Hlavní obsah

Královské lásky: Andrew a Sarah

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Byli mladí a neklidní... A dnes jsou princ Andrew a vévodkyně Sarah nejšťastnější rozvedený pár. Proč se oblíbený syn královny Alžběty II. rozešel s manželkou a co způsobilo jeden z největších královských skandálů všech dob?

Článek

Členové královské rodiny vstupují do manželství z různých důvodů. Někdy z lásky, jindy z rozumu a někdy i trochu natruc. Princ Andrew (61) se zcela určitě ženil z velké lásky. A třebaže je jeho vztah s vévodkyní Sarah (61) pro mnohé nepřehledný – prošli si pěknou řádkou krizí a mají na kontě i velké skandály –, stále platí, že se mají rádi a kryjí si záda. A to i když už řadu let manželé nejsou.

Spolu díky Dianě

Andrew a Sarah se znali od dětství, ale nebyli si nijak blízcí. Ona se ovšem odmala kamarádila s princeznou Dianou († 36) a brzy se z nich staly přítelkyně. Sarah byla i mezi hosty na Dianině svatbě a princezna lidských srdcí správně odhadla, že by si oblíbená kamarádka mohla rozumět s mladším bratrem jejího muže. Pozvala je tedy oba v roce 1985 na dostihy a poté domů na Highgrove a začalo být jasné, že mezi Fergie (přezdívka pochází z rodného příjmení Ferguson) a princem přeskočila jiskra. Byli stejně staří, oba za sebou měli několik vztahů a věděli, do čeho jdou. Nebo si to aspoň mysleli...

Foto: Profimedia.cz

Při zásnubním focení zářili štěstím. Prsten navrhl sám snoubenec a je osázen deseti diamanty a velkým barmským rubínem s velice oceňovaným odstínemFoto: Profimedia.cz

Velká královská svatba

Od začátku brali vztah vážně. Budoucí snachu si oblíbila i samotná královna – sdílely spolu lásku ke koním, a našel v ní zalíbení i princ Philip († 99) – oba měli proříznutou pusu a ostrý smysl pro humor.

V březnu 1986 požádal princ svou vyvolenou o ruku ve Skotsku, na místě, kde se poprvé políbili. Jejich novomanželský polibek na balkoně Buckinghamského paláce pak 23. července 1986 sledovalo sto tisíc lidí a pět set milionů si jejich svatbu naladilo v televizi. Nevěstiny šaty měly dlouhou vlečku s vyšitými písmeny A a S – iniciálami novomanželů.

Byli opravdu šťastní a zamilovaní, v srpnu 1988 se stali rodiči malé Beatrice (33) a o dva roky později se narodila princezna Eugenie (31).

Foto: Profimedia.cz

Královskou svatbu sledovaly miliony lidí a následné skandály zrovna takFoto: Profimedia.cz

Skandál roku

Brali se z velké lásky a vévodkyně Sarah navíc neměla – na rozdíl od Diany či Meghan (40) – problém zapadnout do rodiny, přesto se brzy objevily potíže. Andrewova náročná kariéra u námořnictva znamenala, že byl neustále mimo domov a ona byla s dcerami sama. Byly roky, kdy spolu strávili jen čtyřicet dní, a jejich vztah takové odloučení neunesl.

Začínalo se šuškat o jejích milencích a nakonec v roce 1992 bouchl skandál nevídaných rozměrů. Paparazzi totiž nachytali vévodkyni na dovolené s dcerami a texaským boháčem Johnem Bryanem, jak jí olizuje a saje prsty u nohou. Když snímky vyšly, byla královská rodina zrovna na dovolené ve skotském Balmoralu. Královna byla vzteky bez sebe, stejně tak princ Philip… A důrazně doporučili Sarah, ať okamžitě opustí rodinné sídlo. Znovu byla pozvána až o mnoho let později! A princ Philip dlouhé roky odmítal být se svou snachou třeba jen v jedné místnosti.

Zajímavé je, že se mluví o tom, jak údajně reagovala královna s manželem, a ví se, že se milenec chycený při činu ohradil, že prsty u nohou pouze líbal. Ale co na manželku nahoře bez v náručí jiného řekl princ Andrew? O tom se historici nezmiňují.

Foto: Profimedia.cz

Andrew i Sarah byli milujícími rodiči a s dcerami mají dodnes krásný vztahFoto: Profimedia.cz

Nejšťastnější rozvedený pár

Rozvedeni byli o čtyři roky později, ale vévodkyně Sarah se velmi snažila, aby vztahy s rodinou udržela. Ač se vědělo, že neuměla hospodařit s penězi a měla dluhy, nechtěla žádnou výraznou apanáž. Královně řekla, že by si jen velmi přála, aby zůstaly přítelkyněmi.

Čas rány zahojil, odpustili si nakonec všichni. A pouto mezi bývalými manželi je snad ještě silnější než na začátku vztahu. Sarah vždy byla trochu na hraně, dávala až příliš upřímné rozhovory a nabízela za peníze kontakt na svého exmanžela. On je jí ale náturou velmi podobný, a proto si rozumějí. A když se na podzim roku 2019 objevil na scéně skandál okolo kauzy Epstein, exmanželka ho pevně podpořila.

Brát se prý znovu nebudou, stávající situace jim vyhovuje. Žijí v jednom sídle, dávají si spolu odpolední čaj, ona o exmanželovi mluví jako o svém princi, společně se radují ze štěstí dcer a těší se, že se rodina pomalu rozrůstá o vnoučata.

Foto: Profimedia.cz

On se často postaral o její dluhy, ona zase o podporu. Jsou šťastní, že mají jeden druhéhoFoto: Profimedia.cz

Reklama