Hlavní obsah

Digitální únava zraku: může za to i pandemie

Foto: Billion Photos, Shutterstock.com

Foto: Billion Photos, Shutterstock.com

Reklama

Máte poslední dobou podrážděné nebo červené oči? Možná za to může digitální únava zraku z věčného koukání do počítačů, tabletů a telefonů. Poradíme vám, jak se jí bránit!

Článek

Všichni, komu to charakter jejich práce dovoluje, včetně dětí na distanční výuce, zatěžují už rok svůj zrak mnohem víc než normálně. Stále více dětí i dospělých totiž tráví delší čas u digitálních přístrojů, a proto roste počet lidí, kteří mají problémy. Trápí je svědění, zčervenání, řezání, ale i pocity suchosti očí, nebo dokonce rozostřené vidění. Tyto příznaky se souhrnně označují jako syndrom počítačového vidění nebo digitální únava zraku.

1. Na unavené oční svaly platí pauzičky

Při hledění na blízko (a to i při čtení z papíru) zaměstnáváte malé okohybné svaly, které při dlouhém používání v jedné poloze tuhnou a mají tendenci se rychle unavit. Jejich přetížení se projeví jako bolest hlavy a okolí očí, suchostí a podrážděností očí, a dokonce i závratěmi a dočasně rozostřeným viděním.

Proto jsou důležité drobné přestávky, které uleví jak očím, tak ztuhlé krční páteři. „Pauzy si dělejte kupříkladu každých 30 minut na zhruba dvě až pět minut. Během této doby nekoukejte do blízka a nejlépe se na chvíli zadívejte do dálky,“ radí optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa. A optometrista Jakub Odcházel z optiky Lentiamo má podobný tip: „Každé dvě hodiny si udělejte patnáctiminutovou přestávku od obrazovek a během pauzy se vždy zadívejte alespoň šest metrů do dálky, nejlépe z okna a do zeleně.“

2. Nedostatek mrkání? Občas zavřete oči

Při práci na počítači či sledování displeje telefonu dochází také ke snížení četnosti mrkání. Lidé mrkají až třikrát méně než normálně a oční sliznice je pak vysušená a náchylná k podráždění a pálení. „Některá mrknutí navíc nejsou kompletní, tedy nedojde k úplnému dovření oční štěrbiny, a proto je vhodné čas od času oči na několik vteřin cíleně zavřít a změnit směr i vzdálenost pohledu,“ doporučuje oční lékařka Věra Trnková z kliniky Lexum a dodává, že občas pomůže i změna polohy počítače, kdy stačí displej umístit lehce pod úroveň očí, aby pohled směřoval dolů.

3. Roli má i jas počítače a okolní osvětlení

Dalším faktorem, který lidé často podceňují, je světlo, ať už jde o jas monitoru, okolní osvětlení v místnosti, nebo odrazy světla na monitoru. Umělé osvětlení, ve kterém teď tráví lidé většinu času, oči unaví daleko dřív než denní světlo. „Ujistěte se, že při sezení nevrháte na počítač stín, i ten může oči unavit. Stejně problematický je i odraz světla na obrazovce. Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení - čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak,” vysvětluje Jakub Odcházel z Lentiamo.

4. Modré světlo zablokují vhodné filtry

Digitální přístroje také vyzařují modré světlo, které nedělá dobře zraku a navíc blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu. I tady je důležité snížit jas obrazovky a užívat přístroje, které mají nastavitelné filtry modrého světla (= noční režim). Vhodným pomocníkem jsou také speciální brýle s filtrem – k dostání jsou dioptrické i nedioptrické varianty. Počítačové brýle ochrání oči před modrým světlem a navíc redukují odlesky monitoru a zvýší kontrast, ostrost i detaily obrazů.

5. Předejít digitální únavě pomohou i kapky

Kromě výše zvýšených rad můžete využít i pomoc v podobě kapek či sprejů, které zvlhčí oční sliznici. Někdy se jim říká umělé slzy a pomáhají i při syndromu suchého oka. Doporučují se kapat pravidelně 3–5krát denně a při intenzivnějších problémech je důležité je užít před spaním. Kdo nesnáší kapání přímo do oka, může využít spreje, které se stříkají na víčko.

Foto: Archiv firem

Zleva: Zvlhčující gelové kapky Systane Gel Drops pro noční použití, 395 Kč, prodává FokusOptik. Oční kapky Hylo Comod s velkým množstvím kyseliny hyaluronové k intenzivnímu zvlhčení povrchu oka, 345 Kč, prodává Benu lékárnaFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Oční sprej Ocuvers Lipostamin na hydrataci suchých očí, aplikace na zavřené víčko, 269 Kč, prodává Dr.Max. Zvlhčující oční sprej Tears Again, aplikace na zavřené víčko, 239 Kč, prodává AlensaFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Dětské počítačové brýle Barner proti modrému světlu, 1490 Kč, prodává Earplugs. Počítačové brýle unisex Screen Red pro drobnější obličej a teenagery, 990 Kč, prodává NilaFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Počítačové brýle Crullé, 1059 Kč, prodává Alensa. Brýle na počítač blokující modré světlo Meller Bio, 1089 Kč, prodává LentiamoFoto: Archiv firem

Reklama

Načítám