Článek
Je to právě digestoř, díky které nebude vaření nedělního oběda znamenat spoustu výparů po celém bytě či plíseň někde v rohu nad sporákem. Proto se vyplatí její výběr nepodcenit! Jaké možnosti na trhu najdete?
Jak vybírat spotřebiče
V naší sérii článků o výběru nejlepších spotřebičů už jste se mohli dozvědět, jak vybrat:
K čemu slouží digestoř?
Digestoř odstraňuje zápach, výpary, vlhkost, ale i přebytečné teplo, které vzniká při vaření. Jestliže připravujete jídlo na plynu, pak odvádí i zplodiny, jež při jeho spalování vznikají. Navíc pochytá část mastnoty, takže šetří dost práce při úklidu (na mastnotu zabírá perkarbonát sodný).
Podle čeho digestoř vybírat?
Podle jakých kritérií vybrat digestoř? „Moderní odsavače už nejsou jen o výkonu – zákazníci hledají tichý provoz, úsporný chod a elegantní vzhled. Oblíbené jsou nenápadné stropní modely, výsuvné nebo integrované přímo do varné desky. Důraz se klade také na chytré funkce, jako je automatické spuštění při vaření, účinné LED osvětlení nebo snadno omyvatelné filtry,“ uvádí specialistka produktového marketingu pro značky Mora a Gorenje Jana Neuszerová. Co tedy při výběru zohlednit?
Výkon digestoře
Odsavač vybírejte podle objemu vzduchu v kuchyni. Vypočítáte ho vynásobením její šířky, délky a výšky. Tento objem by měla digestoř zvládnout vyměnit alespoň pětkrát za hodinu.
Běžné digestoře mají výkon mezi 300–700 m³ za hodinu, ty výkonnější i kolem 1500 m³ - vždy je lepší vybrat výkonnější, nespoléhat, že to „utáhne“ i slabší. Výkon souvisí i se spotřebou – čím vyšší, tím větší je i energetická náročnost.
Režim odtahu
Digestoře se dělí na tři typy podle toho, co s párou a zplodinami udělají:
- S odtahem – potřebují se napojit na odtahové potrubí, šachtu nebo komín, kudy odcházejí nečistoty ven. Taková digestoř bývá výkonnější a méně hlučná.
- Bez odtahu – nemáte-li komín nebo šachtu, volte model recirkulační. Čistí vzduch přes filtry a vrací ho do místnosti. Tento typ digestoře bývá trochu hlučnější a méně výkonný.
- Kombinace – na trhu jsou i modely, u kterých lze obě možnosti kombinovat.
Hlučnost
Rozdíly jsou značné, běžně se hlučnost digestoří pohybuje mezi 48 -71 dB, ale lepší je držet se do 58 dB. Za tiché se označují ty pod 50 dB.
Speciální funkce
Digestoř musí hlavně dobře odvádět nečistoty a vlhkost, ale může mít i něco navíc – kromě volitelné intenzity odtahu (většinou třístupňové) je to i LED osvětlení, indikátor znečištění filtru, elektronické či dálkové ovládání, synchronizace s varnou deskou a podobně.
Jaké typy odsavačů par najdete na trhu?
Digestoří je na výběr mnoho typů, takže máte z čeho vybírat.
Integrované odsavače
Jde o odsavače par, které jsou ukryté přímo v pracovní nebo varné desce a vysouvají se jen tehdy, když je zapotřebí. Jsou tiché a výkonné. „Hodí se do otevřených a designových interiérů, neruší celkový vzhled a zachovávají volný prostor nad hlavou,“ vysvětluje Alžběta Suchanová, brand manažerka značky Whirlpool.

Zleva: Odsavač Whirlpool WDO 93F B K, volitelné režimy odsávání a automatické vypnutí, na Heureka za 25 492 Kč. Klarstein Victoria Downdraft, omyvatelný hliníkový filtr, v e-shopu výrobce za 15 260 Kč. Varná indukční deska CIH6I4CE Candy Cook s integrovaným odsavačem par, v Alze za 15 990 KčFoto: Archiv firmy
Výsuvné a podstavné
Také výsuvných a podstavných (podvěsných) modelů si skoro nevšimnete. Podstavný se montuje pod skříňku, tedy nezabírá prostor v ní. Patří mezi velmi oblíbené v malých prostorách, typicky panelákových kuchyních. Výsuvná digestoř je vidět, jen když pracuje, vysunuje se z horní skříňky – podle toho se volí i rozměr.
Je to ideální řešení pro malé kuchyně nebo do minimalisticky řešené linky, do které může vizuálně zapadnout i díky ladící barvě.

Zleva: Vestavná výsuvná digestoř Flexa HIP NG Faber, omyvatelné tukové filtry, aktivace vysunutím, v e-shopu Ventila za 3 771 Kč. Podstavná digestoř P-3060 z Baumaxu, 1 999 Kč. Výsuvný odsavač par Mora, nerezové provedení, v e-shopu Mora za 4 990 KčFoto: Archiv firem
Komínové odsavače
Jsou robustní a zaberou v kuchyni víc místa, ale vypadají skvěle. I když mají v názvu komínové, mohou být bez odtahu do komína nebo šachty. Patří mezi ně i ostrůvkové digestoře, které jsou pohledové ze všech stran.

Ukázka dvou zcela odlišných stylů komínových digestoří – nalevo Model Rustic pro kuchyně v retro stylu, v e-shopu Nortberg od 8 655 Kč, napravo Beko HCA 62541 B v moderním stylu, na Zboží.cz od 8 365 KčFoto: Archiv firem
Vertikální odsavače
Patří mezi komínové odsavače, ale zaslouží si svou vlastní kategorii. „Jsou elegantním a praktickým řešením, šetří místo nad varnou deskou a jsou tak výkonné, aby pohltily veškeré páry a pachy, a to při nízké spotřebě a tichém provozu,“ říká Jan Krejčíř, ředitel marketingu značky Beko. Mohou být odváděné do komína i recirkulační.

Zleva: Whirlpool WHVS 90F LT C K, ocenění za design, ovládání dotykové i přes mobil, v AP spotřebiče za 24 990 Kč. Airforce Graphite Vertical 90 BK/X zcela vertikální, na Zboží.cz od 18 462 Kč. Gorenje Ora-Ïto, automatické nastavení intenzity odsávání, v e-shopu Gorenje za 10 990 KčFoto: Archiv firem