. poruchy psychiky,“ vyjmenovává MUDr. Miloslav Kverka z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Na vině je strava i životní styl

Střevní mikrobiom člověka ovlivňuje řada vnějších i vnitřních vlivů. Významně se dá upravit jídelníčkem. „Strava, která podporuje růst prospěšných bakterií, musí být bohatá na prebiotickou vlákninu, a tu najdete například v cibuli, česneku nebo čekance. Pozitivně působí také konzumace fermentovaných potravin. Naopak tradičně negativně působí sladkosti a alkohol,“ vyjmenovává MUDr. Ondřej Nývlt ze Světa zdraví.

Skladbu mikrobiomu ovlivňují také léky jako třeba antibiotika, míra stresu, životní prostředí nebo cestování do cizích zemí.

Foto: Jeanette Teare, Shutterstock.com

Fermentované potraviny, jako kysané zelí nebo okurky, pozitivně působí na střevní mikroflóru

Střeva mají dopad na další orgány

Dlouhodobá nerovnováha těchto mikroorganismů může způsobit i zánět sliznice střeva. Poškozená sliznice pak nezvládá plnit svou úlohu a stává se prostupnější pro různé nežádoucí látky a toxiny. Víte, jak poznat nemocný žlučník?

„Poškozená střevní sliznice ovlivňuje například i horní cesty dýchací, průdušky, močové cesty, sliznice pohlavních orgánů. Výsledkem mohou být migrény, astma, senná rýma, kožní záněty, kloubní potíže, gynekologické výtoky, deprese  i nadváha,“ upřesňuje Ondřej Nývlt.

Vyšetření střevního mikrobiomu

Takže se může stát, že máte astma, ale léky nezabírají. Pak zkuste vyšetření mikrobiomu, které by vám mohlo dát potřebné odpovědi o tom, co se ve vašem těle děje.

„Analýza střevního mikrobiomu se provádí na základě komplexní biologické analýzy ze vzorku lidské stolice. Ta určí poměrové zastoupení nejdůležitějších bakteriálních kmenů a také množství přátelských probiotických bakterií. Cílem analýzy je zjistit, zda jsou v rovnováze důležité kmeny, které mají vliv na celkové zdraví,“ vysvětluje Ondřej Nývlt.

Foto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Analýza střevního mikrobiomu může podat cenné informace ohledně zdravotního stavu

Poznat svoje střeva se vyplatí

Díky vyšetření je možné zahájit vhodnou dietu nebo léčbu. „Věřím, že analýza střevního mikrobiomu by mohla v brzké době sloužit pro předvídání vzniku chorob, jejich prevenci a selekci vhodných léčebných postupů,“ dodává Miloslav Kverka.

Takové vyšetření nabízí různé kliniky zatím za poplatek. Když však zjistíte, co se ve vašich střevech děje a budete si je hýčkat, vaše tělo se vám odvděčí po všech stránkách!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek