Hlavní obsah

Oscar 2020: Nejlepší momenty večera a překvapení

Foto: Profimedia.cz

Majitelé zlatých sošek pro rok 2020 jsou známí. Díky předávání nejrůznějších filmových a televizních ocenění v průběhu ledna a února jsme mohli tušit, kdo si dojde pro ceny nejvýznamnější, přesto přišlo překvapení. Vítězným filmem se totiž v silné konkurenci stal jihokorejský Parazit. Radoval se Brad Pitt? A čím zaujal Leonardo DiCaprio?

Článek

Filmoví fanoušci se dočkali. 92. ročník oscarového klání byl hodně vyrovnaný: uspěli favorité, došlo na „poprvé“ a ukázalo se, že ani deset nominací vám sošku nezaručí. Velkými favority byli Joaquin Phoenix (45) za roli Jokera a Renée Zellweger (50) za ztvárnění Judy Garland (†47), a jejich vítězství tedy nikoho nepřekvapilo. Naopak Martin Scorsese (77), jehož Irčan byl nominován v deseti kategoriích, šel domů s prázdnou.

Oscarový večer ovšem nepřináší jen ocenění nejlepších filmů a filmových tvůrců. Vždy jsou ostře sledována i veřejná vystoupení umělců a móda na červeném koberci. Kdo letos skóroval?

Parazit vítězem

Ač byly mezi trháky nominovanými na film roku pecky jako Joker, Irčan, Králíček Jojo, Le Mans ’66, 1917, Tenkrát v Hollywoodu a další, všechny porazil neanglicky mluvený film Parazit, který natočil jihokorejský režisér Pon Džun-ho (50). Černá komedie o střetu dvou naprosto odlišných, ale vlastně dost blízkých rodin byla mimo jiné označena za nejzábavnější vítězný film festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction (1994).

Foto: Profimedia.cz

Film Parazit nakonec získal čtyři sošky. Zvítězil v kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší režisér, Nejlepší cizojazyčný film a Nejlepší původní scénář

Že jim to ale trvalo

Laura Dern (53) předvedla fenomenální výkon v roli rozvodové právničky ve filmu Manželská historie a prohlásila, že Oscar je nejlepší narozeninový dárek – dnes je jí totiž 53 let. Právem oceněn byl i Brad Pitt (56) za ztvárnění kaskadéra v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu. Herec si nejdříve rýpnul do prezidenta Donalda Trumpa (73), pak poděkoval parťákovi Leovi, svým dětem a dalším a neskrýval dojetí. Oba si nejvyšší ocenění za herectví odnesli poprvé.

Foto: Profimedia.cz

Mají být na co pyšní! A radost spolu Laura Dern a Brad Pitt sdíleli

Já si vás tam aspoň vyšiju

Herečka Natalie Portman (38) – mimochodem i ona má jednoho Oscara z roku 2011 – to s módou umí a na červeném koberci bývá za hvězdu. Tentokrát svůj model využila i k vyjádření názoru. Výšivkou zdobené šaty Dior byly doplněny odpovídajícím pláštěm, na kterém byla do klopy vyšita jména režisérek, které vloni natočily skvělé filmy, ale akademie je v nominacích opomenula: např. Lorene Scafaria (41, režisérka filmu Zlatokopky), Greta Gerwig (36, Malé ženy) a Lulu Wang (36, The Farewell). Tak vypadá „ženy sobě v praxi“, tleskáme!

Foto: Profimedia.cz

Natalie Portman sošku již získala a neváhá bojovat za ženy, které si svou šanci také zaslouží

Jsme spolu

Když někoho vezmete na Oscary, dáváte najevo, že je to mezi vámi vážné. Takže Tom Hanks (63) měl po boku manželku Ritu Wilson (63), s níž je už 32 let, a Brada Pitta doprovodila manažerka. Napjatě se čekalo, jak se tentokrát rozhodne božský Leo. A udělal nám radost! Oficiálním doprovodem Leonarda DiCapria byla jeho přítelkyně Camila Morrone (22), se kterou chodí od roku 2017. Oscara už máš, takže teď svatba, Leonardo?

Foto: Profimedia.cz

Camila s Leonardem seděli v přední řadě a skvěle se bavili s Bradem Pittem a jeho doprovodem

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se

Studentský film Dcera režisérky Darji Kaščejevy (33) z pražské FAMU byl nominován v kategorii Krátký animovaný film a na sošku nedosáhl. Ale režisérka už má studentského Oscara a my gratulujeme již jen k samotné nominaci. O čem film je? O komplikovaném vztahu dcery s otcem a podle režisérky zobrazuje zkušenosti každého jednoho z nás. Sošku si neodnesla ani česká výtvarnice Nora Sopková, která byla nominována za výpravu Králíčka Jojo.

Foto: Profimedia.cz

Režisérka Darja Kaščejeva velmi ocenila atmosféru na pražské FAMU, která jí dává svobodu tvořit

Módního Oscara získává...

Hvězdy opět vynesly to nejlepší, co módní návrháři vytvořili. Byly k vidění hluboké výstřihy, vysoké rozparky a glamour róby. Kdo je naší vítězkou? 64letá oscarová herečka Geena Davis, která se v roce 1991 proslavila filmem Thelma a Louise. A kdo ji zmínil ve své děkovné řeči? Brad Pitt, který se právě milostnou scénou s Thelmou proslavil.

Foto: Profimedia.cz

V šatech s kapsami a výstřihem do V značky Romona Keveža byla Geena Davis nádherná

Zlatá malina za módu náleží...

Že byla zpěvačka Billie Eilish (18) tak trochu za strašidlo a herec a zpěvák Billy Porter (50) oblékl jako obvykle šaty a vysoké podpatky? To už je klasika. Objevily se i róby s flitry od hlavy k patě, s kapucí nebo volány, které přidávaly kila. Za nás se ve svém modelu bohužel netrefila herečka Saoirse Ronan (25), která byla nominována za hlavní roli v Malých ženách. Model Gucci je složený ze dvou neladících částí a herečka se v něm naprosto ztrácí. Velká škoda!

Foto: Profimedia.cz

Někdo ocenil u modelu kreativitu, někdo razí heslo, že méně je někdy více. My se přikláníme k druhé variantě

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek