Článek
Původně se velikonoční nádivka připravovala bez pečiva. Šlo o hustou kaši, do které se přidávalo maso, bylinky, vejce a vše se nakonec upeklo na plechu jako svítek. Kromě mladých kopřiv nesměl chybět v nádivce ani openec neboli kundrlátek. Jde o bylinku s modrofialovými kvítky, jež má jemně kořenitou chuť a hodí se do slaných pokrmů. V obchodě ji běžně nekoupíte, ale dost možná na ni narazíte kdekoli na louce.
Nejlepší velikonoční recepty
Jarní velikonoční nádivka
Pro 4 až 8 porcí:
- 300 g vařeného uzeného bůčku
- 8 rohlíků
- 6 vajec
- 200 ml mléka
- sůl a pepř
- špetka muškátového oříšku
- hrst mladých kopřiv
- hrst rukoly
- 1 lžíce nasekané petrželky
- 1 lžíce nasekané pažitky
- 1 lžíce másla
- 3 lžíce oleje
Postup na nádivku
01.
Pečivo nakrájejte na malé kousky a zalejte ho mlékem s rozšlehanými žloutky. Uzené maso nakrájejte na kostičky a opečte na oleji dozlatova. Přidejte nasekané bylinky, rukolu a kopřivy.
02.
Bylinkovou směs s uzeným masem vmíchejte k namočenému pečivu, osolte, opepřete a dochuťte muškátovým oříškem. Nakonec opatrně vmíchejte tuhý sníh z bílků.
03.
Zapékací mísu vymažte máslem a nalejte do ní nádivku. Pečte ji asi 40 minut v troubě předehřáté na 180 °C.
Tip: Uzený bůček můžete nahradit kuřecím nebo králičím masem a místo klasického pečiva bude nádivka výborně chutnat i z toastového chleba.
Velikonoce
Velikonoce jsou svátkem jara (pro ateisty) a zmrtvýchvstání Ježíše Krista (pro křesťany). Letos vychází Velký pátek na 18. dubna, Velikonoční pondělí na 21. dubna.
K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazance a beránka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života mesiáše a jeho vzkříšení.
Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v Česku koledování a pomlázce. Víte, jaké jsou nejlepší recepty z vařených vajec?