Hlavní obsah

Ceny květin se zvedly i pětinásobně. Na kolik vyjde růže k Valentýnu a jak poznat tu, která vydrží

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Valentýn má několik symbolů: srdce, červenou barvu a růže. A právě růže a ostatní květiny představují asi nejčastější dárek hlavně pro milované ženy. Kolik bude letošní valentýnská kytice stát? Rozhodně si připlatíte!

Článek

Ceny na trhu určuje především poptávka, takže je jasné, že kolem Valentýna ceny květin pravidelně vyletí nahoru ze dne na den i bez dražších energií nebo vyšších nákladů na dopravu. Prostě jen proto, že z pultů květinářství zmizí, ať na sobě mají jakoukoli cenovku.

Proč stojí jedna růže i dvě stovky?

Během Valentýna ceny obvykle rostou na dvojnásobek, někdy i víc: záleží na druhu. „Nejvíc zdražují červené růže, ale například žluté nezdražují vůbec,“ říká Jiří Hemerle, zakladatel a šéf on-line květinářství Florea. Letošní zimní nárůst cen květin ale nesouvisí jenom s valentýnskou poptávkou.

Reaguje také na vyšší náklady pěstitelů, kteří musejí vytápět skleníky a dají víc i za dopravu. „Čím náročnější jsou konkrétní druhy na teplo, tím dražší budou. Například chryzantémy oproti loňsku zdražily pětinásobně. Někteří pěstitelé omezili teplotu ve sklenících nebo zmenšili plochu, na které květiny pěstují, takže převis poptávky nad nabídkou ještě prohlubuje,“ vysvětluje Jiří Hemerle.

Překvapení u pokladny

Zdražení okomentovala i Vlasta Černá, mistr florista ze salonu Infinity Flower. „Od loňska se ceny květin zvedly asi o 30 procent. Podražily stejně jako třeba některé potraviny. Ale rohlíky kupujete každý den, a pokud se zdražují průběžně, tak jejich vyšší cenu přijmete za standard. Květiny už tak často nekupujete, tak vás to překvapí. Pamatujete si, že loni stála kvalitní růže 150 Kč, a letos to může být i přes 180 Kč – a v kombinaci s Valentýnem i víc,“ vysvětluje.

Foto: Anett, Shutterstock.com

Červené růže jsou symbolem Valentýna. Letos za ně dáte podle velikosti od 25 po zhruba 200 korun za kusFoto: Anett, Shutterstock.com

O kolik zdražily růže

Na kolik tedy letos přijde kytička k Valentýnu? Podívali jsme se do nabídky několika květinářství po republice a jen čistě pro představu nabízíme zjištěné rozpětí. Nejméně se zdražovaly růže s délkou kolem 40 cm – pořídíte je zhruba od 25 Kč až skoro do stovky, loni byly levnější asi o 10 až 20 Kč. Čím větší a delší růži chcete, tím vyšší bude cena i zdražení. Minimálně jednou tolik dáte za superprémiové růže Ever Red s délkou 50 cm, které vyjdou od 90 do 140 Kč, a za metrovou Red Naomi zaplatíte 185 až 210 Kč.

Přitom právě o růže dlouhé 90 a 100 centimetrů je největší zájem. Takové radí kupovat i Vlasta Černá. Proč je podle ní lepší pořídit jednu dražší kvalitní růži v květinářství než svazek deseti nekvalitních někde v obchodním řetězci? „Tam se prodávají zbytky, které se neprodaly na burze v Holandsku a mívají to nejlepší za sebou. Do květinářství se vyplatí jít i proto, že tam květiny dostanou potřebnou péči, a tím pádem i pak déle vydrží,“ vysvětluje.

Jak poznat růži, která dlouho vydrží

Jestliže budete vybírat růži a rozhodnete se za ni dát kolem dvou stovek, pak vás jistě zajímá, jak zjistit její kvalitu. „Opatrně a jemně stiskněte dvěma prsty její květ. Pokud to jde lehce a máte pocit, jako by uvnitř bylo prázdno, má už to nejlepší za sebou. Jestliže cítíte pevnost mnoha vrstev okvětních lístků, pak by měla dlouho vydržet. Tedy když se o ni budete dobře starat,“ radí Vlasta Černá.

Jak déle uchovat řezané květiny

Růži doma seřízněte a dejte jí tolik vody, aby sahala minimálně do půlky stonku. Během hodiny si načerpá vodu a déle vydrží. Po hodině ji dejte do vázy jen asi do deseti centimetrů vody.

A ještě varování: Kdyby v době nákupu mrzlo, nechejte si květiny opravdu dobře zabalit, i když půjdete jen kousek. „V takovém případě je lepší vybrat nějaké jarní druhy, které to snesou, tedy tulipány, narcisy, hyacinty. Určitě ne exotiku ani třeba orchidej v květináči, toho bych se bála. Pokud ji chcete, tak dojděte do květinářství v obchodním centru, odkud ji odvezete autem a zcela tak vyloučíte pobyt na mrazu,“ doporučuje floristka.

Reklama