Hlavní obsah

Dospělé děti s rodiči spolu na dovolené? Funguje to, když se perfektně připravíte. Můžete i odmítnout!

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Zní to hezky. Až idylicky. Po delší době si celá rodina vyjede na dovolenou – rodiče, jejich dospělé děti třeba i s partnery a vnoučaty. Jenže idylka může vzít velmi rychle za své a zbyde jen pachuť, že takhle nikdy víc. Existuje vůbec způsob, jak to zvládnout?

Článek

Kolem 16 či 17 let to bývá obvykle naposled, kdy jsou děti ještě ochotné jet s rodiči na společnou dovolenou. Někdy začnou vzdorovat už mnohem dřív a některé maminky i tatínci se s tím jen těžko smiřují. Jenže to je život. A přirozený vývoj. Jsou ovšem rodiny, kde je soudržnost natolik silná, že i v dospělém věku jsou „děti“ ochotné na společnou dovolenou vyrazit. Jak si ji užít bez hádek či zklamání?

Nepodceňte přípravu

Od dovolené lidé obvykle očekávají, že si odpočinou, poznají jiné kraje či si konečně najdou čas sami na sebe. Má to ale háček. Mnozí mají o své zasloužené dovolené až přehnané představy, které ani není možné naplnit. Výsledkem pak bývá frustrace a pocit, že už ani dovolená nepřináší kýženou pohodu.

O to horší může být situace, kdy se vypraví širší rodina čítající víc generací najednou. A všichni si možná říkají: „Konečně si spolu pořádně užijeme!“ Jenže zůstat může právě jen u tohoto přání… Jak to zařídit, aby vše vyšlo ke spokojenosti zúčastněných? Psycholog Pavel Pařízek z portálu Terapie.cz radí tři základní body, na kterých můžete stavět.

1. Nejezděte se usmiřovat

Základem spokojené dovolené jsou dobré vzájemné vztahy. Pokud zrovna prožíváte nějaký konflikt či nedorozumění, není dobré doufat, že na dovolené se to urovná. Opak bývá pravdou a problémy obvykle jen vygradují.

Podle psychologa je velmi důležitá schopnost všech zúčastněných respektovat osobní prostor druhých. Tedy staré dobré „být a nechat být“. Komukoliv cokoli vnucovat je vždy spolehlivá cesta ke konflitktům.

Neméně důležitá je také shoda v představách o trávení volného času a podobné tempo denních aktivit. V neposlední řadě hrají roli také finanční možnosti i zdravotní stav, to vše je třeba zvážit předem a nepodcenit.

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Sladit zájmy více generací nebývá snadné… Upřímná rozprava mnohé usnadníFoto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

2. Dopřejte každému právo volby

Sladit všechny představy může být dost náročné: jeden chce trávit půl dne v kavárně, druhý běhat po nákupech a třetí rybařit. Nejprve tedy předem se všemi upřímně prodiskutujte očekávání a představy o dovolené.

Platí, že každý účastník zájezdu by měl dostat možnost vyjádřit své přání. Na tom se pak dá stavět a vymyslet takový program, aby v něm byl prostor pro společné i individuální aktivity. Vhodné je také respektovat různé návyky a počítat s tím, že bez vzájemné tolerance se prostě neobejdete.

3. Odmítněte diplomaticky

Mezi regulérní rozhodnutí patří také společnou dovolenou odmítnout. Nicméně je nutné učinit to citlivě a s respektem. Můžete například říci: „Mami, tati, velmi si vážíme vaší nabídky na společnou dovolenou, ale tentokrát bychom rádi cestovali sami. Co kdybychom místo toho naplánovali společný víkend?“

A stejně to platí, když rodiče reagují na nabídku svých potomků. Při odmítnutí je vždy vhodné vysvětlit své důvody věcně a bez obviňování a ideálně nabídnout alternativní možnost společně stráveného času.

Anketa

Jezdíte se svými rodiči či dospělými dětmi na dovolenou?
Ne nikdy, to by nefungovalo.
14,9 %
Občas ano, ale jsou to spíše kratší výlety nebo jen výjimečně.
22,3 %
Ano, máme to rádi. I za cenu, že se nepohodneme, nás baví být spolu.
62,8 %
Celkem hlasovalo 336 čtenářů.

Načítám