Článek
Ze zahrady ji možná vytrháváte jako bezcenný plevel, který se hodí jen do velikonoční nádivky. Kopřiva dvoudomá má přitom široké uplatnění v péči o vaše zdraví i krásu.
Dobře vyberte místo
Kopřiva roste v hustých porostech na zahradách, v příkopech, podél cest, potoků i na okrajích lesů a luk. Všudypřítomnou bylinu ve svém okolí určitě najdete, netrhejte ji ale kdekoli. Kopřiva totiž snadno absorbuje škodliviny z okolí, proto se vyhýbejte jejímu sběru v blízkosti silnic, skládek nebo průmyslových objektů.
Pro sběr se nejlépe hodí mladé rostliny, které ještě nekvetou. Kopřivy sklízejte za suchého počasí, nejlépe dopoledne, kdy nejsou orosené. Sbírá se pouze horní patro rostliny, první čtyři lístky.
Zelený všelék
Jedná se o velice užitečnou rostlinu. Je bohatá na vitaminy B1, B6 a C. „Dá se z ní uvařit čaj, vyrobit tinktura nebo sirup. Výčet jejích účinků je dlouhý: povzbuzuje činnost jater, podporuje obranyschopnost, krvetvorbu a správnou funkci krevního oběhu, pomáhá při vykašlávání a také omezuje tvorbu lupů,“ prozrazuje bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná.
1. Čaj na detoxikaci
Na jaře vám kopřiva pomůže s odvodněním i proti jarní únavě. Dopřát si můžete dvoutýdenní kúru, během které denně vypijte jeden až dva šálky kopřivového čaje.
- Jak na kopřivový čaj: Hrst čerstvé byliny (nebo lžičku sušené) zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Sceďte a popíjejte nápoj teplý nebo vlažný. Nepřekračujte doporučené denní množství, nepijte čaj déle než tři týdny v kuse, při dlouhodobém užívání by mohla kopřiva nadměrně zatěžovat ledviny.

Kopřivový čaj je nejen zdravý, ale i lahodnýFoto: FotoHelin, Shutterstock.com
2. Výluh na vlasy pro lesk a pevnost
Výluh z kopřivy oceníte i v péči o vlasy. Posiluje vlasové kořínky, čistí pokožku hlavy, omezuje padání vlasů, podporuje růst a dodává přirozený lesk.
- Jak na kopřivový výluh: Dvě hrsti čerstvých kopřiv zalijte půl litrem vroucí vody a nechte pod pokličkou louhovat půl hodiny, poté sceďte. „Po umytí vlasů se výluh vmasíruje do pokožky hlavy a již se neoplachuje,“ radí Jarmila Podhorná. Výluh použijte dvakrát týdně. Výsledkem jsou silnější, odolnější a lesklejší vlasy.
3. Pleťová voda proti nedokonalostem
Z kopřivového listí připravíte i pleťovou vodu, která čistí a tonizuje pleť, má protizánětlivé účinky a urychluje regeneraci pokožky. Pomáhá především aknózní a mastné pleti.
Kopřiva je ale cenná i pro stárnoucí pleť. „Je schopna inhibovat aktivitu kolagenázy a elastázy, dvou enzymů zapojených do stárnutí pleti. Díky polyfenolům, které obsahuje, má také antioxidační vlastnosti,“ vysvětluje Pauline Morin, inženýrka kosmetologie ze společnosti Typology.
- Jak na pleťovou vodu: Hrst čerstvých kopřiv povařte asi 5 minut v 250 mililitrech vody, nechte vychladnout a přeceďte. Uchovávejte v lednici maximálně 3 až 4 dny. Pleťovou vodu nanášejte pomocí vatového tamponu ráno a večer na vyčištěnou pokožku. Pro mastnou pleť můžete přidat pár kapek citronové šťávy, pomůže stažení pórů a zesílí čisticí účinek.

Pleťová voda vám v chladu vydrží až 4 dnyFoto: vo_studio, Shutterstock.com
Na co se ještě hodí kopřiva
Nasbírané listy lze použít čerstvé, můžete je ale také usušit nebo zamrazit na později. Využijete je mimochodem i v kuchyni. Hodí se do různých nádivek, slaných quichů i do mletého masa, připravit je můžete na způsob špenátu. Hodí se do polévek, salátů, smoothie i pomazánek.