Hlavní obsah

Alzheimer, nebo jen stáří? Typické projevy nemoci

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Většina rodin už dnes má nějakou zkušenost s péčí o nemocného s demencí, která je postrachem ve všech vyspělých státech. Jak populace stárne, zvyšuje se prudce počet postižených. A nejčastější příčinou je Alzheimerova nemoc.

Článek

V Česku je nyní zhruba 170 tisíc pacientů s tímto nevyléčitelným onemocněním. Vzhledem k tomu, jak populace stárne, naroste u nás dle odhadů do roku 2050 celkový počet pacientů až na 380 tisíc. Kolem 10 procent nemocných Alzheimerovou chorobou je mladších 65 let, nemoc může postihnout dokonce i třicátníky, vliv má i dědičnost.

Příznaky Alzheimera

Při nemoci dochází k odumírání mozkových buněk. Alzheimerova nemoc se nejprve projevuje pozvolna. Pacient začne pociťovat zhoršení krátkodobé paměti. Dalšími příznaky jsou stále častější problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později začínají problémy i při běžných činnostech, jako je oblékání, stravování či nákup potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi nemoci už nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování. V této fázi je již plně závislý na cizí pomoci.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

I když se o Alzheimerově chorobě mluví jako o nemoci stáří, může napadnout i třicátníkaFoto: LightField Studios, Shutterstock.com

Inkubační doba

Od prvních příznaků po konečná stádia uplyne obvykle 10–15 let. Pokud se na Alzheimerovu nemoc přijde včas, mohou být její následky menší, postup nemoci se léky zpomalí a její vypuknutí naplno oddálí. Prodlouží se tak život bez potíží. Proto je dobré se obrátit na lékaře co nejdříve, nebo se můžete otestovat – buď online, nebo i v některých lékárnách.

Léčba Alzheimerovy choroby

Příčiny nemoci nejsou známé, proto není k dispozici žádná účinná léčba. Existují pouze medikamenty zmírňující její příznaky. Používají se léky zlepšující metabolismus mozku a léky zlepšující mozkovou činnost, někdy i antidepresiva (divili byste se, na co všechno antidepresiva zabírají).

Možné způsoby vyšetření

K dispozici není žádný snadný test, všechny, které si uděláte, vás upozorní na to, že máte riziko nemoci. Proto je třeba se obrátit na lékaře, který má s nemocí zkušenosti, k tomu by vás měl poslat praktický lékař. Odborník vás vyšetří, zjistí stav paměti a dalších kognitivních funkcí pomocí specializovaných testů, které může doplnit neurologické vyšetření včetně CT a magnetické rezonance mozku (podobná vyšetření probíhají i u epileptiků).

Foto: Dan Kosmayer, Shutterstock.com

Jak nedostal Alzheimera? Celý život cvičit mozekFoto: Dan Kosmayer, Shutterstock.com

Nejčastější komplikace

Konečná stádia nemoci, kdy člověk není soběstačný a není schopen dodržovat ani základní návyky jako chození na toaletu nebo má přímo inkontinenci stolice, jsou náročné pro pacienta, který si problémy může uvědomovat, i pro pečující okolí.

Alzheimer: existuje prevence?

Řada výzkumů potvrzuje, že riziko rozvoje demence lze snížit zdravým životním stylem – počínaje zdravým stravováním až po pravidelné fyzické a duševní cvičení, jako je například trénování paměti (pomůžou vám proti Alzheimerovi křížovky a sudoku?). Důležité také je starat se o své srdce a cévy, protože jinak hrozí infarkt či mrtvice, které zvyšují riziko demence.

Alzheimerova choroba

  • Příčiny - Nejčastější příčina demence souvisí s odumíráním mozkových buněk z neznámých příčin
  • Příznaky - Zhoršení krátkodobé paměti, problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později: potíže s oblékáním, stravováním či nákupem potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi: nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování, je zcela závislý na cizí pomoci
  • Inkubační doba - Nemoc se do konečného stádia rozvíjí obvykle 10–15 let
  • Léčba - Soustředí se zejména na zmírnění příznaků, používají se léky zlepšující metabolismus a činnost mozku, někdy i antidepresiva
  • Smrtnost - V roce 2018 byla nemoc sedmým nejčastějším důvodem úmrtí, mohla za smrt každé 23. ženy a každého 45. muže
  • Prevence - Zdravý životní styl, trénování paměti

Víte, kteří slavní trpěli Alzheimerovou nemocí? Patřil mezi ně třeba i představitel inspektora Colomba. 

Reklama