Hlavní obsah

Sladká klasika: Lahodný rýžový nákyp. Takový jste ve škole nejedli!

Foto: Eva Malúšová

Dneska se asi nezavděčíme všem, protože traumata z výtvorů některých školních jídelen mohou bohužel přetrvávat až do dospělosti. Nicméně pro ty, kdo mu dají šanci, máme recept na voňavý rýžový nákyp se švestkami.

Článek

Dali byste si něco sladkého, ale nechce se vám chodit na nákup? Máme pro vás tip na dezert, na který máte nejspíš všechno potřebné doma – krémový rýžový nákyp. S tím ze školní jídelny se vůbec nedá srovnávat, protože je ze samých poctivých surovin. Místo čerstvého ovoce do něj klidně můžete použít i domácí kompot – z jeho šťávy pak navíc uvaříte slaďounký sirup na ozdobu…

Rýžový nákyp se švestkami

Na asi 8 dezertních porcí potřebujete: hrnek kulatozrnné rýže, 2,5 hrnku mléka, 1/3 lžičky soli, 60 g másla, ¼ lžičky vanilkového extraktu, ½ lžičky skořice, 60 g cukru krupice, 4 vejce, máslo na vymazání, 20 švestek nebo velkou lahev kompotu (700 g)

Postup: Mléko se solí přiveďte k varu, vsypte do něj propláchnutou rýži a za občasného míchání asi půl hodiny povařte. Měla by vám vzniknout hustá kaše z mírně rozvařené rýže. Do rýže vmíchejte máslo, vanilku a skořici a nechte vychladnout. Poté ušlehejte žloutky s polovinou cukru doběla a zamíchejte je do kaše. Z bílků a zbylého cukru ušlehejte tuhý sníh, asi čtvrtinu si ho schovejte a zbytek také opatrně vmíchejte k rýži. Na dno máslem vymazaného pekáčku nebo dortové formy (já jsem použila průměr 24 cm) rozetřete polovinu směsi, poklaďte polovinou vypeckovaných švestek (řeznou stranou dolů), překryjte zbylou rýží a opět švestkami. Navrch rozetřete odložený sníh a dejte do trouby vyhřáté na 180 °C asi na 45 minut. Pokud jste použili kompot, svařte si mezitím nálev na hustý sirup a nákyp jím pak polévejte. Nechte ho trochu vychladnout nebo podávejte klidně úplně studený.

Tip: Do nákypu můžete samozřejmě použít i jiné čerstvé nebo kompotované ovoce a doladit ho třeba i rozinkami nebo citronovou kůrou.

Jaký jste měli k rýžovému nákypu vztah za svých školních let? Více v článku 5 jídel, která nám nadobro znechutila školní jídelna. Souhlasíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek