Hlavní obsah

Nelíbejte se, hlaďte se! Jak zlepšit intimitu ve vztahu pomocí dotyků

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Klíč ke zdravému a funkčnímu vztahu, fyzickému i psychickému sblížení? Nesexuální intimita! Podporujte ji v pravidelných intervalech a vaše partnerství se stane stabilnější a šťastnější!

Článek

Partner nebo vy se necítíte příliš dobře. V práci toho je moc, často býváte unavení, logicky tak hledáte něco, co vaše běžné dny i vztah jako takový rozzáří. Možná, že si napustíte horkou vanu, pustíte oblíbenou hudbu, rozkrojíte nějakou sladkost. Stejně uklidňující účinek, ovšem i s dalšími benefity, má jedna taková malá drobnost.

Nic nestojí a nahrazuje terapeuta

Možná vás to překvapí, ale mnoho problémů lze vyřešit dotekem. A to aniž byste potřebovali jakékoli léky nebo psychoterapii. Dotek je zásadní pro úspěch ve vztahu a stal se základním kamenem i většiny programů sexuální terapie pro páry. Ostatně jeho sílu odhalilo například již duo známých amerických výzkumníků zabývajících se lidskou sexualitou. William H. Masters spolu se svou partnerkou Virginií E. Johnson mimo jiné tvrdili, že dotek, pohlazení nebo objetí je forma komunikace. Dává najevo to, co cítíte vy, pomůže odhalit vše od aktuální nálady vašeho partnera až po úroveň jeho stresu.

Nepotřebujeme na to asi ani moc výzkumů (ale existují), abychom si dokázali představit, že množství doteků v dlouhodobých vztazích časem klesá. A to může zasít semena nespokojenosti a přispět k sexuálním potížím. Co můžete dělat, když zjistíte, že je to i váš případ?

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Láskyplný dotek zvyšuje hladinu hormonu lásky, díky tomu můžete zase být jako čerstvě zamilovaníFoto: Look Studio, Shutterstock.com

Využijte jakoukoliv chvíli

Partnera častěji chytejte za ruku, hlaďte ho po zádech nebo si mu sedněte na klín, přitiskněte k němu svůj trup. Okamžitě se totiž spustí žádoucí chemické procesy – na obou stranách. Dotek stimuluje uvolňování oxytocinu, hormonu, který se podílí na pocitu připoutání. Pokud partnera chytíte za ruku, pomůžete mu snížit hladinu stresového hormonu kortizolu. A skvělým tipem je i masáž. Při ní se vyplavuje dopamin, serotonin a oxytocin, dochází ke sblížení a podpoře intimity. Ovšem nemluvíme o masáži, kterou si domluvíte někde ve wellness centru. Zapojte své vlastní ruce a vytvořte si s partnerem svůj dotýkací rituál!

Jak na partnerský rituál

Prvním krokem je zajistit romantické a relaxační prostředí. A to znamená žádné telefony! Jistý průzkum společnosti Surecall poukázal na to, že z 1137 oslovených dospělých ve věku 18 až 34 let jich 43 procent sleduje svůj telefon i během intimních chvilek! Tomu se snažte zabránit.

Přineste si měkké polštáře

Zapalte svíčky, pusťte nějakou pěknou romantickou hudbu a zajistěte malé občerstvení, které příliš nezatíží trávení (nic vysokoenergetického, pokud to drahá polovička opravdu nemiluje). Postel nebo pohovku vystelte měkkým ručníkem nebo prostěradlem. Pokud se chystáte udělat kompletní masáž, mějte k dispozici polštáře a zajistěte, aby se protějšek neprohýbal v zádech. Použijte hydratační mléko nebo masážní gel či olej, zahřejte ho v dlaních a začněte.

Ideální frekvenci si určete sami

V případě, že děláte kompletní masáž, soustřeďte se nejprve na krk a ramena. Pohyby veďte jemně a pokožku třete od páteře ven. Hrajte si s tlakem a pozornost věnujte tomu, jak partnerovo tělo fyzicky reaguje. Při postupu dolů aplikujte delší tahy na větší svaly. V rámci tohoto rituálu si věnujte především čas, propojující masáž, která může splnit i funkci předehry, je o činech a budování spojení. Nedělejte si starosti s tím, že nejste profesionálním masérem, cílem je uvolnění a posilování partnerských vazeb. Provádějte ji ideálně v pravidelných časových intervalech, kupříkladu jednou týdně nebo měsíčně – stejně, jako byste docházeli do ordinace terapeuta.

Reklama