Hlavní obsah

Co mohou způsobit bakterie, které žijí ve vašich ústech?

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

V ústech žijí miliony mikroorganismů. Ulpívají na jazyku, na tvářích, dásních i zubech a některé tu mohou natropit pořádnou neplechu. Co vám hrozí, když se v dutině ústní přemnoží škodlivé bakterie, a jak podpořit ty přátelské?

Článek

Věděli jste, že na mililitr slin připadá asi 100 milionů bakterií, které se tu vyskytují až v 700 druzích? Mikroorganismům obývajícím ústa se říká orální mikrobiom. Kromě slin se v tenoučkém povlaku nacházejí na zubech, na jazyku a na všech ústních sliznicích, odkud ovlivňují nejen stav dutiny ústní, ale celého organismu.

Důležitá je rovnováha

Všechny bakterie samozřejmě nejsou špatné: některé obývají ústa přirozeně a podílejí se na chodu celého těla – pomáhají například s trávením nebo v boji se škodlivými mikroorganismy. Problém nastává, když se nepříznivé bakterie začnou přemnožovat: s většinou si poradí enzymy ve slinách, mnohé ale přežívají a mohou působit potíže.

Srdce, mozek i plod v ohrožení

Co hrozí, když se „špatné“ mikroorganismy v ústech přemnoží? Vedle známějších potíží, jako je zubní kaz, zánět dásní a parodontitida (= parodontóza), jsou to záněty kloubů či pohlavního ústrojí, onemocnění srdce či zápal plic a také předčasné porody! „Nové výzkumy potvrdily i souvislost onemocnění dásní s alzheimerem,“ informuje pražská zubařka Veronika Andělová a vysvětluje, že vše je propojeno díky krevnímu oběhu, do kterého se bakterie ze sliznic přes krevní cévky dostanou.

Co má vliv na složení bakterií?

Skladbu orálního mikrobiomu ovlivňuje řada faktorů. Některé, jako je genetika, etnická příslušnost, způsob porodu a složení slin, ovlivnit nelze. Zato na stravu, stav imunity i hygienu zapůsobit můžete. Například kouření hrubě narušuje složení bakterií i pH v ústech. „Způsobuje také stažení cév a menší krvácivost dásní. Často je tak přehlížen první varovný příznak rozvoje parodontitidy – krvácení při čistění zubů,“ vysvětluje Dáša Hegerová, lékařka ze Stomatologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.

Pozor na psa i na ústní vody

Pozor také na olizování od mazlíčků: psi mají agresivnější složení slin a mohou na člověka přenést razantní formu parodontózy. Neprospívá ani časté užívání alkoholu – ať už ve formě nápoje, nebo ústní vody: alkohol dráždí sliznici, která pak není odolná vůči invazi bakterií a nástupu onemocnění. A bez rizika nejsou ani ústní vody se silnými antibakteriálními látkami (např. chlorhexidinem). Výzkumy naznačují, že již po týdenním užívání mohou změnit mikrobiom – a to k horšímu: v ústech se zvýší kyselost, tedy i riziko poškození zubů.

Foto: Iryna Kalamurza, Shutterstock.com

Psi mají agresivnější složení slin a mohou negativně ovlivnit váš mikrobiom v ústechFoto: Iryna Kalamurza, Shutterstock.com

Jak podpořit přátelské bakterie v ústech

Mikroorganismů, které mohou působit potíže, se můžete zbavovat pravidelným čištěním zubů. Abyste měli jistotu, že o dutinu ústní pečujete správně, neváhejte se objednat na dentální hygienu, samozřejmostí by měla být pravidelná návštěva zubního lékaře, na kterou máte ze zákona nárok jednou za půl roku.

Velkou roli hraje strava

Důležité a stále velmi podceňované je podle Dáši Hegerové také omezení příjmu cukrů. Bakterie v ústech přeměňují cukry na organické kyseliny, které odvápňují sklovinu. „Když už konzumujete sladké, je dobré si ho dát s jídlem a ne mezi jídly. Celodenní konzumací sladkých jídel a především nápojů vystavujete zubní sklovinu účinkům cukrů po delší dobu a zvyšujete tak riziko vzniku zubního kazu,“ vysvětluje.

Foto: Iakov Filimonov, Shutterstock.com

S ústními vodami opatrně. Alkohol škodí určitě a o běžně užívaných dezinfekcích v souvislosti se správným složením bakterií v ústech se toho stále moc nevíFoto: Iakov Filimonov, Shutterstock.com

Otestuje svůj orální mikrobiom

Zajímá vás, jak jste na tom? Existují testy, které zjišťují přítomnost škodlivých bakterií v ústech. Platí se jen některé varianty, jiné jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. „Je pak možné cíleně, například kombinací antibiotik, léčit agresivní parodontitidu a zbavit tak pacienta bakterií, které ji způsobují,“ vysvětluje Veronika Andělová. Testy jsou vhodné i pro děti se zvýšenou kazivostí zubů: mohou odhalit, jaké kazutvorné bakterie u nich převládají, a umožnit nápravu změnou stravy nebo nasazením potravin, které škodlivé mikroorganismy nemají rády.Znáte nejhorší a nejlepší potraviny pro vaše zuby?

Reklama