Hlavní obsah

5 nemocí, které můžete chytit od domácích mazlíčků

Foto: VK Studio, Shutterstock.com

Zápal plic, plíseň, toxoplazmóza... Znáte nemoci, jimiž vás mohou nakazit zvířátka, která chováte doma? Není třeba ale propadat panice. Stačí vědět, jak se proti nim bránit.

Článek

Ať už jste hrdým majitelem mazlivého kocourka, zábavného křečka nebo rezervovaného hada, měli byste vědět, že tito zvířecí přátelé na vás mohou nevědomky přenést zárodek více či méně vážného onemocnění. Ohroženi jsou zejména jedinci s oslabenou imunitou, mezi něž patří těhotné ženy, děti a staří lidé. Naštěstí existuje jedna účinná prevence, která sice nezabere vždycky, ale většinou ano: správná hygiena. Myjte si ruce po každé manipulaci s domácím mazlíčkem a nevyčítejte si to: neznamená to, že se ho štítíte, ale že si chcete zachovat zdraví.

1. Plíseň od psů, koček a morčat

Domácí mazlíčci, a jejich mláďata zejména, vypadají roztomile, ale jsou často zdrojem plísňových nákaz. „I přesto, že jejich srst vypadá zdravě, může být napadena mykotickou infekcí a mazlením s pejskem či morčetem si takovou infekci můžete přenést na kůži,“ upozorňuje docent Spyridon Gkalpakiotis, primář a odborný asistent Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Infekce se řeší předepsáním antimykotické (protiplísňové) masti, v závažnějších případech užíváním antimykotických léků.

Foto: Nina Buday, Shutterstock.com

Z heboučké srsti psů, koček a morčat můžete chytit mykotickou infekci

2. Salmonelózu od plazů

Chovatelé plazů bývají náchylnější k nakažení bakterií salmonelózy. Ta žije v zažívacím traktu hadů, ještěrek, želv a leguánů. U zvířat příznaky způsobovat nemusí, zato člověka může postihnout křečemi břicha, průjmem a horečkou, které mohou trvat až týden. Pokud doma nějakého plaza chováte, požádejte veterináře, aby mu jedenkrát do roka provedl test na salmonelu.

3. Zápal plic od papoušků

Vdechnutím vysušených sekretů infikovaného ptáka se můžete nakazit takzvanou papouščí horečkou, což je jedna z forem zápalu plic. Ten je způsobován specifickou bakterií, která papouškovi škodit nemusí, vám ale může přivodit horečku, zimnici, bolesti svalů a suchý kašel, na což vám lékař nejspíš předepíše antibiotikum. Abyste maximálně snížili riziko nakažení, čistěte ptačí klec raději v dobře větrané místnosti a ideálně s rouškou před nos a ústa.

4. Toxoplazmózu od koček

V kočičí stolici může přebývat parazit toxoplasma, který je nebezpečný pro nenarozené dítě: pokud se jím žena během těhotenství nakazí, může způsobit vrozené vady. „Od kočky je nákaza možná pouze z jejího trusu, proto by těhotná měla čištění záchodku přenechat někomu jinému,“ radí doktorka Marie Skalská, zakladatelka a lektorka Profit Institutu.

Toxoplazmóza, nemoc, kterou parazit způsobuje, se projevuje podobně jako chřipka a podle profesora Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, může dokonce zasáhnout i oko. „Parazit vyvolává zánět cévnatky a sítnice oka a při oftalmoskopickém vyšetření vidíme žlutavé útvary na očním pozadí.“ Nemoc se projevuje jednostrannou bolestí oka, různými poruchami zraku nebo záněty sítnice. U kojenců může vést k oslepnutí.

Foto: PHOTOCREO Michal Bednarek, Shutterstock.com

V kočičím trusu se může ukrývat parazit toxoplasma, nebezpečný pro těhotné ženy

5. Meningitidu od křečků

Krkolomný název lymfocytární choriomeningitida (zkráceně LCM) označuje virové onemocnění, jímž se můžete nakazit z moči, trusu nebo hnízdních materiálů infikovaných hlodavců. Projevy se podobají chřipce, těžké případy mohou vést až k rozvoji encefalitidy. U těhotných žen může infekce přejít na plod a zapříčinit vznik vrozených vad nebo mentální retardaci. Nakaženého křečka si můžete přinést ze zverimexu nebo od chovatele a může působit úplně zdravě.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek