Hlavní obsah

Český dinosaurus, Otroci nebo Tutanchamonova maska. Která světová muzea stojí za návštěvu?

Foto: Profimedia.cz

Jsou to místa plná umění, historie, za staletí nasbíraných vědomostí, ale i zábavy. Alespoň čas od času vyrazit do muzea k životu jednoduše patří. Dnes slavíme Mezinárodní den muzeí, proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších. Některá jsou i docela blízko.

Článek

Mezinárodní den muzeí, který připadá na dnešek, připomíná jejich význam pro rozvoj společnosti. Po celém světě jsou součástí oslav nejrůznější jednodenní či delší akce. V ČR to je již tradiční Festival muzejních nocí, který letos odstartuje již tento pátek 20. května a potrvá až do 11. června. V rámci festivalu se stovky míst po celé republice otevřou návštěvníkům i v noci a kromě expozic a výstav leckde nabízí i nejrůznější doprovodný a kulturní program.

A tohle jsou významná světová muzea, která rozhodně stojí za návštěvu, třeba jako jeden z výletů během prázdninové dovolené.

Pražské Národní muzeum

Začneme hezky doma v České republice. Najdete zde samozřejmě nespočet zajímavých muzeí, ale pokud bychom měli zmínit jedno, tak je to samozřejmě Národní muzeum v Praze. Datum 18. 5. je i tím, kdy byla budova muzea na Václavském náměstí v roce 1891 slavnostně zpřístupněna. V letech 2015 až 2018 prošla generální rekonstrukcí, která patří k těm největším v historii Česka a která se opravdu povedla.

Nejde ale jen o budovu a její úchvatný exteriér či interiér. K vidění tam jsou opravdu nádherné expozice, například Okna do pravěku, kde vás upoutá model jediného českého dinosaura Burianosaura augustai. Ano, opravdu existoval, kosti tohoto dinosaura byly objeveny roku 2003 u Kutné Hory. Menší dinosaurus žil asi před 95 miliony let a jeho jméno má uctít památku ilustrátora Zdeňka Buriana a paleontologa Josefa Augusty. Tvor je znázorněn ve chvíli své smrti, kdy jeho tělo trhají na kusy žraloci. Zaujmout může i expozice Zázraky evoluce, která láká legendárním modelem plejtváka myšoka dlouhého 22,5 metru.

Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Už jen samotná budova Národního muzea v Praze bere dech, natož pak její interiér a expozice

Pařížský Louvre

Jestli se ocitnete v Paříži, byl by hřích nenavštívit Louvre. Horší prohřešek by už snad jen byl nevylézt na světovou pamětihodnost Eiffelovu věž. Louvre je totiž tradičně jednou z nejnavštěvovanějších a nejslavnějších obrazáren na světě a rozhodně za to nevděčí jen Moně Lise od Leonarda da Vinciho, jež tam je k vidění za neprůstřelným sklem.

Muzeum je plné dalších významných uměleckých děl, do kolen vás dostane například Michelangelův sál, kde jsou k vidění renesanční a převážně italské sochy, třeba známé Michelangelovo sousoší Otroci. Populární je také socha Venuše z Mélu. A co se týče honosnosti, nejvíc uchvacují nejspíš komnaty Napoleona III., protože za jeho doby se leskem, zlatem, zrcadly, gobelíny a vůbec opulentností nešetřilo.

Foto: Profimedia.cz

Největším lákadlem Louvru je samozřejmě originál Mony Lisy

Londýnské muzeum voskových figurín

Zvenku to není nijak úchvatná budova, prostě takový celkem obyčejný dům se zelenou kupolovitou střechou. Když ale vejdete dovnitř, ocitnete se na velkém večírku s těmi největšími hvězdami světového showbyznysu, sportu, politiky, vědy. Slavné muzeum voskových figurín Madame Tussaud patří k největším londýnským atrakcím a výhoda je, že se tady pobaví velcí i malí.

Figuríny jsou skutečně dokonalé, od originálu k nerozpoznání, a tak se klidně pak můžete chlubit, že jste na návštěvě britské metropole potkali samotnou královnu Alžbětu, hned několik bývalých amerických prezidentů, slavné fotbalisty nebo třeba Lady Gaga.

Foto: Profimedia.cz

Je libo foto třeba s exprezidentem USA Donaldem Trumpem? V Londýně žádný problém

Egyptské muzeum v Káhiře

Do Egypta lidé jezdí za sluníčkem, krásným mořem, potápěním a pyramidami. Ale pokud už budete v Káhiře, nevynechejte tamní muzeum, které uchovává staroegyptské památky. Je obrovské a jeho sbírky, které mapují život ve starověkém Egyptějsou opravdu rozsáhlé. K vidění jsou starověké obrovské sochy, sarkofágy, mumie, ale i drobné šperky a artefakty té doby. K nejslavnějším výstavním kouskům patří slavná Tutanchamonova maska.

Foto: Profimedia.cz

V káhirském muzeu jsou vidění hrobky faraónů, mumie a všemožné artefakt této éry

Národní přírodovědné muzeum ve Washingtonu

Pravda, Spojené státy nejsou úplně blízko, ale pokud plánujete návštěvu Ameriky, nejspíš nevynecháte hlavní město. A když už budete ve Washingtonu, udělejte si čas na tamní Národní přírodovědné muzeum. Hlavní budova má rozlohu asi 140 tisíc metrů čtverečních, výstavní plocha z toho čítá něco přes 30 tisíc metrů čtverečních a je nejnavštěvovanějším přírodním muzeem na světě. Aby ne, pro návštěvníky je připraveno přes 126 milionů artefaktů – nejrůznějších druhů rostlin, zvířat, fosilií, meteoritů, lidských ostatků a podobně. Navštívit tam můžete třeba i hmyzí ZOO, kde je velkou atrakcí krmení tarantulí.

Foto: Profimedia.cz

Washington se chlubí jedním z největších přírodovědných muzeí na světě

Vatikánská muzea

Kdo vyrazí do italské metropole, nejspíš navštíví i papežský stát Vatikán. A kdo už jednou vstoupí do Vatikánu, neměl by vynechat prohlídku tamních muzeí. Jde o obrovský komplex galerií, které propojují několikakilometrové chodby. Projít vše najednou nemáte šanci, takže se vyplatí si předem vytipovat, co doopravdy chcete spatřit na vlastní oči a cíleně podle mapy, kterou u vstupu vyfasujete, se vydat na neuvěřitelnou cestu za historií a uměním. Určitě ale nevynechejte legendární Sixtinskou kapli (vede jí jedna z hlavních prohlídkových tras), protože nic podobného jen tak neuvidíte.

V kapli, kterou v letech 1477 až 1483 nechal postavit papež Sixtus IV., se dodnes koná konkláve, tedy volba nového papeže. A jakkoli zvenku vypadá kaple nenápadně a nijak extra zajímavě, vnitřek vás dostane. Kapli dlouhou přes 40 metrů a vysokou asi 20 metrů zdobí nespočet nádherných fresek a ty na stropě jsou od právě Michelangela.

Foto: Profimedia.cz

Sixtinská kaple právem láká miliony turistů z celého světa

Na muzea vás moc neužije? Nevadí, odstartovala už i sezona pro ty, co milují aktivní poznávání historie. Jak dobře znáte české hrady a zámky?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek