Hlavní obsah

Bolavé klouby: Revma trápí hlavně ženy bez ohledu na věk

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Zatímco artróza souvisí především s věkem a opotřebením kloubů, artritidu způsobuje zánět a s věkem souvislost nemá: může trápit i děti. Dobrou zprávou je, že nemocní dostávají stále lepší léky, které dokážou výrazně snížit jejich největší problémy: bolest a ztrátu pohyblivosti.

Článek

Artritida je obecně zánět kloubu. Nejčastěji jde o revmatoidní artritidu, kterou má v Česku více než 85 tisíc lidí, a ročně jich přibývá kolem 3 500, častěji žen. Poprvé se objevuje obvykle mezi 30. a 50. rokem života a nelze ji vyléčit. Zásadní proto je, aby terapie dokázala zmírnit projevy a hlavně co nejvíce oddálit invaliditu.

Příčiny revmatu: proč bolí klouby

Klasickým mýtem, který o artritidě neboli revmatu panuje, je, že potíže souvisejí s chladem: člověk onemocněl, protože neudržoval svoje klouby v teple. To je veliký omyl. Příčinou revmatu je chronický zánět způsobený poruchou imunitního systému. A stejně jako u většiny autoimunitních onemocnění není známé, jak se nemoci předem bránit.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Při revmatitidě je obvyklé, že bolí klouby na obou stranách těla: obě zápěstí, obě kolena...Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Jak se revmatoidní artritida projevuje

V první fázi kloub oteče a bolí, může se přidat teplota, únava a začervenání postiženého místa. Postupně dojde k nevratnému kloubnímu poškození. Jak? Následkem zánětu se v kloubu vytvoří nenormální revmatická tkáň, která roste a poškodí chrupavku a případně i okolní kosti. Nakonec tak v podstatě zničí celou kloubní štěrbinu. To vede k silným bolestem, otokům i zánětům šlach. Dochází k těžkým deformacím kloubů, které ztěžují, nebo dokonce znemožňují normální pohyb.

Ranní ztuhlost: zásadní příznak

Problémy s artritidou většinou začínají ranní ztuhlostí a bolestí, která ustoupí, když se nemocný rozcvičí. To je také jeden ze signálů, že jde o artritidu a ne o artrózu, protože u ní cvičení stav spíše zhoršuje. Pro revma je typická také klidová bolest a symetrické postižení kloubů na obou stranách těla. Nemoc se vyvíjí postupně, občas ale dojde k prudkému zhoršení, pak se zase vrátí do „normálu“, ale těžší stav se může kdykoliv objevit znovu.

Léčba revmatoidní artritidy

Než zabere cílená léčba, podávají se nesteroidní antirevmatika čili protizánětlivé léky bez kortikosteroidů (kyselina acetylsalicylová, diklofenak, ibuprofen). Tiší sice bolest, ale víc nepomáhají a při dlouhodobém užívání poškozují zažívání. Základní formou terapie revmatoidní artritidy jsou tzv. léky modifikující nemoc, což jsou různorodé látky, které dokážou ovlivnit přímo revmatický zánět. K rychlé úlevě se také užívají kortikoidy. Moderní je biologická léčba, která blokuje bílkoviny, jež se podílejí na přehnané imunitní reakci organismu, a nejnovější pomoc představují tzv. inhibitory Janusových kináz. Tyto léky výrazně zlepšují nemocným kvalitu života.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Revmatoidní artritidu diagnostikují a léčí revmatologovéFoto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Pomáhá cvičení, teplo i operace

Zcela zásadní je cvičení a fyzioterapie, které pomáhají zmírnit postižení kloubů a posilují svalstvo. Používá se také léčba teplem, kryoterapie, koupele, elektroterapie, masáže a léčba světlem. K chirurgické léčbě se přistupuje, pokud léky nepomohly zabránit těžkému poškození kloubů nebo mají závažné vedlejší účinky. Nefunkční kloub může být nahrazen umělým.

Vyšetření a komplikace

Není úplně snadné nemoc diagnostikovat, obvykle se pozná podle zmíněných příznaků. Napovědí také rentgenové snímky a rozbor krve a tekutiny z postiženého kloubu.

Deformovanými klouby to ale nekončí. Zánět v organismu někdy poškodí cévy a srdce, oči, plíce i ledviny. Revmatoidní artritida způsobuje také Reynaudův syndrom, který se projevuje běláním prstů a může vést k těžkému porušení tkání na rukou. V některých případech dochází ke kožní reakci, která se projeví narudlými ložisky (granuloma annulare).

Revmatoidní artritida

  • Jiný název - Revma, revmatismus, bolesti kloubů
  • Popis - Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá nemoc, která způsobuje onemocnění kloubů, ale může postihnout i ledviny, oči, srdce a další orgány.
  • Příznaky - Silná bolest, otoky, zatuhnutí a deformace kloubů, teplota, snížená pohyblivost, poškození šlach, celková únava
  • Léčba - Léčiva modifikující nemoc (metotrexát), kortikoidy, nesteroidní antirevmatika pro krátkodobou úlevu, biologická léčba, JAK inhibitory
  • Statistika - Ročně se v ČR objeví 3 500 nových případů.
  • Prevence - Neexistuje. Riziko vzplanutí zvyšuje kouření.

Reklama