Hlavní obsah

Kuchyňské zóny: Jaké je vhodné umístění spotřebičů?

Foto: ProStockStudio, Shutterstock.com

Foto: ProStockStudio, Shutterstock.com

Připomíná váš pobyt v kuchyni nekonečná muka a nezkrotný chaos? Na vině může být nevhodné umístění kuchyňských spotřebičů, které vás zpomaluje a přidělává vám práci. Co vám naopak ušetří čas?

Článek

O kuchyňském trojúhelníku, který dokáže zefektivnit práci v kuchyni, se toho namluvilo a napsalo spoustu. Správné rozdělení pracovních ploch na skladovací zónu (spíž, mraznička, chladnička), varné centrum (pracovní plocha a příslušné spotřebiče včetně trouby a digestoře) a mycí plochu (dřez a místo na odkládání nádobí) ale není to jediné, čím si můžete práci v kuchyni urychlit a usnadnit.

Svou roli totiž hraje také uspořádání jednotlivých spotřebičů. To má vliv nejen na rychlost vaší práce, ale může se pozitivně odrazit i na vašem zdravotním stavu. Například správně zvolená výška dřezu vás uchrání od bolestí zad či ztuhlé šíje. Možnosti rozvržení se samozřejmě liší podle velikosti vaší kuchyně. Existují však obecná doporučení, která je vhodné dodržovat. Jaká to jsou?

U skladovací zóny pozor na teplotu

Pokud zrovna řešíte, kam umístit lednici s mrazákem, rozhodně se vyhněte prostoru, kde jsou radiátory či jiné spotřebiče, které vydávají teplo. Nepatří ani na podlahové topení a k oknům na dosah slunečních paprsků či do vlhkého prostředí. Všechny tyto faktory nutí lednici a mrazák více chladit, kvůli čemuž stoupá spotřeba energie a zkracuje se životnost spotřebičů.

Lednici umístěte tam, kde je po celý rok přibližně stejná teplota, nejlépe poblíž dveří, abyste do ní po příchodu domů mohli hned ukládat nakoupené suroviny. Pro pohodlnější vyndavání potravin směrujte otevírání dveří ven od pracovní desky, aby vám nijak nepřekážely.

Foto: Dariusz Jarzabek, Shutterstock.com

Nejpraktičtější umístění lednice je poblíž vchodu. Dbejte přitom na volbu správného směru otevírání jejích dveří, aby vám nepřekážely při vyndavání potravin Foto: Dariusz Jarzabek, Shutterstock.com

U varné zóny si pohlídejte výšku

Ideální výška pracovní desky se udává mezi 85 a 90 cm. Ergonomická pravidla doporučují umístit varnou desku o něco níže, tedy do výšky 75 až 86 cm nad zemí. Vaření je díky tomu pohodlnější a hlavně přehlednější. V praxi však podobné řešení není příliš obvyklé a většina lidí dává přednost celé kuchyňské lince v jedné rovině. Tyto míry se tak hodí spíše pro kuchyně s kuchyňským ostrůvkem.

Pro lepší manipulaci s větším nádobím není příliš praktické umístění varné plochy přímo u stěny. Mnohem lepší je nechat z každé strany desky minimálně 30 cm místa, na kterém si navíc můžete odkládat suroviny nebo koření. Digestoř umístěte 65 až 90 cm nad varnou desku. Pokud vaříte na plynu, je minimální výška pro digestoř 75 cm nad sporák. (Sporák: plyn, nebo elektřina? Známe pro a proti)

U trouby je stále oblíbenější její umístění do úrovně očí. Manipulace s jídlem i horkým nádobím bude díky tomu mnohem jednodušší a výhodou je, že na připravující se pokrm lépe uvidíte. Nicméně ne každý prostor podobné umístění dovoluje a ve spoustě domácností tak stále převládá umístění trouby pod pracovní plochou, nejčastěji pod varnou deskou. Maximálně na úrovni očí by měla být i mikrovlnná trouba.

Foto: Serghei Starus, Shutterstock.com

Stále oblíbenější je umístění trouby na úroveň očí. Usnadní se tím manipulace s nádobím i kontrola jídla, hodí se ale spíše do větších kuchyníFoto: Serghei Starus, Shutterstock.com

V mycí zóně dbejte na pohodlí

Ať už se vám to líbí nebo ne, práce u dřezu zabírá před i po vaření poměrně velkou porci času, zejména pokud nemáte myčku. Aby vaše tělo při práci příliš netrpělo, je důležité dřez nainstalovat do správné výšky. Podle ergonomických pravidel se doporučuje jeho umístění o 10 cm výš oproti pracovní desce, tedy kolem 90 až 100 cm nad podlahou. Podobně jako u varné desky se v praxi ani zde s vyvýšením dřezu příliš nesetkáte a hodí se spíše do kuchyní, kde jsou od sebe jednotlivé zóny prostorově oddělené.

Ideální míru při tom ovlivňuje také vaše výška. V praxi správnou si vhodnost umístění ověříte jednoduše – pokud se před něj rovně postavíte, měli byste dlaněmi pohodlně dosáhnout na jeho dno. A to bez nutnosti se jakkoliv ohýbat nebo krčit.

Mezi skladovací částí a dřezem si nechte alespoň 30 cm prostor na hrubou přípravu surovin, případně na odkládání špinavého nádobí či jako odkapávací plochu. Z druhé strany je vhodné nechat minimálně 50 cm volného prostoru na čistou přípravu, tedy na práci s umytými surovinami.

Co nejblíže dřezu, ideálně hned vedle něj, patří myčka. Pro její komfortní používání si nechte na otevírání dvířek alespoň 120 cm volného místa.

Vyhovuje vám, jak máte rozvrženou svou současnou kuchyň?

Reklama