Hlavní obsah

Slavné ženy, které byly obětí domácího násilí

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

25. listopad je Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. V tento den pořádají organizace po celém světě akce, které mají na násilí upozornit, ukazují, jak ho identifikovat a jak lze pomoci. A vysvětlují, že se násilí týká žen napříč sociálními vrstvami.

Článek

Více než polovina žen se za svůj život setká s určitou tyranií a nějakou formou násilí. A jsou mezi nimi i slavné osobnosti. Veřejnost je obdivuje a často si o nich myslí, že žijí svůj splněný sen. Přitom ani jim se nevyhnula zkušenost s domácím násilím – ať už v dětství, nebo v dospělosti. Mnohé sebraly odvahu nejen odejít a útočníkovi ukázat záda, ale o svém problému také promluvit a povzbudit ostatní.

Romana Pavelková (37)

Modelka a podnikatelka patří k těm známým ženám, které osobní zkušenost s násilnickým partnerem překonaly a rozhodly se pomáhat dalším obětem násilí. Před lety ji psychicky i fyzicky týral přítel a jí trvalo rok, než se dokázala vzepřít. Ani se nikomu nesvěřila... Poté založila Nadační fond Romany Pavelkové, který bojuje za netoleranci násilí v rodinách a za vizi láskyplného vztahu.

Foto: Profimedia.cz

Nadační fond Romany Pavelkové spolupracuje i s azylovými domy a obětem násilí podává pomocnou rukuFoto: Profimedia.cz

Halle Berry (55)

Oscarová herečka byla jako malá holčička svědkem toho, jak její otec mlátí matku. A občas vztáhl ruku i na děti. Dětství plné násilí ji poznamenalo, měla dlouho nízké sebevědomí a vybírala si i násilnické partnery. Jeden ji zbil tak, až jí praskl bubínek a ona dodnes na levé ucho neslyší.

Foto: Profimedia.cz

Na prvním pohled dokonalá krásná žena, ale partneři se k Halle Berry jako k princezně vždy nechovaliFoto: Profimedia.cz

Rihanna (33)

Domácí násilí, které bylo věcí veřejnou, se odehrávalo mezi zpěvačkou a jejím partnerem, zpěvákem Chrisem Brownem (32). Milovali se i nenáviděli a v roce 2009 jí v autě cestou na předávání Grammy třískal hlavou o okénko. A pokračoval v tom i doma a byl zatčen. Nebyl to ale  definitivní konec, proběhly velkolepé návraty i další velké hádky... Chvíli trvalo, než si rodačka z Barbadosu ujasnila, že láska se pěstmi nevyjadřuje.

Foto: Profimedia.cz

O násilí Rihanna sice mluvila veřejně, ale dlouho jí trvalo, než dokázala od násilníka odejítFoto: Profimedia.cz

Mariah Carey (51)

Popová princezna, jejíž song All I Want for Christmas Is You okouzlil celý svět, miluje luxus a má prý pěkně hvězdné manýry. Důvodem ale může být nejen to, že jí sláva stoupla do hlavy. Má za sebou totiž dětství v absolutní chudobě a zažila i domácí násilí. Upozornila, že ne vždy musí jít o fyzické týrání. Byla pět let vdaná za hudebního magnáta Tommyho Mottolu (72) a v jeho domě plném kamer a hlídaná ozbrojenou ochrankou se cítila jako ve vězení. O manželství s despotickým manželem, který jí vyhrožoval s nožem u krku a hlídal na každém kroku, vydala i knihu.

Foto: Profimedia.cz

Odejít od despoty bylo pro Mariah Carey těžké i proto, že vydávala hudbu v jeho vydavatelstvíFoto: Profimedia.cz

Pamela Anderson (54)

Postavte před hvězdu Pobřežní hlídky (1989–2001) deset mužů a ona z nich bez zaváhání vybere jediného grázla. Jako by ji drsní kluci přitahovali... Její vztah s hudebníkem Tommym Leem (59) byl jako na houpačce. Vzali se po pár dnech známosti a rozešli po třech letech, které on ovšem nestrávil po boku své ženy, ale odseděl si i pár měsíců za její týrání. Měl do ní kopat i ve chvíli, kdy v náručí držela malého syna. Přesto na něj čekala, až se z vězení vrátí...

Foto: Profimedia.cz

Vztah Pamely Anderson s drsným rockerem plnil bulvární média, vedle hádek a rvaček se řešilo i jejich domácí pornoFoto: Profimedia.cz

Tina Turner (81)

Zítra jí bude 82, říká se jí rocková babička a prý má nejhezčí nohy v showbyznysu. Ač je legenda, v osobním životě si zažila svoje. S Ikem Turnerem (†76) byli nejdřív kolegové a přátelé, ale nakonec se do sebe zamilovali a on se rozvedl. A začalo peklo. V den svatby ji donutil k návštěvě nevěstince, permanentně ji týral, zlomil jí nos, bil ji před dětmi. Během manželství se pokusila i o sebevraždu.

Foto: Profimedia.cz

Štěstí našla Tina Turner po boku druhého manžela, ale šrámy na duši se hojily dlouhoFoto: Profimedia.cz

Pokud jste se stala obětí domácího násilí, anebo máte kolem sebe někoho, o koho máte strach, nebojte se obrátit na organizace, jako jsou Rosa nebo Bílý kruh bezpečí.

Reklama

Související témata:
Romana Pavelková