Hlavní obsah

9 překvapivých důvodů, proč vás bolí prsa

Foto: Anetlanda, Shutterstock.com

Míváte prsa občas citlivá, svědí, cítíte v nich napětí? Jsou chvíle, kdy je to normální, může to ovšem signalizovat i vážné potíže. Kdy se stačí jinak obléknout a kdy je potřeba navštívit lékaře?

Článek

Ženská prsa dokážou být pěkně náladová. Přecitlivělost nebo pocit nesnesitelného pnutí nemusí souviset jen s hormonálními vlivy v těle, ale třeba i s tím, co máte na sobě. Jaké jsou nejčastější důvody těchto nepříjemných pocitů?

Hormonální pochody

Přecitlivělost až bolest prsou (mastodynie) u řady žen provází měsíc co měsíc menstruaci, premenstruační syndrom nebo dny ovulace. Je-li bolest hodně nepříjemná, zkuste v tyto dny klasickou podprsenku vyměnit za bavlněné prádlo bez kostic, vyvarujte se i sportu. Tento druh bolesti se zpravidla zhoršuje i stresem. Bolest prsou v souvislosti s hormonálními změnami provází i první týdny těhotenství a dokonce menopauzu. „Jsou-li vaše prsa citlivější než obvykle, může to příchod menopauzy ohlašovat,” vysvětluje gynekolog Pavel Turčan.

Foto: Vasilii Kireev, Shutterstock.com

Vlivem PMS a menstruace můžete být oteklá a klasická podprsenka vás může tlačit a zařezávat se. Mějte na tyto dny jinou, pohodlnou bez kostic nebo klidně o číslo větší

Problematická antikoncepce

Antikoncepce umí nepříjemné projevy menstruace mírnit, ale nevhodně zvolený preparát je může naopak podpořit. Bolesti v prsou obvykle souvisí s hladinou hormonu estrogenu, dnes můžete vybírat tabletky i bez něj. Jakékoli potíže řešte s gynekologem, může vám preparát změnit nebo doporučit zcela jinou metodu ochrany.

Velký chlad

Není neobvyklé, že v chladu bradavky ztvrdnou a jsou přecitlivělé. Obvykle postačí jen se lépe přiobléct a zahřát. Pokud ale v chladu trpíte úpornou bolestí, která neustupuje, může jít o tzv. syndrom bělavé bradavky. Stažením cév se bradavka odkrví, získá bílou až modravou barvu, bolí, svědí, pálí. Pomůže hřejivá mast, obklad nebo horká sprcha a zvýšit příjem vápníku a hořčíku. Tuto potíž znají také kojící maminky, tam může úlevu přinést změna techniky kojení.

Kvasinky útočí

Svědění mohou vyvolávat kožní potíže. Zejména pod prsy se může kůže zapařit, mohou zde ulpívat zbytky tkanin, nečistoty, kvasinky. Znát to budou především majitelky většího poprsí. Dbejte na důslednou hygienu, pod prsa můžete používat deodorant nebo tělový pudr. Oblečení volte z dobře prodyšných materiálů a nenoste těsné střihy. V noci spěte nahoře bez, ať si kůže odpočine a vyvětrá. Kvasinková infekce se může vyskytnout i při kojení.

Foto: Tinatin, Shutterstock.com

Pod prsy se může usazovat pot a nečistoty a vznikat zde plíseň i kožní praskliny. Deodorant může pomoci potížím předejít

Nevhodná podprsenka

Ke kvasinkovým zánětům může přispět i nevhodná podprsenka, která škrtí a kůže pod ní nedýchá. Špatný střih ale může prsa i nepříjemně splácnout, v příliš volném prádle se zas prsa hýbou až moc, obojí může vyvolat fyzickou bolest a podráždění. Výběr prádla je důležitý zejména u objemnějšího poprsí. „Větší prsa si oporu zaslouží nezávisle na tom, kde právě jste a co děláte. Jsou totiž mnohem těžší, a tak na ně logicky působí mnohem větší gravitace. Podprsenka jim výrazně ulehčí. Jednoduše se zaměřte na modely s širšími ramínky,“ radí Markéta Lojdová, specialistka na spodní prádlo ze společnosti Astratex.cz.

Námaha nebo další příčiny

Zaměřte se na to, kde vás skutečně bolí. Možná to není přímo v prsou, ale pod nimi. Bolet umí blokáda žeber, infarkt nebo cysty. Může jít ale i o nezhoubné zatvrdliny v mléčné žláze (mastopatie) vyvolané hormonálními procesy. Bolest, tentokráte v prsním svalu, může být i následkem namáhavého nebo špatně prováděného cvičení.

Rakovina prsu

Bolest a svědění zpravidla jen jednoho prsu může být příznakem rakoviny. Ačkoliv to je spíše výjimečný příznak (Znáte všechny příznaky rakoviny prsu?), pokud si nejste jisti příčinou, vyšetření je na místě – a to platí pro obě pohlaví. „I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 7200 případů rakoviny prsu u žen,” prozrazuje mamoložka Renata Kalajová z Perfect Clinic. Rakovina se léčí operací s následnou onkologickou léčbou.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Samovyšetření prsou je důležité, pozor ale na načasování. Provádějte ho pátý až desátý den od začátku menstruace, jindy může být bolestivé

Zánětlivá onemocnění

Zánět prsu je vidět již na pohled. Prso je nateklé, zarudlé, bolestivé. Znají ho hlavně ženy kojící, vzniká ucpáním mlékovodu vlivem přebytku mléka nebo nevhodné techniky kojení. Infekci mléčné žlázy může ale vyvolat i drobné poranění bradavky. Zpravidla uleví rozmasírování ztuhlin v prsu a léky proti zánětu a bolesti. Pokud potíže neustupují, lékař může nasadit antibiotika.

Stres a káva

Napětí v prsou může souviset i se stresem nebo nadměrnou konzumací kofeinových nápojů. I když kofein přímo bolest nezpůsobuje, podle některých studií může vynechání kávy nebo čaje přinést úlevu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek