Hlavní obsah

Proč mají muži méně vrásek? Nebojte se, i na ně dojde

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

I když většina mužů pečuje o svou pokožku tak maximálně po holení, stejně to vypadá, jako kdyby se na ní stárnutí projevovalo méně než u žen. Zjistili jsme, jak to mají muži s tvorbou vrásek a proč to vypadá, že se jim vyhýbají. A že na ně nakonec dojde!

Článek

Může to vypadat jako nespravedlnost. Ženy do kosmetiky investují za celý svůj život tisíce a tisíce korun, a přitom mají většinou vrásky dřív než jejich muži, kteří si vystačí „s něčím“ po holení. V čem to je, že muži stárnou pomaleji?

Rozdíly mezi ženskou a mužskou pokožkou

Odpovědí na tuhle zdánlivou nespravedlnost je fakt, že pokožka mužů je asi o dvacet procent silnější než ta ženská. A na té jemnější je vidět víc drobných vrásek, které se tvoří kvůli ubývání kolagenu a elastinu. Tyto látky se mužům z pokožky vytrácejí po celý život a tak nějak stejnoměrně, takže to může vypadat (a taky vypadá), že stárnou pomaleji. U žen k tomu častěji dochází skokově, v souvislosti s hormonálními změnami, nejmasivněji v období menopauzy, kdy pleť jakoby najednou výrazněji povolila a zvrásnila.

Testosteron zpomaluje stárnutí

Mužská pokožka je vůči tvorbě vrásek odolnější i proto, že ji testosteron udržuje mastnější. Je to ale vykoupeno větší pravděpodobností vzniku akné či viditelných pórů.

Ženy ale nemusí mužům moc závidět, ani jim se nakonec vrásky nevyhnou. A když už je mají, jsou většinou výraznější a hlubší. Může za to nejen úbytek tuku v podkoží, ale i upadání svalové hmoty, což způsobí viditelný pokles kontur obličeje.

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Muži nebývají příznivci pravidelné kosmetické péče, ale postupně si k ní nacházejí cestu

Mužská péče o pleť

„I když se pánové, jak je obecně známo, neradi mažou krémy, pravidelná ochrana před UV zářením v podobě SPF krémů a čištění pleti šetrným čisticím gelem je důležitá,“ radí doktor Jan Kučera, vedoucí lékař Perfect Clinic Dermatology. Ochrana před sluncem, ve spojení s pravidelnou kontrolou u dermatologa, je zásadní, protože muži jsou podle statistik ohroženější kožními nádory.

I muži chodí na kosmetiku

V posledních letech se muži objevují stále častěji i v kosmetických salonech nebo na klinikách plastické chirurgie. „Na kosmetické ošetření chodí hodně mladíci kolem patnácti, kteří potřebují vyčistit pleť, případně řešit akné. Čištění pleti je ale poměrně žádaná procedura i ve vyšším věku. Kromě toho si mnozí pánové dopřávají hydrataci pleti i anti-aging procedury, vyhledávají i výkony spadající do estetické medicíny, například výplně vrásek,“ potvrzuje Petra Hátlová z pražského Grace centra. Výjimkou nejsou ani klienti, kteří docházejí na laserové ošetření nebo botox.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Chlap na kosmetice? Už to není taková výjimka, jak si možná myslíte

Společný krém? Proč ne!

Pro některé muže je ale stále nepřirozené kupovat si třeba krém proti vráskám nebo přípravky pečující o mastnější pleť. Pokud má jejich žena doma přípravky, které jsou určené jejich druhu pleti, mohou klidně využít ty.  A co by měly obsahovat ty na mastnější pleť? „Měli byste se shánět po přípravcích, které zabraňují tvorbě mazu, ale jsou schopné hydratovat. Hodí se nemastné produkty s antibakteriálním složením, které neobsahují oleje. Nevhodné jsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce dýchat, a příliš mastné, které ucpávají mazové žlázky,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Po dovršení věku nad 35 let mohou ženy i muži používat anti-aging krémy. Ale i když někdy slibují dokonalé vypnutí pleti a odstranění vrásek, je třeba je brát s rezervou. „Spíše než na reklamu nebo značku, dejte na složení. Vhodné ingredience mohou dočasně pomoci při projevech stárnutí – jsou to krémy a séra s retinoidy, které patří do skupiny vitaminů A. Dále by měly obsahovat vitamin C jako antioxidant, koenzym Q 10 a měly by mít i ochranu proti UVA i UVB záření, které zrychlují stárnutí pleti a tvorbu vrásek,“ doplňuje Lucia Mansfeldová.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek