Hlavní obsah

Princezna Charlotte s novým kamarádem! Jak se v jejím věku bavila královna či princ William?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Princezna Charlotte slaví 7. narozeniny. Žije v milující rodině, a ač její otec jednou usedne na britský trůn, snaží se rodiče, aby měla maximálně normální dětství. Jak žila v sedmi letech královna Alžběta II. a jak na tom byli jiní členové královské rodiny?

Článek

V sedmi letech se děti učí číst, psát a počítat a odpoledne tráví na kroužcích nebo venku, víkendy pak na výletech nebo na chalupě.

Jste-li členem královské rodiny, občas potkáte významnou světovou osobnost, vaše chalupa má desítky ložnic a patří k ní les nebo dva. Ale jinak vaši rodiče dělají vše proto, abyste měli co nejhezčí a nejnormálnější dětství. Nebylo tomu tak vždy.

Nedávno všechny královské fanoušky potěšila vévodkyně Kate, když na oficiální akci vystoupila ve stejných bílých šatech, jako oblékla na křtiny své dcery, a vzdala jí tak hold.

Dnes slaví princezna Charlotte 7. narozeniny a rodina k této příležitosti vydala tradiční portréty, kde dceru zachytila její maminka. Oslavenkyně pózuje na louce v modrých zvoncích a zářivě se usmívá, takže poodhaluje chybějící zoubky.

Jak ale žili v sedmi letech královna Alžběta II. nebo její otec?

Foto: Profimedia.cz

Princezna Charlotte na tradiční fotce tentokrát nepózuje sama, ale s rodinným mazlíčkem, kokršpanělem OrlaFoto: Profimedia.cz

Královna Alžběta II. (96)

Lilibet v sedmi letech vyrůstala v láskyplné rodině spolu s mladší sestrou Margaret (†71) a rodiči, pozdějším králem Jiřím VI. (†56) a Alžbětou Bowes-Lyon nazývanou později královna matka (†101). Nic tehdy nenasvědčovalo tomu, že by se její otec měl kdy stát králem Anglie, nebyl následníkem trůnu. Přesto v té době dívence budoucnost poodhalili a seznámili ji blíže s její pozicí. Její dědeček totiž tušil, že nejstarší syn Eduard VIII. (†77) nikdy na trůn neusedne. A nemýlil se. 

Ona prý řekla, že jako královna by uzákonila neděli jako den bez ježdění, aby si její milovaní koně mohli odpočinout.

Foto: Profimedia.cz

Královna měla k sestře vždy velmi blízkoFoto: Profimedia.cz

Princ Charles (73)

V knihách o životě následníka trůnu se často píše o jeho smutném a osamělém dětství. V roce 1955 mu bylo sedm let a jeho matka byla již třetím rokem královnou. Měla spoustu povinností, on se sestrou Annou (71) byl v péči vychovatelek. S otcem, princem Philipem (†99), měl vždy vztah spíše problematický, nikdy totiž nebyl příliš sportovní a bojovný, a to jeho otce popouzelo. Vztahy s oběma rodiči tak byly spíše formální.

V roce 1955 došlo k velké změně v jeho vzdělávání – rodiče se rozhodli, že již dále nebude mít domácí učitele, ale bude chodit do školy. O rok později nastoupil do Hill House Scholl v Londýně. Stal se tak prvním královským dědicem, který se vzdělával mimo palác.

Foto: Profimedia.cz

Na své první dvě děti neměla královna mnoho času a s Charlesem k sobě dlouho hledali cestuFoto: Profimedia.cz

Princ William (39)

Sedmiletý princ platil za rozumného chlapce, který si užíval ve škole sportovní hodiny, nosil dobré známky. Na rodinných oficiálních akcích vždy působil velmi dospěle, profesionálně se usmíval, ale nejvíc si užíval, když byla celá rodina pohromadě. To se bohužel dělo spíše výjimečně, protože otec, princ Charles, měl své povinnosti a rodičem byl spíše vzácným. Sedm let mu bylo v roce 1989.

Foto: Profimedia.cz

Na dovolených vypadali jako klasická rodina, ale ve skutečnosti spolu mnoho času netráviliFoto: Profimedia.cz

Princ Harry (37)

Mladší syn princezny Diany (†36) a prince Charlese je strýcem dnešní oslavenkyně. A v jejím věku měl život jako na houpačce. Maminka se mu i bratrovi snažila dopřát co nejvíc pohodových chvil, brala je do muzeí, na hory, do zábavních parků apod. Na druhou stranu bylo napětí mezi ní a Charlesem hmatatelné a citlivý Harry to těžko snášel. Sedm let mu bylo v roce 1991, o rok později potom jeho rodiče oznámili odloučení.

Foto: Profimedia.cz

Diana se snažila, aby její chlapci měli hezké dětství a brala je často na dovolenéFoto: Profimedia.cz

Princezna Beatrice (33)

Starší dcera prince Andrewa (62) a vévodkyně Sarah (62) prožívala v sedmi letech v roce 1995 velmi těžké období. Její rodiče se rozváděli, a i když se tak dělo v poměrně přátelském duchu, rodina se rozpadla a ona se sestrou trávily čas vždy jen s jedním z nich. Naštěstí k sobě později našli zase cestu.

Navíc jí v té době byla diagnostikovaná dyslexie, o které pak o deset let později veřejně promluvila.

Foto: Profimedia.cz

Když se vám rozchází rodiče a máte problémy s učením, není to snadné v žádném věkuFoto: Profimedia.cz

Princ George (8)

Starší bratr dnešní oslavenkyně slavil sedmé narozeniny v době, kdy se svět vyrovnával s pandemií koronaviru, takže se musel obejít bez tradičních poct jako zvonění kostelních zvonů Westminsterského opatství. V té době královská rodina velmi omezila osobní kontakt a spíše si společně telefonovali.

Rok 2020 byl mimo jiné rokem, kdy královskou rodinu opustili a do USA odešli princ Harry a jeho manželka Meghan (40).

Foto: Profimedia.cz

Starší bráška Charlotte slavil narozeniny v době, kdy se osobní kontakty omezovaly na minimumFoto: Profimedia.cz

Reklama