Článek
V Česku je nyní zhruba 170 tisíc pacientů s tímto nevyléčitelným onemocněním. Vzhledem k tomu, jak populace stárne, naroste u nás dle odhadů do roku 2050 celkový počet pacientů až na 380 tisíc. Kolem 10 procent nemocných Alzheimerovou chorobou je mladších 65 let, nemoc může postihnout dokonce i třicátníky, vliv má i dědičnost.
Příznaky Alzheimera
Při nemoci dochází k odumírání mozkových buněk. Alzheimerova nemoc se nejprve projevuje pozvolna. Pacient začne pociťovat zhoršení krátkodobé paměti. Dalšími příznaky jsou stále častější problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později začínají problémy i při běžných činnostech, jako je oblékání, stravování či nákup potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi nemoci už nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování. V této fázi je již plně závislý na cizí pomoci.
I když se o Alzheimerově chorobě mluví jako o nemoci stáří, může napadnout i třicátníka
Inkubační doba
Od prvních příznaků po konečná stádia uplyne obvykle 10–15 let. Pokud se na Alzheimerovu nemoc přijde včas, mohou být její následky menší, postup nemoci se léky zpomalí a její vypuknutí naplno oddálí. Prodlouží se tak život bez potíží. Proto je dobré se obrátit na lékaře co nejdříve, nebo se můžete otestovat – buď online, nebo i v některých lékárnách.
Léčba Alzheimerovy choroby
Příčiny nemoci nejsou známé, proto není k dispozici žádná účinná léčba. Existují pouze medikamenty zmírňující její příznaky. Používají se léky zlepšující metabolismus mozku a léky zlepšující mozkovou činnost, někdy i antidepresiva (divili byste se, na co všechno antidepresiva zabírají).
Možné způsoby vyšetření
K dispozici není žádný snadný test, všechny, které si uděláte, vás upozorní na to, že máte riziko nemoci. Proto je třeba se obrátit na lékaře, který má s nemocí zkušenosti, k tomu by vás měl poslat praktický lékař. Odborník vás vyšetří, zjistí stav paměti a dalších kognitivních funkcí pomocí specializovaných testů, které může doplnit neurologické vyšetření včetně CT a magnetické rezonance mozku (podobná vyšetření probíhají i u epileptiků).
Jak nedostal Alzheimera? Celý život cvičit mozek
Nejčastější komplikace
Konečná stádia nemoci, kdy člověk není soběstačný a není schopen dodržovat ani základní návyky jako chození na toaletu nebo má přímo inkontinenci stolice, jsou náročné pro pacienta, který si problémy může uvědomovat, i pro pečující okolí.
Alzheimer: existuje prevence?
Řada výzkumů potvrzuje, že riziko rozvoje demence lze snížit zdravým životním stylem – počínaje zdravým stravováním až po pravidelné fyzické a duševní cvičení, jako je například trénování paměti (pomůžou vám proti Alzheimerovi křížovky a sudoku?). Důležité také je starat se o své srdce a cévy, protože jinak hrozí infarkt či mrtvice, které zvyšují riziko demence.
Alzheimerova choroba
- Příčiny - Nejčastější příčina demence souvisí s odumíráním mozkových buněk z neznámých příčin
- Příznaky - Zhoršení krátkodobé paměti, problémy s vyjadřováním, rozhodováním a časovou orientací. Později: potíže s oblékáním, stravováním či nákupem potravin, pacient je často zmatený. V pokročilejší fázi: nedokáže sám přijímat potravu, má významné poruchy chování, je zcela závislý na cizí pomoci
- Inkubační doba - Nemoc se do konečného stádia rozvíjí obvykle 10–15 let
- Léčba - Soustředí se zejména na zmírnění příznaků, používají se léky zlepšující metabolismus a činnost mozku, někdy i antidepresiva
- Smrtnost - V roce 2018 byla nemoc sedmým nejčastějším důvodem úmrtí, mohla za smrt každé 23. ženy a každého 45. muže
- Prevence - Zdravý životní styl, trénování paměti
Víte, kteří slavní trpěli Alzheimerovou nemocí? Patřil mezi ně třeba i představitel inspektora Colomba.