Hlavní obsah

Dělá se vám při cestování špatně? Triky, které musíte zkusit

Foto: Estrada Anton, Shutterstock.com

Kazí vám letní výlety potíže s nevolností, kterou při cestování trpíte vy nebo vaši blízcí? Není to neřešitelný problém. Co všechno vám může ulevit?

Článek

Cestovatelskou nevolností neboli kinetózou či nemocí z pohybu trpí hodně děti, trápí ale i dospělé: pere se s ní asi pět procent populace. Zpravidla je spojena s bolestí hlavy, nevolností, zvracením či zvýšenou citlivostí na pachy a zvuky. „Může se objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost,” vysvětluje Ivana Lánová, lékárnice z Benu lékárny v Mladé Boleslavi. Jak si ulevit a zajistit pohodlnější cestování?

Co platí na cestovní nevolnost

Značnou roli hraje prevence. V dopravních prostředcích si sedejte po směru jízdy, zajistěte si přísun čerstvého vzduchu, seďte rovně a hlavu mějte opřenou. Necestujte nevyspalí, s plným žaludkem (hlavně ne tučným jídlem), ale ani hladoví. Je-li to možné, dělejte si přestávky, projděte se a nadýchejte se pořádně vzduchu. Pravidelně také pijte, přehřátí v dopravním prostředku nevolnost zhoršuje. Vyvarujte se alkoholu a cigaret.

Kam si sednout v dopravním prostředku

„Kinetózám lze předejít sezením blízko těžiště dopravního prostředku. V autě a autobuse je to vpředu, na lodi uprostřed, v letadle v přední části kabiny,” radí Ivana Lánová. Během cesty nezavírejte oči, nečtěte a nesledujte videa, pohled fixujte na vzdálený předmět, který se nepohybuje.

Foto: DimaBerlin, Shutterstock.com

Léky na nevolnost způsobují ospalost a řidiči by je užívat neměli

Kdy si vzít léky, aby fungovaly

„Před rozvojem cestovatelské nevolnosti mohou pomoci léčiva dostupná bez lékařského předpisu. Běžný je lék s účinnou látkou moxastin či žvýkačky s dimenhydrinátem,“ doporučuje tisková mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Určitě si přečtěte příbalový leták či návod: různé přípravky je třeba užít s různým časovým odstupem před cestou a jejich efekt přetrvává rozličnou dobu. Některé by neměli užívat řidiči, jiné nejsou vhodné pro děti.

K dispozici jsou i homeopatika, která je však nutno užít již den před plánovanou cestou a nazítří pokračovat.

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Správné načasování je u léků na cestovní nevolnost zásadní

Bylinky na cestovní nevolnost

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má také zázvor. Připravte si na cestu zázvorový čaj a upíjejte ho po doušcích, působí jak preventivně, tak při akutních nevolnostech. Pomáhá i žvýkání kandovaného zázvoru nebo cucání domácích zázvorových bonbonů.

Případné akutní zažívací problémy účinně zklidní i jiné bylinkové čaje, zkuste směs hořce žlutého a puškvorce nebo heřmánkový čaj. Proti nevolnostem je vhodná i tinktura z pupenů lípy, která tlumí pocity úzkosti, nervozitu z cestování a pomůže uvolnit stres a obavy.

Trénink dělá mistra

Dělá-li vám cestování problémy, překvapivě může pomoci, když budete cestovat co nejvíce. Tělo si totiž na tuto nepříjemnou situaci přivykne a nevolnosti by měly postupně slábnout nebo zcela vymizet.

Pokud vás představa cestování děsí, pracujte také se svou psychikou. Za nevolností se může skrývat úzkost.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.