Hlavní obsah

První podzimní víkend je tu! Užijte si ve šmoulí vesničce, čarujte s Harrym nebo ochutnejte burčák

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Deka, krb, kakao a knížka. To zní parádně, ale na schoulení se pod deku bude ještě spousta příležitostí. Počasí pořád láká ven! Spojte procházku na hradě s ochutnávkou vína, cyklovýlet s burčákem nebo vezměte děti do šmoulí vesnice.

Článek

Babí léto nás neopouští ani na poslední zářijový víkend, který je pro mnoho z nás prodloužený. Čekají nás ještě příjemné teploty nad dvacet stupňů, takže je to skvělá příležitost vyrazit ještě na venkovní akce. Na jakém hradě ochutnáte skvělé víno, kde můžete okusit atmosféru historického momentu pro naši republiku a kde potěší vaše děti Šmoulové?

Za vínem na hrad

Na podzim se těšíme z mnoha důvodů a jedním z nich jsou vinobraní. O víkendu můžete ochutnávat jednotlivé odrůdy vína v rámci Svatováclavského vinobraní, a to na opravdu krásném místě - na středověkém hradu Loket, který obklopuje Ohře.

Kromě vín a a pití vás může potěšit i hudební doprovod cimbálové muziky. Vstupné vás bude stát 170 korun pro dospělého a senioři a děti platí 120 Kč. Bezva benefitem je zajištěná kyvadlová doprava z Karlových varů na Loket a do Sokolova zdarma. Více informací o dopravě a samotné akci najdete na webových stránkách hradu.

Kde a kdy? Hrad Loket, v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin

Foto: vinarskecentrum.cz

Nádherný hrad Loket láká k výletu i skleničce dobrého vínaFoto: vinarskecentrum.cz

Zelený salonek otevřen

O víkendu uplyne totiž 85 let od podpisu Mnichovské dohody. Právě v Zeleném salonku v Kolovratském paláci v Praze. Tady se psala historie. A doslova. Dohoda „o nás bez nás“ byla představena tehdejší československé vládě v čele s Edvardem Benešem. Pokud vás historická fakta nenechávají v klidu, možná vás nadchne možnost vstoupit do salonku, kde se rozhodovalo o osudu Československa. V sobotu bude salonek mimořádně přístupný pro veřejnost a můžete si vybrat i čas s tematickým výkladem. V 10, 12, a 14 hodin si můžete poslechnout vyprávění historika Eduarda Stehlíka. Poslední prohlídka je pak možná od 15:30 hod a vstup je dobrovolný.

Kde a kdy? Kolovratský palác, 30. září od 9 do 16 hodin

Foto: senat.cz

Zelený salonek je místo, kde na vás dýchne historie Foto: senat.cz

Tour de burčák

Od historie opět k vínu, tedy burčáku, protože jeho sezona je v plném proudu. Ochutnávejte ho třeba v rámci Tour de burčák v Kyjově kousek od Brna. Připravte si dobré obutí nebo kolo a vyrazte po vinařských stezkách. V sobotu začněte registrací mezi 9.-10. hodinou v Kyjově na Masarykově náměstí před radnicí, kde obdržíte startovní balíček. Bude vás stát 250 Kč (nebo ušetřete 40 korun a zakupte si jej v předprodeji na e-shopu) a najdete v něm degustační skleničku, mapu tras, info o doprovodném programu a slosovatelný startovní pas.

Kde a kdy? Kyjov, v sobotu 30. 9. od 9 hodin

Foto: otevrenesklepy.cz

Na stezku se můžete vydat na kole i pěškyFoto: otevrenesklepy.cz

Šmoulí vesnice

Zatím jsme mysleli více na dospělé, proto je dalším tipem rodinný výlet, který potěší zejména děti. Vezměte je do Magického světa za Šmouly - do parku plného zábavy na Výstaviště v Brně, kde najdete desítky atrakcí, včetně šmoulí vesnice. Protože počasí nám stále přeje, určitě využijte možnost venkovní zábavy včetně lodiček na bazénu nebo skákacího hradu. Uvnitř naláká vaše ratolesti také třeba lego herna nebo zóna plná klouzaček, prolézaček a balonků (to by snad nalákalo i nejednoho dospělého). Navíc od 14 hodin v neděli je šmoulí diskotéka a nebojte, dospěláci mohou počkat v restauraci nebo kavárně. Vstupné o víkendu stojí 320 Kč.

Kde a kdy? Výstaviště Brno, otevřeno od pondělí do pátku 10-19 hod, o víkendu je otevřeno už od 9 hod

Foto: smoulovebrno.cz

Šmoulí vesnice láká malé i velké. Gargamely ale nechte domaFoto: smoulovebrno.cz

Svět Harry Pottera

Ze šmoulí vesnice do Bradavic za Harrym Potterem. Počínaje tímto týdnem totiž začíná výstava v obchodním centru Westfield Chodov, která bude probíhat do 22. října. Čeká vás umělecké ztvárnění ikonických míst včetně třeba Hagridovy chatrče nebo Bradavického expresu, můžete si zahrát vědomostní kvízy nebo zhlédnout Waltz show, tedy tanec, který jste mohli vidět ve čtvrtém díle Ohnivý pohár.

Vstupné je zdarma, když se prokážete účtenkou ve výši minimálně 500 korun, které jste utratili v rámci obchodů Westfieldu a není starší než tři dny. Program probíhá vždy v časech 13:00 - 14:00, 15:00 - 16:00 a 18:00 - 19:00. Kouzelnický svět Harryho, Rona a Hermiony láká stále spoustu fanoušků různých věkových kategorií, a protože s přicházejícím podzimem opět nastává čas sledování celé Potterovské série, tahle výstava jde „přímo do rány“.

Kde a kdy? Westfield Chodov, po-pá 11-20 hod, so-ne 10-19 hod

Foto: Profimedia.cz

Bradavický expres vás zaveze do světa čar a kouzelFoto: Profimedia.cz

Reklama