Hlavní obsah

Alzheimer, nebo jen stáří? Typické projevy nemoci

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Většina rodin už dnes má nějakou zkušenost s péčí o nemocného s demencí, která je postrachem ve všech vyspělých státech. Jak populace stárne, zvyšuje se prudce počet postižených. A nejčastější příčinou je Alzheimerova nemoc.

Článek

V Česku je nyní zhruba 170 tisíc pacientů s tímto nevyléčitelným onemocněním. Vzhledem k tomu, jak populace stárne, naroste u nás dle odhadů do roku 2050 celkový počet pacientů až na 380 tisíc. Kolem 10 procent nemocných Alzheimerovou chorobou je mladších 65 let, nemoc může postihnout dokonce i třicátníky, vliv má i dědičnost.

Příznaky Alzheimera

Při nemoci dochází k odumírání mozkových buněk. Alzheimerova nemoc se nejprve projevuje pozvolna. Pacient začne pociťovat zhoršení krátkodobé paměti. Dalšími příznaky jsou stále častější problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později začínají problémy i při běžných činnostech, jako je oblékání, stravování či nákup potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi nemoci už nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování. V této fázi je již plně závislý na cizí pomoci.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

I když se o Alzheimerově chorobě mluví jako o nemoci stáří, může napadnout i třicátníka

Inkubační doba

Od prvních příznaků po konečná stádia uplyne obvykle 10–15 let. Pokud se na Alzheimerovu nemoc přijde včas, mohou být její následky menší, postup nemoci se léky zpomalí a její vypuknutí naplno oddálí. Prodlouží se tak život bez potíží. Proto je dobré se obrátit na lékaře co nejdříve, nebo se můžete otestovat – buď online, nebo i v některých lékárnách.

Léčba Alzheimerovy choroby

Příčiny nemoci nejsou známé, proto není k dispozici žádná účinná léčba. Existují pouze medikamenty zmírňující její příznaky. Používají se léky zlepšující metabolismus mozku a léky zlepšující mozkovou činnost, někdy i antidepresiva (divili byste se, na co všechno antidepresiva zabírají).

Možné způsoby vyšetření

K dispozici není žádný snadný test, všechny, které si uděláte, vás upozorní na to, že máte riziko nemoci. Proto je třeba se obrátit na lékaře, který má s nemocí zkušenosti, k tomu by vás měl poslat praktický lékař. Odborník vás vyšetří, zjistí stav paměti a dalších kognitivních funkcí pomocí specializovaných testů, které může doplnit neurologické vyšetření včetně CT a magnetické rezonance mozku (podobná vyšetření probíhají i u epileptiků).

Foto: Dan Kosmayer, Shutterstock.com

Jak nedostal Alzheimera? Celý život cvičit mozek

Nejčastější komplikace

Konečná stádia nemoci, kdy člověk není soběstačný a není schopen dodržovat ani základní návyky jako chození na toaletu nebo má přímo inkontinenci stolice, jsou náročné pro pacienta, který si problémy může uvědomovat, i pro pečující okolí.

Alzheimer: existuje prevence?

Řada výzkumů potvrzuje, že riziko rozvoje demence lze snížit zdravým životním stylem – počínaje zdravým stravováním až po pravidelné fyzické a duševní cvičení, jako je například trénování paměti (pomůžou vám proti Alzheimerovi křížovky a sudoku?). Důležité také je starat se o své srdce a cévy, protože jinak hrozí infarkt či mrtvice, které zvyšují riziko demence.

Alzheimerova choroba

  • Příčiny - Nejčastější příčina demence souvisí s odumíráním mozkových buněk z neznámých příčin
  • Příznaky - Zhoršení krátkodobé paměti, problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později: potíže s oblékáním, stravováním či nákupem potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi: nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování, je zcela závislý na cizí pomoci
  • Inkubační doba - Nemoc se do konečného stádia rozvíjí obvykle 10–15 let
  • Léčba - Soustředí se zejména na zmírnění příznaků, používají se léky zlepšující metabolismus a činnost mozku, někdy i antidepresiva
  • Smrtnost - V roce 2018 byla nemoc sedmým nejčastějším důvodem úmrtí, mohla za smrt každé 23. ženy a každého 45. muže
  • Prevence - Zdravý životní styl, trénování paměti

Víte, kteří slavní trpěli Alzheimerovou nemocí? Patřil mezi ně třeba i představitel inspektora Colomba. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek