Hlavní obsah

Tetanus vás může zabít! Dodržujete termíny přeočkování?

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Křeče, nepravidelný tep a tlak, problémy s polykáním, bolest břicha… i to jsou příznaky tetanu - nemoci, která vás může zabít. Víte, jak se před ním chránit?

Článek

Nedávno se objevil případ malého chlapce, který bojoval o život po nákaze tetanem. Ukázalo se, že proti němu nebyl očkován. Vyvolalo to ve vás otázku, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat? Jak zjistit, zda vás ještě chrání očkování a hlavně, kde můžete tetanus „chytit“?

Co je tetanus?

Původcem tetanu je bakterie Clostridium tetani, která je sama o sobě neinvazivní, ale produkuje velmi nebezpečný toxin. Bakterie se vyskytuje hlavně v trávicím traktu zvířat, odkud se v exkrementech dostává do půdy, kde její spory přežívají i desítky let. Pak stačí, abyste měli otevřené poranění, třeba odřené koleno nebo záděru, a dostane se vám do těla.

Když se bakterie dostane do rány, vydá se na svoji „jízdu“. Začne produkovat neurotoxin, ten se dostane do krve a lymfy. Nakonec se usídlí na povrchu nervových buněk a zablokuje uvolňování svalového stahu.

Foto: TANAPAT LEK.JIW, Shutterstock.com

Infikovat se můžete nejen při „hrabání“ se v půdě, ale i po zranění znečištěným předmětem

Příznaky tetanu

Nemoc se projevuje velmi bolestivými svalovými křečemi, zvláště žvýkacích a šíjových svalů, dále svalů břišní stěny, horečkou, bolestí hlavy a pocením. „Postižený nemůže polykat, mění se mu hodnoty krevního tlaku  a srdeční frekvence. Křeče zad, šíje a břicha vedou k typickému propnutí těla do oblouku, zlomeninám obratlů nebo natržení svalů,“ popisuje MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu. Všechny tyto bolestivé projevy nemocný vnímá. Tetanus může způsobit i selhání srdce nebo udušení následkem postižení dýchacích svalů.

Inkubační doba tetanu je 3 dny až 3 týdny. Nemoc se nepřenáší z člověka na člověka – s jedinou výjimkou, a to je novorozenecký tetanus, kdy se od neočkovaných matek může přenést po nesterilním ošetření pupečníkové šňůry na dítě.

Léčba tetanu

Pacienta je nutné umístit na jednotku intenzivní péče. „Pro potlačení účinku toxinu se nasazuje protitetanový imunoglobin, který zabraňuje jeho šíření a působení na centrální nervový systém,“ vysvětluje RNDr. Aneta Medonosová z laboratoří Synlab. Nakažený potřebuje také podpůrnou léčbu dýchání, krevního oběhu a srdečních funkcí. Ani takto komplexní léčba však neznamená jistotu, že se tělo s infekcí zdárně popere.

Foto: Gajus, Shutterstock.com

Jedinou možností, jak se bránit tetanu, je očkování

Pro děti je očkování povinné

Jedinou ochranou proti tetanu je očkování. První očkovací látku dostali francouzští vojáci už v roce 1924 a od roku 1940 se používala na preventivní očkování vojáků během 2. světové války. U nás je od roku 1956 povinné pro všechny děti. „Očkování je povinné u dětí od 9. týdne věku,“ říká MUDr. Fabiánová. Druhá dávka vakcíny následuje po dvou měsících, třetí v 11. až 13. měsíci. Přeočkování hlídá dětský lékař.

Očkování v dospělosti si hlídejte! 

Po plošném očkování a přeočkování všech dospělých, které proběhlo v letech 1974–1975, se snížil počet úmrtí na tetanus ze 140 lidí ročně na nulu. Když se občas nemoc objeví, ukáže se, že se pacient zapomněl nechat včas přeočkovat, takže už v krvi neměl takovou hladinu protilátek, aby ho chránila. Přeočkováni byste měli být každých 10 - 15 let, po šedesátce každých 10 let. „Pokud si nepamatujete, kdy jste byli naposled očkováni, lze absolvovat krevní test, který hladinu protilátek ukáže. Výsledky jsou do druhého dne,“ říká RNDr. Aneta Medonosová z laboratoří Synlab.

I když termíny očkování dodržujete, můžete dostat i preventivní dávku „mimo“ termín - po úrazech, poraněních, při nehojících se ranách nebo před některými operacemi.

Kromě tetanu se vrací i další dříve ojediněle se vyskytující nemoci: Spalničky nejsou „běžná dětská nemoc“. Novinky v očkování

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama