Hlavní obsah

Ztvrdlá a popraskaná kůže na patách: Co s tím?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

I když si obujete sebekrásnější sandálky, suchá a zrohovatělá chodidla dojem celkem snadno zkazí. Nelibý vzhled, ale i bolestivé praskání kůže jsou jistě dobrými důvody, proč o nožky pravidelně pečovat. Jak na to?

Článek

Ani v nejkrásnějších sandálcích popraskané paty neschováte. A není to jen otázka estetická: když začnou paty praskat, začnou brzy bolet při každém kroku. Jako u většiny kosmetických nesnází je i v tomhle případě základem pravidelná péče – a ta naštěstí není nijak složitá. Co pro zdraví a krásu chodidel udělat?

1. Najděte si ideální nástroj

Zrohovatělou kůži na chodidlech odstraňujte jednou dvakrát týdně. Čím? Záleží na vás. Jde o to, co vám nejvíc vyhovuje. Podle pedikérky Květy Kovářové z pražského salonu Gema je nejúčinnější skalpel, kvůli riziku poranění by ho však laikům nedoporučila: „Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky – jsou bezpečnější a příjemnější.“

Snadná práce je se skleněnými či kovovými škrabkami, oblíbené pemzy jsou bezpečné a dostupné v množství variant: přírodní vulkanické pemzy jsou obohacené o minerály a seženete i exotické druhy, jako je marocká keramická pemza nebo pemza z mořských břehů. Existují i elektrické brusky – otestovali jsme, jak fungují. A je lepší suchá, nebo mokrá pedikúra? I tady se řiďte jen svým pohodlím, případně zvoleným nástrojem.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Nasucho, nebo namokro? Záleží na vás a na nástroji, který si pro odstraňování kůže vyberete

2. Mažte paty denně

Občasné odstraňování ztvrdlé kůže je důležité, ale ještě významnější je promazávání! Někomu stačí hydratační tělové mléko, jiný potřebuje speciální krém na tvrdá chodidla. V každém případě jimi nešetřete a nohy mažte po každé sprše nebo koupeli – zároveň chodidla jemně namasírujte. A nic nezkazíte, když si alespoň kritická místa ošetříte krémem víckrát za den. Perfektní je také domácí maska na nohy z avokáda.

3. Připravte si domácí koupel a peeling

Vlahá lázeň kůži změkčí a ošetří. Do vody přidejte sůl v kombinaci s olejem (heřmánkový, konopný, tea tree, levandulový nebo nimbový) – bezvadná je domácí levandulová koupelová sůl. Anebo zkuste pivo! Nohy máčejte asi 20 minut a poté škrabkou či pemzou opatrně odstraňte změklou kůži. Pokud si ovšem koupel dopřejete víckrát týdně, neobrušujte nohy pokaždé – k častějšímu použití je vhodný peeling. A rozhodně ho nemusíte kupovat, vyrobte ho z kakaa, kokosového oleje a cukru. Pořadí procedur lze i prohodit: nejdřív použít nasucho nástroj a potom chodidla regenerovat v lázni.

Foto: aslysun, Shutterstock.com

Chodidla ošetřujte krémem klidně několikrát denně

4. Zkuste přírodní léčbu: je levná a funguje

Popraskané paty jsou nehezké, nepříjemné a často i velice bolestivé. Chcete si s nimi poradit domácími a přírodními prostředky? Nic vám nebrání. „Stačí chodidla namazat sádlem, zabalit do igelitového sáčku a poté vložit do bavlněných ponožek. Podobné účinky má i tvaroh, který navíc zmírňuje horkost, již může způsobovat případný zánět v patách,“ popisuje dermatoložka Květa Gazdíková. Skvělá je i koupel z vlažné vody a syrovátky!

5. Vsaďte na speciální ponožky

Raději se spolehnete na hotové produkty? Můžete zvolit masky na chodidla ve formě ponožek – používají se většinou přes noc, kůže se pak loupe několik dnů. Koupit lze i textilní hydratační ponožky. Sice stojí až několik stovek, ale jsou na mnoho použití: některé se užívají jen krátký čas jako maska, jiné přes noc nebo jsou určené i na celodenní nošení.

Kdy je třeba být ve střehu

Máte paty hodně popraskané? Možná se vyplatí zajít za odborníkem – pedikérem, nebo dokonce kožním lékařem. Může předepsat vhodnou mast a především vás zbavit zánětů – praskliny jsou totiž vstupní branou infekce třeba pro obávanou kožní nemoc růže (erysipel).

A na co si dát ještě pozor? „Na odstraňování ztvrdlé kůže nepoužívejte kleštičky ani nůžky. Jakmile se po čase opět objeví zrohovatělá vrstva, vzniknou ostré výčnělky, které se zatrhávají o ponožky,“ upozorňuje pedikérka Květa Kovářová.

Ztvrdlé paty budou minulostí, když použijete obyčejný bílý prášek z lékárny. A dokáže mnohem víc.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek