Hlavní obsah

Drogy, potyčky se zákonem, vyčerpávající tempo. Cesta ikonických The Beatles k úspěchu byla trnitá

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čtveřice hudebníků z anglického Liverpoolu ve složení Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr naprosto převrátila hudební průmysl. Upřímně, kdo by The Beatles nemiloval? Připomeňte si vzestupy i pády této legendární kapely.

Článek

Když se na přelomu 50. a 60. let dávala parta teenagerů dohromady, ani jeden si nedokázal představit, že vytvoří jednu z nejúspěšnějších kapel moderní historie. The Beatles se stali tak populární, že i dnešní generace přesně ví, o koho se jedná – a to přesto, že se slavní „Brouci“ rozpadli před téměř pětapadesáti lety!

Jak to všechno začalo?

Každý z chlapců pocházel z jiných rodinných poměrů. Dohromady je svedla láska k hudbě. Na počátku vystupoval šestnáctiletý John Lennon, syn obchodního námořníka, s kapelou Quarrymen. V roce 1957 do ní přivedl o rok mladšího Paula McCartneyho, následně se kapela rozrostla ještě o syna řidiče autobusu, patnáctiletého George Harrisona. Mezi Johnem a Paulem vzniklo obrovské přátelství. „Jezdili jsme spolu stopem,“ líčí McCartney v knize Po mnoha letech. „Bylo to něco, co jsme spolu dělali často. Utužování našeho přátelství, poznávání našich pocitů, snů, našich společných ambicí. Bylo to nádherné období.“

Záhada okolo názvu kapely

V začátcích se jméno kapely stále měnilo. Trio vystřídalo názvy jako Long John and the Beatles, Silver Beatles, až se v polovině srpna 1960 rozhodlo o jednoduchém The Beatles. V knize The Lyrics: 1956 to the Present Paul napsal, že se snažili vyrovnat tehdejší slavné kapele The Crickets (v překladu cvrčci). Ať už název The Beatles přišel na svět jakýmkoli způsobem, stal se neodmyslitelnou součástí nejslavnější rock'n'rollové kapely v historii.

Kompletní sestava a první smlouva

I když už se The Beatles začali proslavovat a jejich vystoupení byla vyprodaná, kapela stále nebyla kompletní. Chyběl jim kvalitní bubeník. Toho našli až v roce 1962, kdy do kapely nastoupil syn místního cukráře Ringo Starr (vlastním jménem Richard Starkey). Spolu s ním získala kapela i profesionální smlouvu. Celosvětový fenomén byl na světě. První singl kapely Please Please Me z roku 1963 se dostal na vrchol britských hitparád a zahájil sérii, kdy se 11 z jejich 12 studiových alb do roku 1970 dostalo na 1. místo ve Spojeném království.

Všichni členové však jeli tempem, které nebylo dlouhodobě únosné. Představte si – tři měsíce, 6 až 8 hodin denně a ani jeden den volna. Pracovali do úmoru. Toto období John Lennon popsal takto: „Když číšníci viděli, jak hudebníci padají únavou, dali jim pilulku. Vzali jste si ji, fungovali, vystřízlivěli a tak stále dokola.“

Zrod hysterie v podobě beatlemánie

Pokud si chtěli The Beatles popularitu udržet, museli změnit svůj styl. Kožené bundy vystřídali obleky šité na míru, hudebníci přestali na pódiu kouřit a mluvit sprostě. Změna brzy nesla své ovoce! Na každém koncertu na ně čekaly zástupy ječících fanoušků a stovky novinářů. Byla to taková hysterie, že získala i vlastní označení - beatlemánie. Při koncertu v Plymouthu musela policie dokonce použít vysokotlakých hadic na vodu, aby fanoušky zklidnila. Ti je tak milovali, že se neváhali uchýlit ani k trestnému jednání a vloupat se k nim, aby měli něco od členů kapely u sebe doma.

Útok na americký trh

Již v roce 1963 napsal americký hudební kritik z The New York Times, že Lennon a McCartney jsou největšími anglickými skladateli. Do USA „Brouci“ vtrhli s velkou slávou o rok později, kdy debutovali v The Ed Sullivan Show. Jejich vystoupení sledovalo 74 milionů diváků (polovina tehdejší populace USA). Zájem o The Beatles vyvolal nebývalý zájem o britskou hudbu, a čtveřice tak vyšlapala cestičku za velkou louži kapelám jako The Rolling Stones, The Kinks či The Animals.

Písně Beatles obsadily prvních 5 míst v americkém žebříčku Top 40, což je výkon, který dodnes nikdo nepřekonal.

Nebyli to hodní chlapečci

V roce 1965 vyznamenala královna Alžběta II. všechny členy The Beatles Řádem britského impéria, což vyvolalo pobouření. Kapelu totiž provázely i kontroverze. Paul McCartney byl v Německu zatčen za zapálení kondomu a George Harrison odsud byl deportován zpět do Anglie kvůli lžím o svém věku (byl příliš mladý na to, aby hrál po nočních klubech). Všechno nakonec zastínil ještě mnohem závažnější problém - členové skupiny začali užívat drogy, zejména LSD a marihuanu. Jejich výroky navíc budily emoce. Během jednoho rozhovoru John Lennon kritizoval křesťanství. Řekl také, že The Beatles jsou slavnější než Ježíš. V důsledku toho byla skupina zakázána v několika rozhlasových stanicích a protest vydal i Vatikán.

Konec velké éry kvůli ženě

Poslední živý koncert se konal 29. srpna 1966 v Candlestick Park v San Franciscu v Kalifornii. Skupina odehrála 1 400 koncertů za pouhé čtyři roky a bylo jasné, že podobné tempo nelze dlouhodobě vydržet. Ani pauza ale členům kapely nepomohla, naopak mezi nimi začalo sílit napětí. Dohadovali se o penězích i směřování skupiny. Konflikty vyústily v roce 1969 odchodem Johna Lennona. Mnozí konec The Beatles dodnes dávají za vinu jeho přítelkyni Yoko Ono, kterou začal vodit na zkoušky a nechal se jí ovlivňovat. Oficiálně se veřejnost o rozpadu kapely dozvěděla v roce 1970. Každý ze členů se pokoušel o sólovou kariéru, ale nikdo z nich se úspěchu „Brouků“ ani nepřiblížil.

Už zbývají jen dva „Brouci“

Deset let po rozpadu The Beatles svět obletěla tragická zpráva - John Lennon byl zavražděn! V roce 2001 podlehl rakovině plic George Harrison.

Přesto The Beatles ještě neřekli poslední slovo. Koncem roku 2023 oba dosud žijící členové fanoušky překvapili vydáním nové skladby. John Lennon po sobě zanechal demo nahrávku písně Now And Then. Našla se na dvou kazetách, na kterých bylo napsáno For Paul (pro Paula). Vdova po Lennonovi Yoko Ono je Paulu McCartneymu předala v roce 1994, ucelenou podobu získala až nyní pomocí nových technologií. Jedná se o úplně poslední odkaz nesmrtelné liverpoolské čtveřice? Kdoví…

Nejslavnější hity kapely The Beatles

  • I Feel Fine (1964) - singl, který vedl hitparády ve Spojeném království, Spojených státech, Kanadě, Irsku, Nizozemsku, na Novém Zélandu, v Norsku a Švédsku. Ve Velké Británii to byl pátý nejprodávanější singl 60. let
  • Yesterday (1965) - největší hit kapely, dočkal se více než 2 tisíc předělávek po celém světě
  • Michelle (1965) - hit, který složil Paul McCartney s Johnem Lenonnem, část textu je ve francouzštině
  • Yellow Submarine (1966) - píseň, kterou si lidé často spojují s drogami, byla původně zamýšlená pro dětské posluchače, proto Paul volil krátká a snadno zapamatovatelná slova
  • Hey Jude (1968) - Paul McCartney tuto píseň věnoval Julianu Lennonovi (původně se jmenovala Hey Jules), aby se tolik netrápil rozvodem svých rodičů Johna a Cynthie Lennonových
  • Here Comes the Sun (1969) - píseň George Harrisona vznikla ve venkovském domě jeho přítele Erica Claptona jako oslava jara
  • Let it Be (1970) - balada, kterou se The Beatles loučili se svými fanoušky, jedná se o jednu z jejich posledních společných skladeb

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Načítám