Hlavní obsah

Nať si lehla, cibule chce ven. Jak ji sušit a skladovat?

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com
27. 8. 2021

Jestli máte na zeleninové zahradě cibuli, právě teď její nať žloutne a klesá k zemi. Neklamná známka toho, že dozrála. Věnujte sklizni a sušení péči, aby vám cibule vydržela až do dalšího léta.

Článek

Doteď jste se o cibuli nemuseli moc starat. Léto bylo vlahé, a když občas sprchne, cibuli nemusíte zalévat. Pokud jste záhon opatřili černou netkanou textilií, netrápil vás ani plevel. A hnojení cibule nepotřebuje už vůbec. Je nenáročná. O to více času jí ale věnujte v době sklizně, která nastává právě teď.

Už může cibule ven?

Dozrála? Není příliš malá? Některá možná ano, ale ve chvíli, kdy začne žloutnout nať a takzvaně si lehat, říká si cibule o sklizeň. Své o tom ví i přes sto let starý Hospodářský kalendář z roku 1920. „Jakmile nať počne klesati a žloutnouti, jest to známka zralosti, kdy nutno cibuli sklízeti.“

Jenže aby to nebylo tak snadné, není cibule jako cibule. Dost záleží na tom, jakým způsobem jste ji pěstovali – jestli jste ji vysévali (semínka), nebo jste do země vložili malé cibulky (sazečky). Rozhoduje také druh cibule – některé dozrávají rychleji, jiné potřebují více času.

Foto: Niran Phonruang, Shutterstock.com

Cibule pěstovaná ze sazeček se sklízí právě teď

Cibule z přímého výsevu rostou zhruba 150 dnů a většinou se sklízí v červenci až září. Cibule ze sazeček se sklízí v červenci nebo v srpnu. Jejich vegetační doba je zhruba o třicet dní kratší, protože jako sazečka získala náskok. Záleží také na počasí. Takže se opravdu řiďte natí, nikoli časem. Nať musí být převážně suchá, pouze v krčku může být ještě čerstvá, měkká, nazelenalá.

Jak cibuli sklízet?

Správný čas sklizně je důležitý, protože rozhoduje o tom, v jaké bude cibule kondici a jak dlouho vydrží. Při opožděné sklizni se můžete o část úrody připravit (například může shnít v zemi). Naopak předčasně sklizená cibule se špatně dosouší a hůře skladuje.

Pro cibulovou sklizeň si vyberte (pokud to jde) dobré počasí. Záhony by měly být suché, zemina by se neměla lepit. Cibule koření jen mělce, většinou ji snadno vytáhnete za nať. Pokud je půda tužší, nakypřete ji hrabičkami nebo si pomozte lopatičkou. Jestliže jste cibuli pěstovali v záhonu zakrytém textilií, nejdříve ji skliďte, až poté textilii odstraňte, a pokud není poškozená, můžete ji nechat osušit a použít i příští rok.

Foto: rootstock, Shutterstock.com

Cibuli nechte oschnout, nejlépe na slunci. Nať neodkrucujte

Nať po sklizni neodlamujte ani neodkrucujte. Nechte ji být. Cibuli můžete vyskládat v jedné vrstvě do bedýnek nebo ji rozložit na záhonu (když neprší) a nechat ji vyschnout přirozeně na slunci. Stačí jedno odpoledne, lepší je ale pár dnů.

Jak cibuli dobře usušit?

Potom cibuli naskládejte do bedýnek – nejlépe v jedné vrstvě – a dejte ji na místo, kde je sucho. Nejlepší jsou staré půdy, kde cirkuluje vzduch. S vázáním do copů nemusíte ztrácet čas. Podle posledních průzkumů prý cibule stejně nejlépe prosychá rozložená.

Po třech až čtyřech týdnech bude cibule suchá. Potom ji můžete opatrně sesypat do bedýnek nebo proutěných košů (už nemusí být v jedné vrstvě) a uskladnit ji. Vyhovovat jí bude chladnější a suché prostředí. Ve vlhkém sklípku se jí ale dařit nebude, nesnese totiž vzdušnou vlhkost přes 65 %. V zimě můžete cibuli zakrývat dekou, aby nepomrzla, pokud hrozí, že v místě skladování klesnou teploty k bodu nula.

Průběžně cibuli kontrolujte, a pokud najdete nahnilé kusy, nemilosrdně je vyhazujte, jinak nakazí ty ostatní.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek