Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pohovka neboli sedačka má být místo, kam se usadíte u televize, kde si udělá pohodlí návštěva nebo přespí tchyně. Jak si zvolit takový kus, který všechny tyto požadavky splní, dlouho vydrží a ještě váš domov ozdobí? A jak se pak o pohovku starat, aby vypadala co nejdéle jako nová?
1. Jen posezení, nebo i na spaní?
Prvním kritériem při výběru je účel, který bude pohovka převážně plnit. Budete na ní hlavně sedět, nebo na ní chcete také spát? Podle toho vyberte konstrukci, materiál i rozměry.
- Pohovka, na které budete hlavně sedět, by měla mít pohodlné opěrky zad, třeba i polohovací, hodí se područky a fajn je si ji v obchodě pořádně vyzkoušet.
- Rozkládací variantu pohovky je také lepší vidět „naživo“. Vyzkoušejte si ji rozložit i složit a dobře vyberte rozměr spací plochy - pro jednoho je to 80 × 200 cm. Výhodou je i úložný prostor, kam dáte peřiny.
- Pohovku pro každodenní spaní vybírejte opravdu pečlivě. „Lze doporučit model se zabudovanou matrací v jednom kuse, podobnou těm, kterými jsou vybaveny běžné postele. Bude dražší, ale poskytne velmi komfortní spaní,“ vysvětluje Vojtěch Čáp ze společnosti XXXLutz.
2. Pro kolik lidí?
Velikost pohovky byste měli volit také podle toho, kolik lidí na ní bude nejčastěji sedět. Klasika jsou dvou- až pětimístné modely, s těmi si vystačí většina domácností. Rozhodující je i prostor, jaký na ni máte. Je šikovné, aby se kolem pohovky dalo pohodlně chodit, případně se k ní vešel i nějaký stolek. Proto si místo, kam ji hodláte postavit, předem pečlivě promyslete a naměřte.
Ohlídejte si také, jakou nosnost pohovka má: čím větší zátěž, tím by měla být konstrukce bytelnější a materiály pevnější – a platí to i o výplni. Nejvíc vydrží konstrukce z masivu nebo kovu a výplň ze sendvičových materiálů nebo paměťové pěny. Pak počítejte nejen s vyšší pořizovací cenou, ale také větší hmotností samotné pohovky.
3. Jaký materiál na potah?
Sebekrásnější potah se brzy omrzí, když na něm bude všechno vidět a nepůjde snadno čistit, proto při výběru materiálu potahu sedačky upřednostněte praktičnost a odolnost.
V zásadě můžete volit mezi potahy látkovými, koženými nebo koženkovými (tedy syntetickými napodobeninami kůže). Kůže dlouho vydrží, ale potřebuje péči a podmínky. Ekokůže má kratší životnost, ale snazší údržbu a syntetická kůže alcantara spojuje krásu, odolnost a životnost obou předchozích. Jak vyčistit koženou sedačku?>>>
Textilní materiály jsou buď syntetické (mikrovlákno a mikroplyš) nebo přírodní (vlna, bavlna). Nejoblíbenější je syntetika, protože je velmi odolná proti mechanickému poškození, snadno se čistí a vypadá dobře. Přírodní textilie jsou také krásné, ale pokud nejde o velmi kvalitní a drahé výrobky, mohou se častěji mechanicky poškodit, prosedět a údržba je celkově pracnější.
4. Jakou barvu potahu?
I když jsou vzorníky potahů sedaček většinou hodně bohaté, praktičtější je vybrat neutrální barvu. „Volí je většina zákazníků – především různé odstíny šedé, které jsou nadčasové a nejlépe odolávají případnému znečištění,“ uvádí Vojtěch Čáp. Šedá, ale ani další „nenápadné“ tóny nemusejí být nudné – stačí barevné doladění polštáři nebo přehozem a dojem bude pokaždé jiný! Druhou možností je zvolit výraznou barvu nebo vzor, a udělat tak z pohovky dominantu místnosti.
5. Jak pohovku udržovat?
Výrobce většinou uvádí, jak daný potah čistit a jak se o něj starat, tak to dodržujte. Odolnost proti skvrnám zvýší i vhodná impregnace. „Ošetření impregnací vám může nabídnout už prodejce. Potah je pak ošetřen přípravkem na bázi vody, který neobsahuje škodlivé látky, navíc nemění povrchové ani optické vlastnosti potahu a je pachově neutrální,“ doporučuje Vojtěch Čáp.
Základem údržby je pravidelné vysávání hrubších nečistot, a pokud jsou na materiálu skvrny, vyplatí se použít tepovač nebo vysavač s mokrým čištěním. Jednou za čas se hodí i profesionální zásah, tedy vyčištění. Jestliže má sedačka snímatelné a pratelné potahy, vyperte je tak dvakrát ročně.
Jak čistit sedačku a pohovku
Potřebujete vyčistit sedačku? Záleží na materiálu, z něhož je vyroben potah. Jak z jednotlivých materiálů odstranit skvrny? Vždy se řiďte pokyny výrobce, u nejběžnějších materiálů obecně platí tyto tipy:
- Velur: Navlhčete světlou houbu čerstvou minerální vodou a velur lehce setřete.
- Mikrovlákno: Houbičku navlhčete jemným mýdlem, čisticím přípravkem na koberce nebo šamponem na čalounění a mikrovlákno jemně otřete. Poté setřete hadříkem navlhčeným v destilované vodě.
- Kůže: Protože jde o dražší nábytek, vyplatí se oslovit odborníky a svěřit to jim. Anebo se do toho pusťte podle návodu, jak vyčistit koženou sedačku.
- Koženka: Jako první pomoc u mastné skvrny lze použít vlhčený dětský ubrousek a poté mýdlová voda. Zůstane-li flek vidět, obraťte se na specializované firmy.
Čalounění vyčistí také tepovač. „Tepovač (nebo také extraktor s nástřikem) pracuje s vodou a čisticím prostředkem a pomůže odstranit skvrny i nepříjemný zápach,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.