Hlavní obsah

Meky v Národním muzeu, komedie na plátně a Keltové v Nižboru aneb Jak si užít víkend

Foto: berounsko.net

Foto: berounsko.net

Říjen se představil jako měsíc plný barev, ale i příjemných teplot. A vypadá to, že ještě chystá pár dní, kdy bude vyloženě hřích sedět doma. Co během nich můžete zažít?

Článek

Užijte si krásné podzimní dny a neseďte doma. I kdyby nebylo zrovna slunečno, lze toho hodně zažít. A slunce má v dnešních tipech významné místo, uvidíte!

Praha: Miro „Meky“ Žbirka v Národním muzeu

Miro Žbirka: Roky a dni. To je název výstavy, kterou najdete od 20. 10. do 31. 12. v historické budově Národního muzea. 28 panelů a řada podstatných věcí i drobností, které používal, představí zpěvákův život a tvorbu. Na přípravě expozice se podílela Mekyho manželka Kateřina.

Miro Žbirka zemřel 10. listopadu 2021, takže výstava může být i připomenutím jeho nedožitých narozenin. A kdo chce, může navštívit jeho hrob na Olšanech, nedávno na něj instalovali žulovou desku se stylizovaným portrétem postavy s kytarou v životní velikosti, určitě by se mu líbila.

Vstupné na výstavu je 250 Kč, děti do 15 let ji mají zdarma.

Foto: archív Národního muzea

Součástí expozic Národního muzea v Praze se stane i ta věnovaná Meky ŽbirkoviFoto: archív Národního muzea

Kino: Za vším hledej ženu

Hana Vagnerová, Tereza Rychlá a Beata Stanková jsou tři kamarádky, které jsou sice tak odlišné, jak jen mohou být, pojí je ale veliké pouto a jedna z druhou by se bila až do posledního dechu. Když se jedna z nich zamiluje do svého staršího charismatického šéfa, kterého hraje Marek Vašut (role postarších pánů svádějících mladší ženy mu zjevně jdou), rozhodnou se na něj políčit past. Chytne se? Na to se běžte podívat do kina! Ve filmu excelují také Daniela Kolářová, Zlata Adamovská, Albert Čuba či Igor Orozovič či Marek Němec.

Jihomoravské Valtice: Génius Mendel

Zmínku o něm najdete v učebnicích biologie po celém světě. Je označován za zakladatele genetiky a připomínají se hlavně jeho pokusy s hrachem (křížil ho a díky tomu přicházel na to, jak funguje genetika obecně, tedy i u lidí).

Jde o Gregora Johanna Mendela, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Víte ale, že byl i vášnivým meteorologem a jako první člověk na světě vědecky popsal tornádo? Nebo že se věnoval včelaření a pokoušel se vyšlechtit bezžihadlovou včelu? A navíc – kromě toho, že byl vědec, byl také kněz a působil jako opat kláštera ve Starém Brně.

I to se dozvíte v Národním zemědělském muzeu Valtice, kde probíhá výstava zasvěcená tomuto skromnému géniovi a připomíná výročí jeho narození. Na výstavě si můžete poskládat molekulu DNA nebo roztočit dvoumetrové tornádo.

Vstupné je pro dospělé 120 Kč, děti a mládež do 18 mají vstup zdarma.

Foto: Národní zemědělské muzeum Valtice

V letošním roce uplynulo 200 let od narození zakladatele genetiky G. J. MendelaFoto: Národní zemědělské muzeum Valtice

Středočeský Nižbor: Keltské slavnosti

Fascinuje vás odkaz Keltů a jejich zvyky? Pak by se vám mohlo líbit 22. 10. na zámku v Nižboru, kde budou slavit Samhain, jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Jde o předchůdce halloweenské tradice a původně se slavil 31. 10.

Můžete se těšit na skvělá hudební vystoupení, ukázku a výuku irského tance a stepu, souboje keltských bojovníků. K vidění budou vybraná keltská řemesla – ražba mincí, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Na své si přijdou i děti, pro které bude připraveno mnoho zajímavých her a dovedností. Chybět nebude ani archeodílna vedená zkušenými archeology.

Akce se koná na zámku Nižbor v sobotu 22. 10. od 12 hodin.

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Keltské tradice ožijí na zámku v NižboruFoto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Kačina u Kutné Hory: Čajové slavnosti

Počasí už je nakloněno tomu, dát si občas šálek horkého čaje. V sobotu 22. 10. si ho můžete vychutnat na zámku Kačina, kde se budou loučit s hlavní návštěvnickou sezonou a představí bylinky z místní zahrádky.

Akce Zámecké čajování začíná v 10 hodin za doprovodu flašinetů a uzavře ji od 16 hodin koncert operní pěvkyně Ivety Hejdukové. Mezitím můžete absolvovat komentovanou prohlídku a další doprovodné akce.

Vstupné je 150 Kč pro dospělého nebo 350 Kč pro rodinu.

Foto: archiv zámek Kačina

Na zámku Kačina můžete ochutnat čaje z bylinek, které rostou v zámecké zahraděFoto: archiv zámek Kačina

Praha: Den zdraví

Zdravý životní styl už dávno není jen záležitostí vzhledu, čím dál tím více lidí si to spojuje s dlouhodobým vkladem pro svou vitalitu. Jestli i vás zajímá, jak opravdu zhubnout bez toho, abyste museli držet drastické a nezdravé diety, k čemu v těle vlastně je cholesterol, jak poznat, že máte vysoký tlak, se dozvíte v sobotu v rámci akce Den zdraví. Ten se koná v Praze v Konferenčním centru City na Pankráci. Na místě bude i možnost konzultací problémů, workshopů a přednášek. Vstup na akci je zdarma a pořádá ji STOB (STop OBezitě).

Foto: STOB

Den zdravíFoto: STOB

Brno: Festival cestovního ruchu

Na brněnském výstavišti se 20.–23. 10. v pavilonu G1 představí zástupci regionů České republiky, Slovenska či Polska, ale také tuzemské a zahraniční cestovní kanceláře na Veletrhu GO a RegionTour. Kromě tipů na příští dovolenou a možnosti jejího nákupu za výhodné ceny tu lze vyhrát každý den i zájezd pro dva na Maledivy.

Protože k dovolené patří i dobré jídlo, doprovází cestovatelské veletrhy festival krajových specialit a regionální potraviny RegFoodFest. O potravu ducha se postarají různé cestovatelské filmy a fotografie.

Rodinná vstupenka na veletrhy stojí 400 Kč, dospělý zaplatí 150 Kč.

Foto: archiv BVV

Brno se díky veletrhům stane na pár dní cílem všech, kdo milují cestování a plánují, kam vyrazitFoto: archiv BVV

Událost: Částečné zatmění slunce

V úterý 25. října se zhruba od 11.15. asi do 12.15. vyplatí nasadit speciální brýle nebo vyrazit do hvězdárny ve vašem okolí a podívat se na slunce. Většina hvězdáren bude připravena vám tento zážitek zprostředkovat. Do cesty vstoupí slunečním paprskům Měsíc a nastane částečné zatmění – zakryto bude asi 42 % slunečního disku. Pozor, při pozorování je zapotřebí použít speciální brýle, klasické sluneční nestačí. Seženete je na různých e-shopech za asi 70 Kč. Varujeme i před díváním se vlastním dalekohledem - hvězdárny mají speciální filtr, který to umožňuje, aniž ohrožujete své oči. A nikdy se nedívejte na zatmění přímo!

Foto: Hvězdárna hl. m. Prahy

Nebeské divadlo se chystá na 25. října, kdy dojde k částečnému zatmění slunceFoto: Hvězdárna hl. m. Prahy

Reklama