Hlavní obsah

Co se děje v jednotlivých fázích spánku?

Foto: Andrei_R, Shutterstock.com

Pokud dobře spíte, tak večer zavřete oči a ráno je otevřete. Může se vám tak zdát, že spánek probíhá jednoduše a nepřetržitě, ve skutečnosti se ale jedná o cyklický proces, ve kterém se opakuje několik fází. O jaké fáze se jedná a co se v nich děje?

Článek

Existují dvě hlavní spánkové fáze, které na sebe navazují a opakují se, a každá má specifické vlastnosti. V jejich průběhu se v organismu dějí různé změny, třeba v dechovém rytmu nebo srdeční frekvenci. Dohromady tvoří tyto fáze spánkový cyklus, na jehož dokončení velkou měrou závisí schopnost udržovat si dlouhodobě fyzickou i psychickou pohodu. Jak jdou fáze za sebou?

1. Fáze pomalého spánku (non-REM)

Jedná se o přechod mezi bdělým stavem a spánkem, kdy mozek odpočívá a jeho aktivita klesá. Spánek je nejprve lehký, dech se zpomaluje, zdají se i sny. Během povrchového spánku stále vnímáte zvuky vnějšího prostředí, od okolního dění jste odpojeni jen částečně, postupně se spánek prohlubuje. Tato fáze se dělí na tři části:

a/ Kolísání bdělosti

Zaujímá asi pět procent z celkové doby spánku. Svaly se uvolňují, pohyby očí se zpomalují, mohou se objevit i halucinace – třeba se vám zdá, že jdete po obrubníku a sklouzne vám z něj noha. „Toto stadium se nejvíce zkracuje použitím hypnotik,“ říká profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně. Hypnotika jsou léky tlumící centrální nervový systém a využívají se především k léčbě nespavosti.

b/ Povrchový spánek

Srdeční frekvence se dále zpomaluje, dech se prohlubuje, aktivují se mechanismy bránící probuzení. Pohyby očí mizí a spánek začíná být klidný, i když ještě ne zcela. Tato fáze odpovídá asi 50 procentům doby spánku.

c/ Přechod do hlubokého spánku 

Mechanismy bránící probuzení nabírají na síle, z okolí tedy nevnímáte téměř nic, spánek je hlubší, dochází k nejintenzivnější relaxaci svalstva, puls a krevní tlak dosahují nejnižších hodnot. „Tato fáze má největší význam pro regeneraci, se zvyšujícím se věkem se však zkracuje, což znamená nižší efektivitu spánku pro regeneraci organismu,“ říká Hana Matějovská Kubešová.

Pokud se v tomto stadiu spánku probudíte, můžete být zmatení a dezorientovaní. „Na tuto fázi jsou vázány stavy náměsíčnosti nebo noční děsy, zdají se sny,“ říká neuroložka Jitka Bušková, která se zabývá spánkovou medicínou v NÚDZ.

Foto: Gorodenkoff, Shutterstock.com

Může se zdát, že ve spánku se nic neděje, opak je ale pravdou

2. Fáze paradoxního spánku (REM)

Na pomalý spánek navazuje fáze REM (rapid eye movement, česky rychlé pohyby očí), známá také jako paradoxní spánek – tento název je dán kontrastem mezi celkovou relaxací svalů a velkou mozkovou aktivitou.

Mozek je v této fázi velmi aktivní, což se projevuje nejen pohybem očí za víčky, ale také tím, že se vám zdají živé barevné sny. Abyste nezkoušeli jednat podle toho, o čem sníte, je blokována motorika, mohli byste si ublížit. Pokud se v této fázi probudíte, budete si pravděpodobně zcela jasně pamatovat, co se vám zdálo, bohužel se může jednat i o děsivé sny.

REM fáze nastává obvykle na konci každého spánkového cyklu a má rozdílnou délku trvání. „REM spánek se ale někdy může objevit i na úplném začátku spánku, to je typické třeba pro nemocné s narkolepsií,“ říká Jitka Bušková.

Foto: The Faces, Shutterstock.com

Někteří lidé neprocházejí všemi fázemi spánku, potom bývají ráno unavení

Zásady zdravého spánku

Někteří lidé neprocházejí všemi fázemi spánku, a pokud se často probouzíte unavení a ospalí, možná patříte mezi ně. Pro celkové zdraví je totiž klíčové, aby spánkové fáze a cykly probíhaly tak, jak mají, a aby se to dělo, musíte jim dát prostor. Proto je zásadní dodržovat spánkovou hygienu (chodit spát každý den ve stejnou hodinu; před ulehnutím nepoužívat elektroniku, ale radši si přečíst knihu) a spát denně šest až osm hodin.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek