Hlavní obsah

Jak vypěstovat ten nejlepší špenát: dopřejte mu polostín a do truhlíku dejte baby

Foto: Iakovleva Daria, Shutterstock.com
29. 3. 2022

Špenát je skvělá zelenina! Roste rychle, můžete ho pěstovat na záhonech i v truhlících a sklízí se téměř celou sezonu. Vysévejte ho právě teď – na jaře. Aby vám dal plné hrsti šťavnatých listů, stačí mu jen trocha péče.

Článek

Vedle ředkviček a salátu patří špenát k nejoblíbenějším druhům jarní zeleniny. Sice nepřekypuje železem, jak se dlouho myslelo, ale zato má jiné prospěšné látky: třeba vitaminy A, B nebo C a také je bohatý na draslík, hořčík a vápník. I to je důvod, proč si ho doma vypěstovat.

Jak vysévat špenát? Postupně

Špenát poroste celou sezonu a vysévat ho můžete od března až do září. Nejlepší je si výsev rozdělit po čtrnáctidenních intervalech, na zahrádce tak vždycky budete mít čerstvé zelené listy. Klidně je odřezávejte, budou dorůstat nové. Sklízet je lze do doby, než rostlina vykvete, pak už nejsou listy dobré – většinou zhořknou.

A jaký druh špenátu zvolit? Baby špenát má menší a jemnější listy, které jsou skvělé čerstvé, třeba do salátů. Jiné, například odrůda Monores, mají mohutnější a lehce zvlněné listy.

Foto: Deyan Georgiev, Shutterstock.com

Špenát vysévejte i sklízejte postupně, budete tak mít stále k dispozici čerstvou zeleninu, která se hodí do studené i teplé kuchyně

Pěstování: vhodné místo, řádky a zálivka

Rostlina potřebuje vyživenou, ale nikoli přehnojenou půdu. Líbit se jí bude v hlinitopísčité zemině, která zadržuje vodu. Špatně se jí bude dařit v suchých a překyselených půdách. Zeminu, do které budete špenát vysévat, nepřihnojujte, tato listová zelenina totiž nesnáší dusík!

Špenát sice potřebuje světlo a slunce, ale nemusí na něj jít po celý den přímé sluneční paprsky. Klidně snese polostín. Líbit se mu nebude na větrném stanovišti, proto vyberte spíše závětří.

Semínka vysévejte do řádků asi 0,5 cm hluboko, nechte mezi nimi zhruba 5 cm, mezi řádky pak nějakých 15 cm. Během doby klíčení by půda měla zůstat vlhká, proto ji pravidelně zalévejte.

Špenát byste měli sklízet asi za 45 až 60 dní, a to podle odrůdy. Čas na to je, když má rostlina alespoň šest lístků: odštípněte je nebo odřízněte a nechte dorůst nové.

Jak na špenát v truhlíku

Do truhlíku zvolte raději menší odrůdy, například zmíněný baby špenát. Použijte kompostovanou zeminu anebo si kupte zahradnický substrát pro pěstování zeleniny. Truhlíky s vysetým špenátem (můžete ho vysít hustěji než na záhonu) postavte do závětří a pravidelně  zalévejte. Dejte pozor na přímé sluneční paprsky a na přílišné teplo – rostlinky by rychle vyhnaly do květu a listy by nebyly dobré.

Foto: TG23, Shutterstock.com

Špenát je šikovná rostlina pro pěstování v truhlíku, volte raději odrůdy s menšími listy

Největší chyby při pěstování špenátu

Aby špenát dobře rostl, pravidelně ho okopávejte, občas hrabičkami provzdušněte půdu a zbavte se plevele, který by mu odebíral vláhu a živiny.

Roste pomalu? Pravděpodobně málo zaléváte. Zálivku přizpůsobte počasí: je-li sucho, přidejte kropáč navíc. Zalévejte nejlépe večer anebo časně ráno.

Když na špenátu objevíte žluté skvrny a listy jsou pokroucené, bude to plíseň. Objevuje se hlavně při vlhkém a teplém počasí. Jako prevence poslouží odvar z přesličky: 60 g sušené byliny naložte do 5 litrů vody a louhujte dva dny, pak povařte asi 25 minut, sceďte, nechejte vychladit a špenát zalévejte v poměru díl odvaru na pět dílů vody.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek