Hlavní obsah

Nedostatek světla? Tyhle rostliny ho zvládnou!

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Chtěli byste mít doma trochu zeleně, ale světelné podmínky vám nepřejí? Nevěšte hlavu! Existují totiž rostliny, které zvládnou i tmavé kouty. Které to jsou?

Článek

Nedostatek světla vás v některých místnostech může trápit nejen během podzimu a zimy, ale po celý rok. Pokud chcete pěstovat flóru i v nich, vybírejte rostliny, kterým se daří ve stínu či polostínu. Většina z nich je poměrně nenáročná a kromě běžné péče vyžadují pouze pravidelné hnojení jednou za čtrnáct dní, nejčastěji v období od března do srpna. Jaké druhy vybrat a kde se jim daří nejvíce?

Africká fialka: nenáročná s pestrými květy

Africká fialka (Saintpaulia) pochází z východní Afriky a díky tomu, jak nenáročná na pěstování je, si oblibu získala po celé Evropě i ve Spojených státech. Má ráda světlo a polostín, velmi dobře snáší i stín. Když se pro ni rozhodnete, dejte ji na místo, kde se teplota pohybuje neustále okolo 20 °C, v zimě by nikdy neměla klesnout pod 18 °C.

Půdu udržujte stále mírně vlhkou. Rostlinku nezalévejte svrchu a přebytečnou tekutinu vždy odlijte, stojící voda by totiž mohla kytičku zabít. Během jara a léta fialku každý týden slabě přihnojte a pravidelně vyštípejte odkvetlé květy. Je to pokojovka vhodná i do ložnice.

Foto: Kosobu, Shutterstock.com

Africké fialky jsou právem oblíbené: jsou nenáročné na pěstování a snášejí světlo i stín

Aglaonema: potěší zajímavými listy

Aglaonema si získala oblibu hlavně díky výrazným listům – mají na sobě stříbřité pruhy či skvrny, listy odrůdy Silver Queen mohou být celé stříbrné. Daří se jí na stinných nebo polostinných místech a má ráda teplo po celý rok – v zimě by nikdy neměla být vystavena teplotě pod 16 °C, umístěte ji do obýváku nebo ložnice. Na jaře a v létě rostlinu zalévejte častěji (ideálně obden) vlažnou vodou, v zimě postačí zálivka jednou týdně. Vyhněte se rosení listů.

Pozor si dejte, pokud máte doma zvířata nebo děti. Aglaonema obsahuje kontaktní alergeny poškozující sliznici a kůži a z jejích květů uzrávají jedovaté červené bobule. Přečtěte si, které pokojovky nejvíc ohrožují vašeho domácího mazlíčka.

Foto: dropStock, Shutterstock.com

Aglaonema je pro pěstování ve stínu ideální, ovšem pozor na alergie a jedovaté plody

Alokázie: ideální do vitríny

Alokázie (Alocasia) je známá především díky svým typickým, až 40 cm dlouhým, tmavězeleným listům se světlým žebrováním. Nejvíce se jí daří na polostinném až stinném místě, kde se teplota pohybuje nad 20 °C a v zimě neklesá pod 17 °C. Alokázie potřebuje vzduch s vysokou vlhkostí (přibližně 70 %), je tedy dobré pěstovat ji v uzavřené květinové vitríně, například v obývacím pokoji. Od jara do podzimu udržujte půdu dostatečně vlhkou, přes zimu nechte rostlinu odpočinout a zalévejte jen občas.

Přestože je alokázie krásná, může být velmi nebezpečná. Obsahuje totiž kontaktní kožní alergeny a některé její druhy (Alocasia lowii, odora a indica) mají vysoký obsah toxických peptidů a šťavelanů. Neměli byste je pěstovat tam, kde je snadno dostupná dětem a domácím mazlíčkům.

Foto: patchii, Shutterstock.com

Alocasia amazonica je ideální pro umístění do květinové vitríny

Podobná alokázii je její příbuzná xantozóma (Xanthosoma). I ona miluje polostín i stín a také může dráždit pokožku a sliznice. Podmínky pro jejich pěstování jsou velmi podobné.

Foto: Semachkovsky, Shutterstock.com

Xantozóma miluje stín i polostín a vyhovuje jí vysoká vlhkost

Aspidistra: úžasně přizpůsobivá

Aspidistra neboli kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior) roste téměř všude, pěstovat ji tak můžete i na chodbách či schodištích. Přestože dává přednost celoročnímu pobytu na větraném a chladném místě (teplota by neměla klesnout pod 10 °C), zvládá i teplejší prostředí a sušší vzduch. V létě jí dopřejte pobyt ve stínu na zahradě a dostatečnou zálivku dešťovou nebo odstátou vodou. Vyhněte se však přemokření půdy a stojaté vodě, vyhovuje jí mírně vlhká půda a během zimy dává přednost suchu.

Máte problémy se zaléváním a pěstováním pokojovek? Možná děláte těchto 5 chyb.

Foto: simona pavan, Shutterstock.com

Aspidistra má ráda i velmi tmavá místa, chladnější prostředí a čerstvý vzduch

Lopatkovec: nenáročný na vodu

Pro lopatkovec (Spathiphyllum) jsou typické lesklé listy a během léta vykvétající krémově zbarvené palice. Co se světla týče, je velmi přizpůsobivý a pěstovat ho můžete i v polostínu. Umístěte ho do místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 25 °C a v zimě neklesá pod 16 °C, vhodný je obývací pokoj nebo ložnice. Na jaře a v létě mu dvakrát týdně dopřejte mírnou zálivku vlažnou vodou, během odpočinku, tedy od října do ledna, zalévejte jednou týdně. Stejně jako většina předchozích rostlin obsahuje lopatkovec látky, které mohou dráždit sliznice a pokožku.

Foto: ronstik, Shutterstock.com

Lopatkovec je velmi přizpůsobivý a hodí se hlavně pro ty, kdo květiny zapomínají zalévat

Křídelnice: zvládá i úplný stín

Rod křídelnice (Pteris) čítá přibližně 280 druhů, jimž se daří v polostínu i úplném stínu. Důležitá je pro ně vysoká vlhkost vzduchu s občasným rosením. Vyhovuje jim celoroční teplota 20 °C, zelenolisté druhy přes zimu zvládají teplotu pouhých 12 °C, ozdobit si jimi můžete například koupelnu. Nesnášejí průvan, zato regeneraci prospěje odstřihování starých listů. Zalévejte vlažnou vodou, během léta jim dopřejte dostatečnou zálivku jednou za den, zatímco během zimy postačí jednou týdně.

Foto: ekapol sirachainan, Shutterstock.com

Křídelnice dobře porostou i v úplném stínu, zásadní je vlhkost vzduchu a nulový průvan

Srpovice: vhodná pro začátečníky

Srpovice (Cyrtomium falcatum) patří mezi bezproblémové a odolné kapradiny, kterým se daří i v chladnějších a tmavších místnostech, umístit ji můžete i na chodby nebo do tmavších koutů v obývácích. Má ráda dostatek čerstvého vzduchu, od poloviny května ji můžete umístit i ven na stinné místo nebo na stinný balkon. V období mezi dubnem a srpnem ji každé čtyři týdny pohnojte, přezimovat ji nechte v teplotách, které se pohybují mezi 10 až 14 °C. Srpovici zalévejte podle potřeby vlažnou vodou a dopřejte jí časté rosení.

Foto: Sonia Bonet, Shutterstock.com

Srpovici vyhovují chladnější a tmavší místa. V létě ji můžete umístit i do stínu na čerstvém vzduchu

Jaké rostliny pěstujete ve stínu vy? Daří se jim u vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek