Hlavní obsah

Jak poznáte, že jste si přivezli choleru? A dá se léčit?

Foto: sebra, Shutterstock.com

Cholera je infekční onemocnění, které se v Evropě v podstatě nevyskytuje. Výjimečný byl jeden případ v Česku z roku 2017, kdy k nám byla nemoc importována ze Zanzibaru. Právě rozvojové země Afriky, Indie a další části Asie jsou místa, kde se choroba stále ve vysoké míře vyskytuje.

Článek

Epidemie cholery, tedy velmi nebezpečného střevního onemocnění, ničily populaci zejména v 19., ale ještě i 20. století. Nemoc souvisela se špatnou hygienou a hlavně nedostatečným zdrojem pitné vody. V Česku se cholery bát nemusíte, ale pokud cestujete do míst, kde není hygiena na moc vysoké úrovni, především do některých zemí Asie a Afriky, můžete ji dostat tam, případně si ji přivézt domů.

Příznaky cholery

Projevuje se nejdříve jako všechny akutní střevní onemocnění, tedy průjmem. V mnoha případech je nemoc však úplně bez příznaků a nemocný o ní neví. Samozřejmě ji ale může přenášet.

Na začátku onemocnění se někdy objeví nevolnost či zvracení. U pětiny případů je však průběh vážný, dochází k prudkému nástupu onemocnění s častými vodnatými průjmy, následkem kterých hrozí dehydratace organismu. Vodnatý průjem způsobuje bakterie Vibrio cholerae ve střevě, vylučuje totiž toxin, který mění vlastnosti střeva, a to pak není schopné stolici zahustit. Průjem je pak v podstatě tmavou vodou a člověk může během několika hodin přijít o mnoho litrů vody z organismu.

Foto: christinarosepix, Shutterstock.com

Cholera se zprvu může tvářit jako běžné střevní infekční onemocnění

Inkubační doba

Nemoc se přenáší obvykle vodou, která je kontaminovaná lidskými fekáliemi, nebo stejně zasaženými potravinami, což se stává zejména v oblastech s nízkou úrovní hygieny. Potíže se obvykle projeví za několik hodin, ale také až pět dnů od kontaktu s bakteriemi. Nemoc lze potvrdit podle vyšetření vzorku odebrané stolice nebo z krve.

Léčba cholery

Nejdůležitější je předejít dehydrataci těla zavodněním, proto je zásadní dostatečný příjem tekutin – ty je do těla často třeba dodávat infuzí. Pomoci mohou i antibiotika, ale jejich přínos není tak podstatný jako rehydratace. Cestovatelům se proto doporučuje s sebou vozit rehydratační roztok, který seženete v lékárně. Ten ale musí být pak na místě připraven z nezávadné vody.

Foto: stockfour, Shutterstock.com

Příčinou smrti bývá při choleře totální dehydratace organizmu. Proto se voda tělu dodává i pomocí infuzí

Nejčastější komplikace

Největším rizikem nemoci je vysoká ztráta vody z organismu, pacient totiž může přijít opravdu až o desítky litrů denně – s nimi odcházejí i minerální látky, které vyživují tělo. V krajním případě to vede až k takzvanému rozvratu vnitřního prostředí organismu, který může skončit smrtí.

Prevence 

Dodržování hygienických pravidel, časté mytí rukou a hlavně pití vody, která je bezpečná. Pokud se ocitnete v rizikových zemích, jezte jen ovoce, co lze oloupat, a vyhýbejte se nápojům s ledem, o jehož původu nic nevíte. Proti choleře existuje i očkování, doporučuje se při cestách do rizikových oblastí. Jeho účinnost je dva roky.

Cholera

  • Popis nemoci - Infekční průjmové onemocnění vyskytující se zejména v Africe a Asii
  • Příznaky - Nevolnost, zvracení, vodnatý průjem
  • Inkubační doba - Několik hodin až pět dnů
  • Léčba - Zavodnění organismu dostatečným přísunem tekutin, často se musejí dodat infuzí.
  • Smrtnost - Pokud se jedná o vážný průběh nemoci a není léčená, pak umírá až polovina případů. Jestliže se ale včas zahájí účinná léčba, více než 99 procent nemocných přežije.
  • Prevence - Dodržování hygieny, pití nezávadné vody, očkování
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek