Hlavní obsah
3,3
(132)
Foto: Eva Malúšová

Foto: Eva Malúšová

Kdybyste měli letos zkusit jenom jeden nový druh cukroví, přimlouváme se za tohle. Spojení svěží citrusové marmelády a křupavých sněhových pusinek je opravdu povedené. Křehké a bílé věnečky navíc vypadají na míse neskutečně něžně.

1 hod.
Příprava
1 hod.
Vaření
Střední
Náročnost
Ingredience pro:
40 kusů
Na spodní kolečka
 • 200 g hladké mouky
 • 60 g cukru moučka
 • 1/2 lžičky citronové kůry
 • 1/4 ks vanilkového lusku
 • 1 špetka soli
 • 100 g másla
 • 2 ks žloutků
 • 1 lžíce smetany na vaření 33%
Na sněhové věnečky
 • 2 ks bílku
 • 140 g cukru moučka
Na dokončení
 • 120 g marmelády
Článek

V kuchařce M. J. Sandterové najdete recept pod názvem Dvojité věnečky a přiznávám, že v tomhle případě jsem si trochu upravila postup i suroviny. Sandtnerka doporučuje ke spojení koleček malinovou nebo rybízovou zavařeninu – s nimi budou věnečky také skvělé, na pohled dokonce ještě kontrastnější. Protože ale chci, aby byla mísa s cukrovím co nejpestřejší (a terčík z červené marmelády mají i „povinná“ linecká kolečka) sáhla jsem po netradičnější marmeládě z citronů a limetek. Zkuste to i vy a uvidíte, že vás chuť nadchne.

Postup

01.

Na spodní kolečka prosejte do mísy mouku a cukr. Přidejte najemno nastrouhanou žlutou část citronové kůry, semínka z vanilkového lusku a špetku soli a všechno dobře promíchejte metličkou.

02.

Ve směsi udělejte důlek, přidejte studenou smetanu, žloutky (bílky uschovejte na sněhové věnečky) a na kostičky nasekané studené máslo a všechno prsty zpracujte do kompaktní hmoty. Těsto zabalte do fólie a nechte v chladu uležet do druhého dne.

Tip: Rozdělte ho na třetiny a vyválejte postupně – s menším množstvím se líp pracuje a míň se lepí na podložku.

03.

Odležené těsto nechte chvíli povolit při pokojové teplotě, na lehce pomoučeném válu rozválejte na výšku asi 0,5 cm a vykrájejte ozdobná kolečka. Na plechu vyloženém papírem na pečení pečte při teplotě 170 °C asi 10 minut do bleděrůžové barvy.

04.

Na sněhové věnečky prosejte do menší misky moučkový cukr, zbavíte se tak případných drobných hrudek. Začněte šlehat bílky. Až se vytvoří jemná pěna, postupně přisypejte 50 gramů cukru a vyšlehejte tuhý sníh. Do něj pak už jenom vařečkou zlehka vmíchejte zbylý cukr (90 gramů). 

05.

Sněhovou hmotu přeložte do cukrářského sáčku s řezanou trubičkou a na plech vyložený papírem na pečení nastříkejte věnečky o trochu menší než spodní kolečka. Zvolna sušte v troubě při teplotě 90–100 °C (jenom při takhle nízké teplotě si věnečky udrží sněhobílou barvu) asi 30–40 minut podle velikosti. Správně usušená kolečka jsou na dotek suchá, šustivá a jdou lehce sloupnout z papíru.

Tip: Existuje sice víc způsobů, jak připravit sněhové pusinky, já vám ale doporučuji držet se tohoto původního – povedou se vám tvary ostré jako žiletka a takhle připravené věnečky jsou opravdu stabilní.

06.

Nakonec už jenom spojte pomocí marmelády sněhové věnečky se spodními kolečky. Tohle cukroví skladujte v chladu a v neprodyšné krabici, vlhko mu příliš nesvědčí.

Při pečení cukroví mám vždy chuť na něco kyselého a pikantního, uvidíte, že i vám se budou hodit pikantní utopenci nebo neobvyklejší ale skvělá nakládaná vejce.

Reklama

Související témata: