Hlavní obsah

Z únavy se vyspíte, ze syndromu vyhoření nikoliv: Jak ho poznáte a co s tím dělat

Foto: Piti Tangchawalit, Shutterstock.com

Foto: Piti Tangchawalit, Shutterstock.com

Reklama

Přístup k práci má každý jiný. Někdo si plní sny a je mu práce zábavou, těší se na každý nový úkol. Někdo jde na osm hodin vytvořit dostatek hodnot, aby si vydělal na živobytí, ale těší se, až bude mít padla. Co když ale už v neděli máte stres, že přijde pondělí?

Článek

Není třeba do práce rozjásaně hopsat a všem vykládat, jak máte nejlepší zaměstnání na světě. Ale pokud ráno vstáváte unavení jen z představy, že už „tam“ zase musíte, zbystřete. Dost možná bojujete se syndromem vyhoření a ten rozhodně není radno brát na lehkou váhu.

Jak syndrom vyhoření rozpoznat

O tom, že syndrom vyhoření nemá být brán na lehkou váhu a rozhodně není problémem posledních let, svědčí skutečnost, že byl poprvé popsán již v 70. letech psychoanalytikem, který se zajímal o pomáhající profese. V roce 2019 byl Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zařazen mezi nemoci. Jak jej tedy poznat?

Energy koučka Martina W. Opava upozorňuje, že je důležité si uvědomit, že nepřichází zčistajasna, ale postupně: „Člověk nejdříve ztrácí náladu, radost a potěšení z činností, které mu dříve radost dělaly. Přidává se únava, těžkopádnost a nechuť při samotném pomyšlení na danou činnost. Ať už je to vyhoření pracovní nebo životní, jde o vážný stav, který je potřeba řešit.“

Foto: Mangostar, Shutterstock.com

Práce nebo vztah vás netěší a ztrácíte radost ze života? Začněte to řešit!Foto: Mangostar, Shutterstock.com

Nejčastější důvod vyhoření

Ač někteří lidé nebo profese mají k vyhoření vyšší předpoklad, dnešní uspěchaná doba a tlak na výkon způsobují, že vyhořet nemusí jen top manažeři nebo lidé ve zdravotnictví, ale i studenti nebo rodiče na mateřské dovolené.

Martina W. Opava říká, že nám chybí povědomí o nutnosti péče o životní energii: „Předpoklady pro syndrom vyhoření mají dnes téměř všichni, žijeme s pocitem, že nikdy nemáme hotovo. Z mého pohledu k vyhoření tíhnou lidé typu pečovatel, kteří upřednostňují potřeby ostatních před svými.“

A Lucie Königová, koučka a zakladatelka Life Academy, doplňuje, že problém nastává ve chvíli, kdy jenom vydáváme energii, ale nedočerpáváme: „Zanedbáváme sami sebe a své potřeby, kompenzujeme to prací, v jejíž výsledcích vidíme svoji hodnotu. Nebo nám pocit důležitosti dává péče o druhé lidi. Často trpí vyhořením workoholici, kteří neumějí odpočívat.“

Není to jen únava z práce?

Že jen málokdo chodí do práce opravdu rád a není třeba hned běžet za odborníkem? Zlehčování není na místě a přirovnávání k únavě také. Z té se totiž vyspíte…

Lucie Königová říká, že vyhoření lze navíc od únavy rozpoznat dobře: „Únava je dočasný stav, má jasnou příčinu a lze ji přirozeně vyřešit. Jste unavení z probdělé noci? Vyspíte se a energie je zpátky. Vyčerpal vás projekt? Dáte si pár dní volno. Jste-li ale vyhořelí, spánek to nevyřeší. Hned ráno vás vyčerpává už jen představa dalšího dne.“

Podle Martiny W. Opava navíc není únava jediným příznakem: „Problémy se objevují postupně. Může jít o zablokovaná záda, migrény i závažná nádorová onemocnění, ale častá je i ztráta zájmu až apatie, pocity odporu k dané činnosti až po neschopnost běžného fungování.“

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Že odpočíváte a pravidelně si pohybem čistíte hlavu? To rozhodně nestačí, máte-li náročnou práciFoto: fizkes, Shutterstock.com

První krok k řešení je uvědomit si potíže

Ač můžou příznaky na vyhoření ukazovat jednoznačně, není vždy snadné si fyzické a psychické problémy spojit právě s prací. Odborníci se i proto shodují, že základem úspěchu je problém si přiznat.

To potvrzuje Lucie Königová: „Je třeba si uvědomit, že máte problém a v jaké oblasti žijete z energetických rezerv. Když víc pracujete hlavou, regenerujte při fyzických aktivitách. Pokud jste víc vyčerpaní z fyzické práce, dopřejte duši ‚živiny‘.“

Martina W. Opava radí nebýt na to sami: „Když na sobě cítíte první příznaky, je vhodné si o tom s někým promluvit a nemusí to být rovnou odborník. Důležité je si uvědomit, že vám daná aktivita, pracovní schůzka nebo péče o dítě přináší negativní pocity, které nesouvisí jen s aktuálním dnem a náladou. A pak by měla následovat buď akce, která vede ke změně, nebo přijetí, kdy si uvědomíte náročnost situace, ale přijmete ji jako aktuálně nutnou.“

Nebojte se říct o pomoc

Ideální je o sebe preventivně pečovat, odpočívat a dbát na zdravý balanc v životě. Co ale když se to přesto vymkne z rukou?

Podle Martiny W. Opava někomu „stačí“ podpora blízkých, jiní vyhledají odborníka: „Nemusíte být úplně zlomení a vyhořelí, abyste vyhledali pomoc.“

I Lucie Königová radí neváhat: „Pokud jste v problému zapadlí, doporučuji otevřít se včas pomoci, aby se vyhoření nedostalo do závažnější fáze, ze které bude regenerační cesta mnohem delší a často i finančně nákladnější.“

Reklama

Související témata:

Načítám