Článek
Pedikúra je stále velmi podceňovanou procedurou, kterou mnozí lidé vnímají jako drahý luxus a výhradně „ženskou“ záležitost, což je chyba. Není totiž zdaleka jen o estetice, kromě efektu bezchybných a hladkých nohou s perfektně upravenými nehty má toto ošetření také řadu zdravotních benefitů.
Nejen krásné nohy, ale i benefity pro zdraví
Hlavním účelem pedikúry je péče o zdraví nohou a nehtů. Pomáhá předcházet nepříjemným a bolestivým problémům, jako jsou kuří oka, zarostlé nehty, otlaky nebo ztvrdlá kůže, podporuje prokrvení chodidel a může včas odhalit zdravotní potíže, jako jsou mykózy, tedy plísňové i bakteriální infekce, nebo dokonce změny, související s cukrovkou. Jde tedy o důležitou součást péče o zdraví celého těla.
Zároveň je pedikúra výbornou příležitostí k tomu se psychicky uvolnit a nechat se hýčkat, prostě se po všech stránkách cítit lépe. Než se ale objednáte do nejbližšího salonu, je dobré vědět, na co se ptát, čemu věnovat pozornost a jak poznáte, že se svěřujete skutečně do profesionální péče. Tady je malý návod, jaké čtyři faktory nepodcenit.
1. Diskrétní prostředí a důraz na hygienu
Čistota a pohodlí jsou pro dokonalý zážitek z pedikúry zásadní. Samozřejmostí by mělo být, že salon dodržuje pečlivě hygienické standardy, zajišťuje, aby veškeré nástroje a vybavení byly po každém klientovi důkladně vyčištěny a dezinfikovány, od vaniček pro koupele nohou až po pilníky a leštičky nehtů, aby se zabránilo šíření bakterií a plísňových infekcí.
Jak je na tom konkrétní salon nebo studio s hygienou, poznáte většinou rychle, celkové prostředí a přístup hodně napoví. Všímejte si, zda je čisté křeslo pro zákazníky, jakým způsobem pedikérka nakládá s použitými nástroji a pomůckami, zda používá jednorázové rukavice či ručníky, v jaké čistotě jsou udržovány pracovní plochy i podlaha.
Pedikúra by měla být požitkem a chvílí pro relaxaci, kdy máte pocit, že jste rozmazlováni, čemuž by mělo odpovídat příjemné, klidné a diskrétní prostředí, které navíc zajišťuje dostatečné soukromí.

V salonu si všímejte čistoty prostředí a sledujte, zda pedikérka dodržuje zásady hygienyFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV, Shutterstock.com
2. Pečlivá kontrola stavu nohou a nehtů
Před samotným ošetřením by měla pedikérka zkontrolovat stav vašich nohou, aby zjistila, zda nevyžadují specializovanou či specifickou péči, vyptat se vás na případné zdravotní potíže (bradavice a jiné infekční kožní choroby, diabetes a jiné nemoci…).
Pedikérku byste měli informovat o všech problémech souvisejících s nehty nebo kůží na chodidlech, upozornit na případné odřeniny, řezné rány, zarostlé nehty, vyrážky nebo infekce. Je to nutné, aby bylo možné včas udělat potřebná opatření a odpovídajícím způsobem upravit techniky pedikúry, aby pedikérka vyhověla vašim požadavkům, přitom ale nezpůsobila vám nebo sama sobě nepříjemné komplikace.
3. Upozorněte na cukrovku, alergie nebo potíže s krevním oběhem
Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, jako je cukrovka, křečové žíly a potíže s krevním oběhem nebo alergie, je důležité informovat o této skutečnosti ošetřující pedikérku před zahájením procedury. Pro diabetiky totiž platí odlišná pravidla pro bezpečné provádění pedikúry jako prevence potenciálních komplikací, které s touto chorobou souvisejí. Je třeba se například vyhýbat určitým technikám tzv. mokré pedikúry.
U alergiků je zase vhodné nepoužívat například pro koupel, peeling nebo zábal nohou aromatické přípravky s potenciálními dráždivými alergeny, které by mohly spustit alergickou reakci nebo způsobit ekzém.
4. Kvalitní pedikúra trvá minimálně hodinu, spíš déle
Jak dlouho by mělo trvat ošetření na pedikúře? Průběh kompletní procedury je samozřejmě individuální, zcela určitě byste ale během ní neměli mít pocit, že jde vše až příliš rychle, a nabýt dojmu, že je péče poněkud „nedbalá“.
Obecně lze říci, že základní pedikúra trvá obvykle kolem jedné hodiny, komplexnější služby, jako je speciální lékařská pedikúra, pedikúra spojená například s ošetřením kuřích ok nebo pedikúra s lakováním gelovým či shell lakem, jsou delší a mohou vyžadovat 90 minut nebo i více.