Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vyšetření prostaty je pro většinu mužů strašákem a v mnoha případech „ignorovaným“ tématem, které budí rozpaky a stud, až do té doby, než se objeví bolesti nebo potíže s močením. Jde přitom o důležitou součást péče o zdraví, prevence a včasné diagnostiky případných onemocnění, které se s tímto mužským orgánem pojí – ať už jde o zbytnění prostaty, její zánět, nebo dokonce nádor. Pravidelné kontrolní vyšetření může zjistit potíže dříve, než se projeví závažnějšími příznaky, které zhorší kvalitu života a mohou vést k nepříjemným komplikacím.
„Pravidelné vyšetření je důležité jednak kvůli časnému odhalení nádorového onemocnění, jednak kvůli diagnostice obtíží souvisejících s nenádorovým zvětšením prostaty, které často vznikají plíživě. Standardní prevence se doporučuje od 50 let věku, při pozitivní rodinné anamnéze na nádor prostaty již od 45. roku života. Frekvence pak záleží na nálezu, laboratorním i fyzikálním, nejčastěji je doporučováno vyšetření jednou ročně,“ uvádí lékař Ondrej Kaplán, urolog z kliniky Venova.
Screening prostaty pro padesátníky
Prostata je malý orgán, který se nachází pod močovým měchýřem a kolem močové trubice. Rakovina prostaty patří u nás k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným onemocněním u mužů, každoročně tato nemoc postihne okolo osmi tisíc mužů. V České republice funguje od ledna 2024 Populační pilotní program časného záchytu karcinomu prostaty u mužů ve věku 50 až 69 let, protože riziko vzniku rakoviny prostaty narůstá s přibývajícím věkem a výskyt je obvykle zachycen zejména po 50. roce věku.
„Cílem preventivního screeningu je odhalit co nejvíce nádorů prostaty včas a tím zvýšit šanci nemocných na jejich uzdravení a snížit mortalitu spojenou s tímto onemocněním. Ročně na karcinom prostaty umírá v České republice přibližně 1400 mužů. Muži mohou screening podstoupit u praktického lékaře nebo urologa, pacienti mají preventivní vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění,“ popisuje urolog Josef Stolz, primář kliniky Uroklinikum Praha.
Jak probíhá vyšetření prostaty
Screeningové vyšetření se skládá z pohovoru s urologem, urologického vyšetření a odběru krve. Krevní test, používaný k detekci karcinomu prostaty, určuje hladinu PSA, což je prostatický specifický antigen.
„Neznamená to, že každý, kdo má vyšší hodnoty PSA, má karcinom prostaty. Ale je to pro lékaře určité memento, aby pacienti s vyšším PSA testem podstoupili kompletní urologické vyšetření. Screeningový program zahrnuje vedle odběru PSA také ultrasonografii a palpační vyšetření prostaty (vyšetření prostaty přes konečník), které může být některým mužům nepříjemné, není však bolestivé a trvá jen chvíli,“ vysvětluje urolog Josef Stolz. Na základě výsledku těchto vyšetření doporučí lékař další postup.

Screening prostaty se skládá z pohovoru s lékařem, urologického vyšetření a odběru krveFoto: New Africa, Shutterstock.com
Co znamená vysoká hladina PSA
Pokud je hladina PSA nižší než 3 µg/l, může muž podstoupit další kontrolní odběr za dva nebo čtyři roky, podle konkrétního výsledku vyšetření. Jestliže je mu zjištěna vyšší hodnota, než je uvedená hranice, je odeslán na certifikované pracoviště ambulantní urologie ke specializovanému dovyšetření.
„Další postup může zahrnovat zobrazení magnetickou rezonancí, což je metoda, jež pomáhá určit, kdo z pacientů je kandidátem k cílené biopsii (odběru vzorku tkáně). Ten se v poslední době provádí moderní sofistikovanou metodou fúzní biopsie, která umožňuje digitální spojení dat ze dvou různých zdrojů: magnetické rezonance a ultrazvuku. Výsledkem je přesné ohraničení ložisek a významné zpřesnění výsledků biopsie,“ říká primář Josef Stolz.
Varovné příznaky problémů s prostatou
„Symptomy mohou být dvojí. Za prvé je to časté nucení na močení, močení po malých porcích, za druhé špatný proud moče, nutnost zapojení břišních svalů, pocit nedomočení. Dále se může objevovat časté noční močení - pod tímto pojmem rozumíme stav, kdy muže ze spánku budí pocit, že potřebuje močit,“ vysvětluje lékař Ondrej Kaplán.
„Řada onemocnění, včetně rakoviny prostaty, probíhá v počáteční fázi bezpříznakově, anebo je lze lehce zaměnit s jiným onemocněním. Proto je důležité podstupovat preventivní prohlídky, kde se díky vyšetření může na chorobu přijít v době, kdy je vyléčitelná. Mimo preventivní kontroly by měl urologa navštívit muž v případě, že se u něj objeví potíže spojené s močením nebo mužským pohlavním ústrojím, například přítomnost krve v moči, poruchy erekce nebo jakékoli bolesti spojené s pohlavním ústrojím,“ uvádí lékař Josef Stolz.
Nádor prostaty dlouho nebolí
Nádor prostaty zpravidla nijak nebolí ani se většinou neprojevuje žádnými výraznými příznaky. „Představme si prostatu jako citrus, dužinu jako vnitřní zónu, přes kterou prochází močová trubice a kde vzniká nenádorové zvětšení prostaty, jež pak tlačí na močovou trubici. A slupku citrusu jako zónu periferní, kde roste nádor - netlačí na močovou trubici, a tudíž nedělá potíže při močení. Začne se mnohdy projevovat až ve chvíli, kdy je výrazně pokročilý a zpravidla již s metastatickým postižením,“ zdůrazňuje urolog Ondrej Kaplán.