Hlavní obsah

Neumí být sami aneb Ze vztahu do vztahu

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Vrhají se ze vztahu do vztahu, jakmile jeden zkrachuje, urychleně ho nahradí novým. Neumí být sami, single život je děsí. Tím si ale ubližují. Jak umět být šťastný i bez protějšku?

Článek

Protože člověk je tvor společenský a párový, je přirozené, že si každý hledáme vhodný protějšek. Když ale zrovna nikdo není, nehroutíme se a umíme žít spokojeně i sami.

Někdo ale ne! Některé lidi samota tak děsí, že se raději vrhají do jakékoli náruče, jen aby nebyli sami.

Rozchod vám sníží sebevědomí

Odborníci se shodují, že tenhle problém se v jejich praxích objevuje velmi často, a sklony k němu mají častěji ženy než muži.

Když se ale neuváženě vrháte do vztahů a pečlivě si nevybíráte, v podstatě se už na začátku odsuzujete k dalšímu milostnému nezdaru. „Je to vlastně nedůvěra v sebe sama. Tito lidé touží po lásce, ale při výběru partnera zcela upozaďují sebe. Mají pocit, že na nich nezáleží, že když si budou moc vybírat, zůstanou sami,“ tvrdí životní koučka Lucie Mucalová.

Bohužel s každým dalším rozchodem se tahle nedůvěra v sebe sama prohlubuje, strach ze samoty je silnější a silnější a nutkavá potřeba s někým být se stává nesnesitelná.

To může nakonec vést až k depresím a úzkostem a samozřejmě se to projeví i na fyzickém zdraví. „Ženy pak trpí třeba na časté záněty močového měchýře, kožní i dýchací obtíže a podobně,“ dodává Lenka Černá.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Mohla by si užívat uklizené domácnosti a volného času, místo toho se propadá do smutku ze samotyFoto: fizkes, Shutterstock.com

Sebevědomí, základ úspěchu

Přitom abychom mohli být s někým doopravdy šťastní, musíme se nejdřív naučit být šťastní sami se sebou. „Schopnost být sama je podle mě základním stavebním kamenem kladného vztahu k sobě i celoživotní radosti a pocitu naplnění. Když umím být šťastná sama se sebou, nevytvářím závislé vztahy a to je klíčové i pro fungování harmonického partnerství,“ tvrdí vztahová koučka a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá a dodává: „Neláska, nepříjetí sebe nás nutí k útěkům někam jinam. Co si sami neumíme dát, to čekáme, že nám naplní a vyplní někdo jiný. Ale není tomu tak,“ vysvětluje Lucie Mucalová.

Naučte se žít sami se sebou

Přestaňte hledat někoho, kdo vás udělá šťastným, a na svém štěstí nejdřív zapracujte sami. Pátrejte, co vám na sobě tak moc vadí, že se sebou nevydžíte. Co je vaše černá díra, do které se propadáte, když jste sami? „Pokud jde o opakované a hluboké téma, které nás dostává do smutku a bezmoci, zde doporučuji začít spolupráci s psychoterapeutem. Může nás doprovázet na cestě k sobě,“ radí Lucie Mucalová.

Odborník vám pomůže zapracovat na vlastním sebevědomí. „Také je zapotřebí začít si vytvářet svůj vlastní svět, nové zájmy a přátele, zjistit, co vás naplňuje a dělá vaší duši dobře. V neposlední řadě musíte dlouhodobě budovat vztah k sobě a naučit se zdravé sebelásce. Když objevíte sami sebe a kým skutečně jste, nikdy se samoty bát nebudete. Protože ji budete trávit s někým, koho doopravdy milujete, a tím jste vy sami,“ zakončuje Lenka Černá.

Se vztahy je to prostě někdy těžké. Své o tom ví i terapeut Jan Vojtko: Nevěra je prostě vždycky špatně!

Reklama

Související témata: