Hlavní obsah

Noční bdění i televize při spaní? Riskujete rakovinu!

Foto: Thinkstock

Kvalitní spánek je pro regeneraci těla a ochranu zdraví nejdůležitějšíFoto: Thinkstock

Už se vám stalo, že jste kvůli více nočním směnám za sebou prospali i několik dní v kuse? Po večerech doháníte práci a v půl druhé ráno ještě odpovídáte na e-maily, nebo jste si zvykli usínat u televize? Pozor, ve všech těchto případech se vystavujete až o 60 % vyššímu riziku rakoviny! Pro nápravu přitom stačí tak málo. Tu největší službu vám udělá – světe div se – obyčejná tma!

Článek

Nejenom, že práce na směny dokáže pořádně rozhodit denní režim, ale podle odborníků se navíc lidé, kteří často ponocují, vystavují více než dvojnásobnému riziku vzniku rakoviny!

„Když jsem se rozhodovala, jaké povolání si vybrat, vůbec jsem nepřemýšlela nad nevýhodou směnného provozu,“ říká třicetiletá Markéta, která pracuje jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče a popisuje běžný průběh své noční služby: „Celou dobu se starám o pacienty, maximálně si na chvíli zdřímnu v křesle, když je zrovna klid. V sedm ráno se po dvanácti hodinách z posledních sil dostanu do postele, většinou okamžitě usnu a vstávám až odpoledne,“ říká Markéta a dodává, že od doby, kdy pracuje na směny, je věčně ospalá a také častěji nemocná.

Nočním sovám chybí důležitý hormon

Zdravotníci, operátoři na výrobních linkách, workoholičtí manažeři, ale třeba i milovníci večírků, kteří několikrát týdně chodí spát s ranním rozbřeskem – ti všichni nevědomky ohrožují své vlastní zdraví. Tento fakt potvrdil tým britských a izraelských lékařů na univerzitě v Haifě, kteří prokázali, že u žen, pracujících v noci, je riziko vzniku rakoviny prsu o neuvěřitelných 60 % vyšší, mužům pak dvakrát více hrozí karcinom prostaty.

„S velkou pravděpodobností je příčinou porucha tvorby hormonu melatoninu, který se tvoří za tmy a ve spánku a jehož nedostatek může být příčinou celé řady zhoubných nádorů,“ vysvětluje MUDr. Roman Šmucler, provozovatel Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši a dodává: „Podstatný je také statisticky prokázaný fakt, že lidé pracující v noci jsou obéznější, a to, že je obezita pro rakovinná onemocnění riziková, je již faktem obecně známým.“

Foto: Thinkstock

Večírky, probdělé noci nebo noční směny vám na zdraví nepřidajíFoto: Thinkstock

Tmu nutně potřebujeme k životu!

Produkci blahodárně působícího hormonu ale může podle odborníků okamžitě zastavit i to, že si v noci jen na chvíli rozsvítíte běžné světlo. „Pokud musíte jít v noci na toaletu nebo se třeba napít, rozsviťte jen slabé rozptýlené noční světlo, tak zvanou bludičku. Kromě toho, že neovlivní hormonální procesy, které uprostřed noci zrovna probíhají ve vašem těle, je její světlo pro oči navyklé tmě mnohem příjemnější než oslňující žárovka,“ radí v časopise Cancer Genetics vědkyně Rachel Ben-Shlomo z University of Haifa a upozorňuje také na to, že podobně nežádoucí účinek jako žárovka má i zapnutá televize. Jestliže tedy bez svého oblíbeného seriálu neusnete, používejte funkci časovače, který po zvolené době přístroj sám vypne.

Tip redakce: Jak ještě můžete proti rakovině aktivně bojovat, se dozvíte v našem článku Tohle jsou potraviny, kterých se rakovina bojí!.

Škodí i pouliční lampy

Co ale udělat pro to, abyste riziko snížili na minimum, když na noční chodit zkrátka musíte? „Život přináší řadu nástrah, z nichž některým se jen těžko vyhnete. Patří sem zrovna třeba práce na směny. I tak se ale dá něco udělat – pokud spíte ve dne, zajistěte si doma co největší tmu,“ radí praktický lékař Pavel Šach a dodává, že totéž platí i pro všechny, kterým v noci svítí do pokoje lampy z ulice. Zainvestujte do kvalitních rolet nebo venkovních žaluzií, které vám doma zajistí dokonalou tmu. „Na pracovištích, kde se nočním směnám nelze vyhnout, jako například v medicíně, by mohlo řešení přinést zvolení takového typu osvětlení, které by ztráty melatoninu a hormonální nerovnováhu minimalizovalo,“ doplňuje doktor Šmucler.

Někdy můžete i malou věcí udělat hodně pro své zdraví. Dopřejte si při spánku luxus pořádné, poctivé tmy!

Reklama

Související témata: