Hlavní obsah

Nejhezčí vánoční trhy v Evropě nenajdete jen ve Vídni či Drážďanech. Kam stojí za to vyrazit

Foto: Geza Kurka Photo Video, Shutterstock.com

Foto: Geza Kurka Photo Video, Shutterstock.com

Už tento víkend zapálíme první svíčku na věnci a spolu s tím oficiálně odstartuje adventní čas. Za skvělými adventními trhy a fantastickou vánoční atmosférou můžete cestovat po Česku, ale i evropských městech. Kde najdete nejkrásnější atmosféru Vánoc?

Článek

Zatímco dva předcházející roky vánočním oslavám a adventním trhům moc nepřály, letos se na ně ve velkém chystají prakticky všechna velká evropská města. Stejně jako v předchozích letech sestavila agentura European Best Destination, na základě hlasování více než půl milionu cestovatelů ze 182 zemí (seřazeno podle počtu hlasů), seznam nejlepších vánočních destinací pro rok 2022.

1. Chorvatsko: Záhřeb

I když si našinec přirozeně spojuje chorvatské destinace s letní dovolenou, Záhřeb se dlouhodobě drží na špičce žebříčku nejlepších vánočních měst (podívejte se na video). Hlavní město Chorvatska je proslulé opulentními dekoracemi, jako je třeba obří adventní věnec, také bohatou světelnou výzdobou, pestrobarevnými stánky a spoustou atrakcí od populárního ledového kluziště přes kolotoče až po vnitřní i venkovní koncerty a další živá vystoupení.

Foto: Hrvoje Bakovic, Shutterstock.com

Takhle Chorvatsko mnoho Čechů nezná, a je to škodaFoto: Hrvoje Bakovic, Shutterstock.com

2. Maďarsko: Budapešť

Do hlavního maďarského města to nemáme daleko a kdo už jej v minulosti o Vánocích navštívil, asi se s námi shodne, že jedny z nejpůvabnějších adventních trhů jsou právě v Budapešti. Nejznámější trhy, které pravidelně sbírají všemožná tematická ocenění, jsou u baziliky svatého Štěpána. Multikulturní změť návštěvníků čeká nebývale veselá atmosféra, vůně vynikajících vánočních specialit, samozřejmě kluziště, různá vystoupení a například i 3D světelná show.

Foto: Geza Kurka Photo Video, Shutterstock.com

Budapešť je proslulá svou adventní 3D showFoto: Geza Kurka Photo Video, Shutterstock.com

3. Polsko: Vratislav

Poláci Vánoce milují a slaví je se vší parádou – vždyť adventní trhy se tu odehrávaly i loni, kdy je většina Evropy omezila. Ze všech polských měst jsou za nejkrásnější považovány trhy ve Wroclawi, tedy Vratislavi, které se konají na obřím Rynku. Svařené víno a punče nejrůznějších příchutí tady tečou proudem a doplňují další dobroty: od pečených sýrů přes mexické churros až po polské i exotické speciality. Nechybí samozřejmě kolotoče, výstavy a grandiózní světelná výzdoba.

Foto: ppart, Shutterstock.com

Na Rynku je o Vánocích vždycky veseloFoto: ppart, Shutterstock.com

4. Německo: Kolín nad Rýnem

Na náměstí u katedrály svatého Petra, jedné z největších gotických staveb světa a také symbolu Kolína nad Rýnem, se každoročně odehrají velkolepé adventní trhy, které přilákají přes milion návštěvníků. Vůně pečených jablek, skořicového cukroví, punče a svařeného vína se line mezi stánky, kde můžete mimo jiné nakoupit kvalitní rukodělné výrobky, vánoční dekorace i místní sváteční speciality.

Foto: Mapics, Shutterstock.com

Katedrála svatého Petra je dominanta Kolína nad RýnemFoto: Mapics, Shutterstock.com

5. Rumunsko: Craiova

Byť míří do Rumunska většina cestovatelů za přírodními lokalitami, a naopak města nebývají příliš lákavá, sem tam se najde výjimka. Obzvlášť o Vánocích. 270tisícové město Craiova je kulturním centrem župy Dolj a tradiční vánoční oslavy tady startují už v polovině listopadu. Proslulá je zejména výzdoba, které sestává z více než milionu žárovek a z města tak dělá jednu z nejkrásnějších destinací, co se světelných vánočních dekorací týká.

Foto: Bogdan Stanga, Shutterstock.com

Typická pro Craiovu je gigantická světelná výzdobaFoto: Bogdan Stanga, Shutterstock.com

6. Francie: Colmar

Jako vystřižené z omalovánek působí městečko Colmar v Alsasku. Leží na samém východě Francie, těsně u hranic, proto se sem z Česka dostanete rychleji, než se může zdát – například cesta autem z Prahy trvá kolem sedmi hodin. Hrázděné domy pastelových barev se tyčí kolem kanálu, proto se Colmaru přezdívá malé Benátky. O adventu si nejvíc užijete bloudění úzkými, spletitými a nádherně zdobenými uličkami, které dotváří atmosféru opravdové vánoční pohádky.

Foto: ecstk22, Shutterstock.com

Místo působí přímo pohádkověFoto: ecstk22, Shutterstock.com

Reklama

Související témata:
Záhřeb
Kolín nad Rýnem
Budapešť