Hlavní obsah

Máte ječné zrno? Nesahejte si do očí a schovejte ručník

Foto: Koldunov, Shutterstock.com

Foto: Koldunov, Shutterstock.com

Ječné zrno, tedy zanícení mazové žlázky na očním víčku, je asi nejčastější oční onemocnění. Proč ho někteří mají několikrát ročně a jiným se vyhýbá?

Článek

Ječné zrno (horedolum), tedy otok či bulka na horním či dolním víčku, je důsledkem zánětlivého ucpání mazové žlázky mezi řasami. I když je bolestivé a nepříjemné, dá se velmi rychle léčit. Dalo by se mu ale i předejít. Jaké zásady dodržovat, aby se vám problém vyhnul?

Ječné zrno: příznaky 

Že se vám zanítila mazová žlázka na víčku, poznáte podle zarudnutí, bolestivosti, pálení nebo řezání. Můžete mít pocit, že vás „tlačí“ oko nebo že v něm něco máte. Nejdřív může bolet celé víčko, postupně se bolest soustředí jen do postiženého místa, které oteče a je horké na dotyk. Zánět je důsledkem stafylokokové nebo streptokokové infekce. Protože oteklé víčko na oko tlačí, možná se dostaví i pocit zhoršeného nebo zastřeného vidění. Během pár dní se objeví boulička naplněná hnisem, která za dalších několik dní praskne a hnis z něj vyteče.

Foto: TeamDAF, Shutterstock.com

Ječné zrno není nic příjemného, ale většinou se zahojí samo a nevyžaduje návštěvu lékaře Foto: TeamDAF, Shutterstock.com

Proč se ječné zrno vrací

Příčin vzniku ječného zrna je mnoho a hodně lze ovlivnit třeba tím, že si nebudete sahat do oka, pokud nemáte čisté ruce. Co zvyšuje riziko, že se ječné zrno vytvoří či vrátí?

1. Zhoršená hygiena: Problém trápí častěji lidi, kteří nedodržují hygienická doporučení ohledně manipulace s kontaktními čočkami. Na ječné zrno víc trpí i ti, kdo pracují nebo se pohybují v prašném nebo jinak znečištěném prostředí. Prevencí je zvýšená hygiena, třeba pravidelné vyplachování očí borovou vodou. Tvorbu ječného zrna může ovlivnit také nevhodný způsob odličování a dráždivá kosmetika.

2. Zvýšená zátěž očí: Ke vzniku zánětu ve víčku přispívá i to, když oči dlouhodobě zatěžujete například prací u počítače, sledováním televize či čtením při špatném osvětlení. Únava vyvolává větší potřebu oči promnout – a tím se sem snadno zanese infekce.

3. Nedostatek vitaminů a zdravotní potíže: Za vznikem ječného zrna může být i dlouhodobý nedostatek vitaminu B, oslabená imunita, cukrovka a hormonální nerovnováha.

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Pohybujete se často v prašném prostředí? Prevencí tvorby ječného zrna je výplach například borovou vodouFoto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Jak léčit ječné zrno? Babské rady

V první fázi, kdy se ještě neobjevil hnis, ale víčko už je zarudlé, oteklé a bolí, si můžete přikládat teplé obklady. Stačí nahřát kapesník a přiložit ho na zavřené oko, ale můžete látku i namočit do vlažného heřmánkového odvaru nebo do odvaru ze světlíku lékařského. Babské rady doporučovaly obklad z krupicové kaše nebo rozmačkané brambory s mlékem a žloutkem. Obojí se zabalilo do kousku látky a přikládalo ještě teplé na oko.

Když ječné zrno praskne a vytéká z něj hnis, je zapotřebí oko pravidelně ošetřovat přípravky proti zánětu. Lze použít borovou vodu, ale i některé volně prodejné oční masti. Před ošetřením i po něm si vždy pečlivě umyjte ruce. Jinak byste si do oka neměli vůbec sahat, a pokud tomu nejste schopni zabránit, vyplatí se ho přelepit čtvercem z gázy.

Během doby, kdy si léčíte ječné zrno, byste neměli nikomu půjčovat svoji kosmetiku ani ručník, protože bakterie, které způsobují zánět, se mohou šířit.

Foto: MaraZe, Shutterstock.com

Kdysi se ječné zrno léčilo i přikládáním obkladů z krupicové kašeFoto: MaraZe, Shutterstock.com

Kdy navštívit očního lékaře

Ječné zrno se většinou během týdne, maximálně deseti dnů zahojí samo. Může se ale stát, že se zapouzdří a hnis nevyteče. Pak se ho rozhodně nesnažte sami vymáčknout ani propíchnout, ale zajděte k očnímu lékaři. Ten chronické ječné zrno rychle odstraní drobným chirurgickým zákrokem. Může nasadit antibiotika, většinou ve formě masti, která zabrání šíření infekce.

K lékaři dojděte i v případě, že po ječném zrnu zůstala na víčku boulička s tekutinou. Stává se to, pokud bylo zrno na vnitřní straně víčka, a tekutinu je nutné odstranit. Jestliže se problém často vrací, možná je důvodem zhoršený zdravotní stav, například cukrovka. I to byste měli konzultovat s lékařem.

Reklama