Hlavní obsah

Můj boj s kily navíc: Nejčastější chyby věčných dietářek a proč to nejde, i když teorii ovládám

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Reklama

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hubnutí je součástí vašeho života, zkusila jste všechny zaručené diety včetně té podle Štefana Margity a pojídání tukožroutské polévky, ale nikdy se nedostavil trvalý úspěch? V čem je problém? Hubnutí je pro vás stále dieta a ne životní styl.

Článek

S kily navíc bojuji, většinou neúspěšně, co mi paměť slouží. Začínám vždy od pondělí. A nejsem sama, kdo neustále „hubne do plavek“: většina mých kamarádek zná slovo dieta ve dvaceti jazycích. Přes den jíme málo a večer doplňujeme energii, málo se hýbeme a tvrdíme, že víno patří mezi ovoce. Navíc nám není dvacet, každé deko shazujeme týden, ale pět kilo dáme nahoru během víkendové oslavy.

Patříte taky mezi chronické „hubnoucí“, máte teorii v malíčku, ale i tak děláte stále tytéž chyby? O které jde nejčastěji, nám řekly výživová poradkyně a kuchařka Karolína Kamberská a koučka Markéta Konupčíková, autorka metody Celista a propagátorka komplexního přístupu ke zdraví.

1. Neděláte to pro zdraví

Hubnete kvůli zdraví, nebo do plavek?

Markéta Konupčíková potvrzuje, že problém často bývá v motivaci: „Klienti se nechtějí vydat na cestu ke zdraví, chtějí rychlá řešení. Navíc předpokládají, že se budou muset omezovat, jen tak půjdou kila dolů a to k 'hubnoucímu štěstí' stačí. Hubněte pro zdraví, ne abyste se líbili nebo do plavek.“

Stejně tak nemusí fungovat negativní motivace ve smyslu „nechci dopadnout jako ona“. I když se v rámci trendu body pozitivity některé modelky chlubí svými křivkami a tvrdí, že každé tělo je krásné, pro někoho mohou působit jako odstrašující příklad. Karolína Kamberská doplňuje: „Hubnout pro zdraví je správné a já jsem zastáncem zlatého středu. Líbí se mi ženské, které jsou zdravé, energické a pěkně se nesou.“

2. Chcete zázraky na počkání

Kouzelné diety slibující deset kilo dole za měsíc? Tušíte, že to není to pravé, ale láká to.

Podle Karolíny Kamberské u prudkých diet jíte nepřirozeně: „Rychle zhubnete, ale tělo pak chce co nejdřív zpátky na 'svou' váhu. V případě hubnutí platí, že rychle je špatně. Optimální je zhubnout dvě kila měsíčně, což je dvacet kilo za deset měsíců!“

I Markéta Konupčíková vidí, že lidé stále věří zázračným pilulkám a hubnoucím koktejlům: „Jednostranné redukční diety působí krátkodobě, vyvolávají jojo efekt a zmnožení tukové tkáně, mohou poškodit zdraví.“

Foto: VK Studio, Shutterstock.com

Půl kila nahoře? Jak je to možné?! Ježíš, vždyť já mám na hlavě ručník, taková chybaFoto: VK Studio, Shutterstock.com

3. Máte strach z odříkání

Nedělní obídek si ještě užijete a od pondělí zase drsný režim? Tento přístup ničemu neprospívá.

Naopak podle Markéty Konupčíkové je to důvod, proč to nejde: „Hodně klientů má v hlavě bubáka, že hubnutí je dieta a hladovění. Mají strach, že už si nikdy nedají svíčkovou a sklenku vína. Ale pokud opravdu ví, proč změnu chtějí, změní celkový přístup k životu.“

Podle Karolíny Kamberské je jedna chyba opravdu typická: „Spousta žen přes den skoro nejí, chtějí zhubnout. Večer šílený hlad zahluší lahví vína, klobáskou, půlkou hermelínu a tabulkou čokolády. V poradně pak hledáme přirozený řád, aby metabolismus fungoval, jak má.“

4. Zažíváte chronický stres 

Moc dobře vím, jak umí hubnoucí neúspěchy celoživotně ovlivnit přístup k tělu. Tento stres nás ale brzdí.

To vysvětluje Markéta Konupčíková: „Nízké sebevědomí a porovnávání se s ostatními způsobuje, že se dostanete do chronického stresu, tělo produkuje více stresového hormonu kortizolu, který podporuje tvorbu tělesného, viscerálního, tuku zejména v oblasti středu těla, kde obklopuje životně důležité orgány, uvolňuje mastné kyseliny do krve, zvyšuje hladinu cholesterolu a inzulínu a připravuje půdu pro srdeční choroby a cukrovku. Najděte svou cestu, každé tělo je jiné.“

Foto: Kira Garmashova, Shutterstock.com

Každé ráno se měříte i vážíte a neustále hlídáte, jak jsou na tom ostatní? Poraďte se s odborníkem, jestli na to nejdete celou dobu špatněFoto: Kira Garmashova, Shutterstock.com

5. Jdete na to přes bolest

Ač je pro úspěšné hubnutí zásadní upravit stravování, bez pohybu to nejde. A zde se dělá další chyba, před kterou Markéta Konupčíková varuje: „Hýbat se neznamená dřít bez ohledu na své tělo a fyzické možnosti. Bolest ke zdravému hubnutí nepatří. Doporučuji začít se hýbat opravdu pozvolna, ideální je třeba chůze. A pozor, nesmí se zapomínat ani na odpočinek!“

6. Neřešíte pití

Upravíte jídelníček a váha pořád dolů nejde zvesela? Karolína Kamberská říká, že spousta hubnoucích má pod kontrolou kalorie z jídla, ale nevnímá nápoje: „Týká se to ochucených latté z kaváren, perlivého vína nebo barevných koktejlů. V létě je fajn vědět, že nealko pivo nebo nealko sekt mají jen třetinu kalorií oproti alkoholickým verzím a hugo má mnohem méně kalorií než aperol spritz.“

7. Neznáte přirozenou váhu

Lze tedy boj s kily navíc vyhrát, nebo nebo je lepší se s nimi smířit? Karolína Kamberská radí najít svou přirozenou váhu: „Ta se s věkem mění, není možné chtít až do stáří udržet padesát kilo, jako jste vážily v šestnácti. Byly byste vysušené a nepůsobily zdravě. Odborníci říkají, že mezi mládím a menopauzou může žena přirozeně nabrat kolem deseti kil a není třeba to řešit. Pokud jíte kvalitně a pestře, alkohol pijete symbolicky a hýbete se, je vaše současná váha asi přirozená a tělo spokojené.“

Zdravé hubnutí vždycky znamená přijmout správné návyky. Takové, které nebudete vnímat jako dietu a odříkání a u kterých se nebudete těšit, jak si užijete, až „to skončí“. Jaké to jsou? Inspirujte se v článku Hubnutí bez diety: malé změny, díky kterým to půjde o trochu rychleji. A určitě nevynechejte ani tipy Jak navést na zdravý život styl puberťáky?

Reklama

Načítám