Hlavní obsah

Stará deka: Vyrobte si z ní obal na polštář či brýle nebo zarážku do dveří

Foto: Jakub Jurdič

Koupili jste si novou deku a přemýšlíte, jestli by nešla využít ta stará, která sice dosloužila, ale ještě se vám ji nechce vyhazovat? Pár tipů máme.

Článek

Od deky chcete, aby vás zahřála a vypadala hezky. To první zvládne i s nějakým tím šrámem, to druhé může po letech pokulhávat. Dokud ale drží pohromadě, lze ji využít v domácnosti. A pokud byste se neinspirovali našimi tipy, vždy se lze zeptat po psích útulcích v okolí, kde většinou deky rádi využijí.

Zarážka dveří

Bouchající dveře mohou nadělat zbytečné problémy. Teď, když se pořád větrá, se tudíž může hodit velmi jednoduchá pomůcka, kterou snadno vyrobíte právě z deky. Ustřihněte z ní tři pruhy asi 20 centimetrů široké, zatočte je do ruličky a spleťte do copu. Až bude cop dost dlouhý na to, aby dosáhl od kliky ke klice přes hranu dveří, ustřihněte zbylý materiál a sešijte tak, aby byl konec volnější a dal se na kliku navléknout.

Zarážka dveří i oken způsobí, že už se nemusíte bát průvanu.

Foto: Jakub Jurdič

Z pruhů deky můžete vyrobit velmi jednoduchou zarážku dveří nebo oken

Kobereček nebo podsedák

Z rozstříhaných proužků deky můžete i něco uplést nebo uháčkovat. Deka, ideálně fleecová nebo z materiálu, který se netřepí, je dokonalým materiálem na výrobu měkkého koberečku nebo podsedáku na židli. Deku rozstříhejte na asi dvoucentimetrové proužky – nemusíte je nijak vyměřovat, stačí stříhat od oka. U kraje deku nedostřihněte do konce, ale nechte asi centimetr, otočte ji a stříhejte zase zpátky. Vznikne tak „nekonečný“ pruh, který nemusíte navazovat nebo sešívat, i když i to je možné.

Před háčkováním či pletením pruh natáhněte – zúží se a trochu stočí, což je žádoucí. Práce přibývá rychle a hladce obrace při pletení nebo jednoduchý sloupek při háčkování zvládne skoro každý.

Foto: Jakub Jurdič

Z jedné deky můžete mít kobereček před postel nebo podsedáky na minimálně tři židle

Obal na brýle

Žádné brýle si nezaslouží, abyste je jen tak hodili do tašky, kde se mohou poškrábat. Z deky si snadno ušijete obal, který nezabere žádné místo, na rozdíl od pevných futrálů. Stačí ustřihnout asi 10 centimetrů široký a 50 centimetrů dlouhý pruh, přeložit ho tak, aby vznikla asi 20 centimetrů dlouhá kapsička a kousek zbylo na klopu, která zabrání brýlím vypadnout. Pokud chcete obal ozdobit, můžete z deky ustřihnout asi 5 cm široký proužek, který nůžkami na jedné straně nastříháte na tenké proužky, stočíte ho, aby vytvořil kytičku, kterou pak zespodu přišijte k obalu.

Foto: Jakub Jurdič

Z deky můžete ušít obal na brýle, který zabrání jejich poškrábání a nezabere v kabelce místo

Povlak na polštář 

Deka se rozhodně hodí na povlak na polštářek. Můžete takto povléknout i starší pelíšek vašeho psa nebo kočky. Princip je velmi jednoduchý a popíšeme vám ho právě na polštářku. Změřte si jeho velikost, přidejte na každou stranu 10 centimetrů a z deky vystřihněte dva čtverce či obdélníky. Odhadem nebo vyměřením a vyznačením krejčovskou křídou pak oněch 10 centimetrů na každém kraji nastříhejte na asi dvoucentimetrové proužky kolem celého obvodu.

Až budete mít nastříháno, položte k sobě obě části a svazujte je k sobě uzlíky z třásní. Po svázání jedné strany vložte polštář a svazujte další třásně tak, aby byly uzlíky, za chvíli bude hotovo.

Foto: Jakub Jurdič

Z deky můžete udělat povlak na polštář i bez toho, abyste potřebovali jehlu a nit

Měkké drobnosti

Deka je měkký a poddajný materiál, který se hodí i na výrobu drobnějších kousků. Můžete vytvarovat srdíčko, které lze vycpat bylinkami (nebo nastříkat parfémem) a zavěsit do skříně. Poslouží vám i jako jehelníček nebo v miniprovedení i jako poutko na zip.

Velmi snadno lze vyrobit i růžičku, kterou můžete připevnit na špendlík a darovat jako brož nebo použít na ozdobu pleteného svetru či čepice. Vznikne tak, že ustřihnete asi 10 centimetrů široký a 50 centimetrů dlouhý pruh a na jedné z delších stran v něm vystříháte vlnovku – co vlnka, to lístek, takže se nebojte opravdu „zakličkovat“ nůžkami.

Pak pruh jen smotáte a na rovném konci sešijete. Lístečky pak vytvarujete, aby připomínaly živý květ.

Foto: Jakub Jurdič

Deka je tvárný, ale i hezký materiál. Můžete z ní udělat i drobnosti, které se hodí jako detail na oblečení

Uklízecí rukavice

Rukavice z deky se hodí, když třeba v zimě škrábete auto (lze je vyrobit i ze starého svetru). Před námi je ale teplé období, tak vám tuhle rukavici představíme jako pomocníka při úklidu. Možná ji oceníte, až se budete potýkat s prachem v žaluziích, až budete potřebovat otřít sošku s mnoha záhyby nebo zbavit prachu vyřezávaný rám obrazu. Měkký a poddajný materiál vám všechno tohle umožní.

Jak rukavici vyrobit? Stačí na deku položit ruku, obkreslit její siluetu, vystřihnout dva stejné kusy a sešít je k sobě.

Foto: Jakub Jurdič

Jednoduchá poddajná rukavice vám pomůže s úklidem

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek