Hlavní obsah

Máte můj hlas! Osobnosti, které se netají politickými názory. Kdo podporuje Pavla a kdo Babiše

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Politika je věc veřejná, přesto svoje politické názory většina lidí jen tak na potkání nesdílí. Jenže když jste známá osobnost, bývá to leckdy zcela naopak. A tyhle celebrity své politické favority rády veřejně a pořádně nahlas podpoří.

Článek

O politice se mluví všude možně. V hospodě u piva, doma před televizí, s kamarády po fotbale… Ale většinou jen každý ve své sociální bublině. Ale pak jsou tu slavné osobnosti. Některé celebrity se do politického dění zapojují zcela pravidelně a svoje politické názory nijak netají. Obzvlášť když jde o tak velkou věc, jako jsou prezidentské volby. Kdo obdivoval Václava Klause, kdo Karla Schwarzenberga, kdo Miloše Zemana a kdo Jiřího Drahoše? A jak jsou na tom s podporou celebrit současní kandidáti na prezidenta?

Lucie Bílá

Bývaly doby, kdy národem milovaná zpěvačka Lucie Bílá politické lídry veřejně podporovala. Patřila mezi velké fanynky Václava Klause během jeho politického působení a samozřejmě i v čase, kdy byl českým prezidentem. „Jsem ráda, že žiju v době, kdy on stojí v čele státu. Chtěla bych mu i z celého srdce poděkovat za to, že je, i za to, jaký je, a chtěla bych mu vzkázat, že bych se za něj prala jako tygr,“ vzkázala zpěvačka Václavu Klausovi v roce 2011, tedy během jeho druhého funkčního období.

Poté, co Klausovo působení na Hradě skončilo, vyjádřila zpěvačka veřejně podporu jeho nástupci Miloši Zemanovi. Nicméně během kampaně v roce 2018, kdy svůj post obhajoval, už mlčela. Vysvětlila to tím, že jejím posláním je dělat lidem radost, nikoli je rozdělovat. A protože volby národ polarizují, ona se na tom odmítá podílet.

Foto: Profimedia.cz

Poslední roky už se Lucie Bílá od politiky spíš distancovalaFoto: Profimedia.cz

Zdeněk Svěrák

V roce 2013 veřejně podpořil Karla Schwarzenberga, který se dostal do druhého kola prezidentských voleb s Milošem Zemanem. O pět let později se postavil na stranu Jiřího Drahoše, který také bojoval o prezidentskou funkci (opět s Milošem Zemanem). I nyní se Zdeněk Svěrák angažuje a svou podporu opakovaně a veřejně vyjadřuje generálu Petru Pavlovi. Účastní se veřejných akcí na jeho podporu a natočil i video, v němž vysvětluje, proč je jeho volbou právě tento kandidát.

Foto: Profimedia.cz

Oblíbený režisér a herec se vyjadřuje nejen k politice, ale i jiným ožehavým společenským událostemFoto: Profimedia.cz

Josef Váňa

Není to zpěvák ani herec, ale národ ho má také rád. Je to sportovec a snad nejslavnější český žokej – je to prostě Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické! A také je to letitý podporovatel Andreje Babiše – a jinak to není ani nyní. Podle žokeje se jedná o pracovitého a vzdělaného člověka a mohl by republice pomoct. A o tom, aby ho volili, se rozhodl přesvědčovat i lidi ze svého blízkého okolí.

Foto: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Ani slavný žokej se nebojí nahlas podpořit své politické favorityFoto: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Eva Holubová

Je to nejen úžasná herečka, ale opravdu aktivně se zajímá i o veřejné (zejména politické) dění. V roce 2013 patřila k velmi hlasitým podporovatelům Karla Schwarzenberga, o pět let později se Eva Holubová postavila na stranu Jiřího Drahoše a nyní kope za tým generála Petra Pavla. Ten podle ní splňuje vše, co ona od hlavy státu očekává.

Foto: Profimedia.cz

Prezidentské volby pokládá Eva Holubová za velmi důležitéFoto: Profimedia.cz

Jaroslava Obermaierová

Oblíbená herečka a představitelka Vilmy Nyklové z nekonečného seriálu Ulice nepatří k osobnostem, které by dnes a denně chodily na nejrůznější politické akce, ale občas jí to nedá. Loni v září se zúčastnila protivládní demonstrace a v roce 2018 se netajila podporou Miloše Zemana. Zdůvodňovala to tím, že Jiří Drahoš je vědec, zatímco druhý kandidát politik a lidé by se podle ní měli držet toho, co umějí. Jaroslava Obermaierová je také dlouhodobě příznivkyní politiky Andreje Babiše, i když v poslední době přiznala, že občas přece jen raději mlčí, protože společnost je rozdělená a říkat vlastní názor není v módě.

Foto: Profimedia.cz

Jaroslava Obermaierová se svým pejskem Vašíkem. Herečka fandila Miloši Zemanovi, teď Andreji BabišoviFoto: Profimedia.cz

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup

Zdá se, že prezidentské volby možná tak trochu narušily rodinnou pohodu u Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa. Minimálně politicky se totiž rozcházejí. Ona na sociálních sítích přiznala, že její hlas patří Andreji Babišovi, kdežto on na jeho adresu v poslední době nešetřil kritikou. Dokonce uvedl, že když viděl tohoto kandidáta v prezidentské debatě, připadal mu jako po lobotomii. Ale snad budou těšení na miminko a vzájemná láska silnější než rozdílné politické smýšlení.

Foto: Profimedia.cz

Slavný zamilovaný pár se na jedné věci přece jen neshodne, a to je volba prezidentaFoto: Profimedia.cz

Rozdílné názory a možnost je projevit, třeba právě během voleb, to je základ demokracie. Jak si hádkami o politiku nezničit manželství?

Prezidentské volby 2023

Historicky čtvrtým prezidentem České republiky se v prezidentských volbách 2023 stal Petr Pavel. Generál ve výslužbě porazil v druhém kole poslance Andreje Babiše, a to při rekordní volební účasti přes 70 %. Inaugurace nového prezidenta proběhne 9. března 2023.

Reklama