Hlavní obsah

Rakovina prsu postihuje čím dál mladší ženy. Jaký je důvod?

Foto: siam.pukkato, Shutterstock.com

Foto: siam.pukkato, Shutterstock.com

Velká naděje na uzdravení. Tak by se daly shrnout případy rakoviny prsu, kterou ročně onemocní zhruba 7 000 žen. Stále více se jich vyléčí, protože díky preventivním vyšetřením přijdou k lékaři včas.

Článek

Nádor prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u českých žen. Zhruba třetina se k lékaři dostane ve chvíli, kdy je nemoc v počátečním stádiu, a to je důležité. Díky tomu a novým léků je velká šance, že se mohou zcela vyléčit. Zlepšují se ale i naděje pacientek, u kterých byla nemoc zjištěna již ve stádiu, kdy měly metastázy.

Špatnou zprávou ale je, že nemoc postihuje stále častěji i ženy mladší 45 let. Souvisí to jednak s mateřstvím ve vyšším věku, které je samo o sobě rizikem pro vznik nádorového onemocnění, ale také s vyšším počtem umělých oplodnění, které kvůli hormonální stimulaci v tomto směru tělu také neprospívá.

Příznaky rakoviny prsu

Zcela zásadní je nemoc odhalit ve stádiu, kdy nemá žádné viditelné příznaky. To není možné bez mamografického nebo ultrazvukového vyšetření. Pokud v prsu najdete bulku nebo nějaký jiný podezřelý útvar, běžte co nejdříve k lékaři, ale na druhou stranu se nemusíte hned bát nejhoršího. Ne každý problém či hmatný nález znamená rakovinu.

Foto: Gorodenkoff, Shutterstock.com

Mamograf je většinou pro ženy starší 45 let, mladší chodí na ultrazvukFoto: Gorodenkoff, Shutterstock.com

Léčba nemoci

Tak jako u všech nádorových onemocnění záleží i v případě rakoviny prsu na stádiu a rozšíření nemoci. Pokud jste v prvním stádiu nemoci, znamená to, že tumor je menší než dva centimetry a nejsou postiženy lymfatické uzliny v podpaží. Šance na uzdravení je 90 procent.

Léčba se vždy navrhuje individuálně a bere se v úvahu také věk pacientky a druh nádoru. Pokud ho lze operovat, dojde k jeho odstranění a obyčejně se už neprovádí mastektomie, při níž lékaři odejmou celý prs. Následuje léčba, která ničí další poškozené buňky, nejčastěji chemoterapie cytostatiky.

U části nádorů se používá ozařování, jde většinou o zevní ozařování. V jiných případech je třeba takzvaná brachyterapie, což je ozáření prostřednictvím speciální hadičky zavedené dovnitř prsu.

Po ukončení léčby se chodí na pravidelné kontroly a lékaři v závislosti na typu nádoru doporučí hormonální nebo biologickou léčbu, ta se ale nehodí pro všechny typy nádorových onemocnění. 

Vyšetření prsou

Kromě samovyšetření, které by si měla žena provádět každý měsíc, je nejčastější metodou rentgenové vyšetření prsu – mamografie. Je vhodná u starších žen, jejichž prsa obsahují větší množství tukové tkáně. Samotná mamografie zcela jistě nezabrání vzniku onemocnění, ale lékař při pravidelných kontrolách porovnává snímky se staršími a je schopen odhalit i velmi malé počínající onemocnění. U mladších se pak hodí spíše ultrazvuk.

Najde-li se v prsu podezřelé ložisko, může se provést biopsie tenkou jehlou, kdy se odebere část tkáně a následně se zkoumá její charakter a stupeň postižení.

Foto: Kabardins photo, Shutterstock.com

Samovyšetření by si měly ženy provádět jednou měsíčněFoto: Kabardins photo, Shutterstock.com

Nejčastější komplikace

Zásadní komplikací všech nádorových onemocnění je vznik metastáz a také riziko, že se nemoc vrátí, buď do stejného orgánu jako poprvé, nebo do jiného místa v těle.

Nejlepší prevence rakoviny prsu

Nejdůležitější prevencí jsou pravidelná vyšetření. Každá žena od 45. roku života má nárok jednou za dva roky na mamograf zdarma. V případě, že se v rodině vyskytne nádorové onemocnění prsu nebo vaječníku v nižším věku, je třeba myslet na to, že by mohlo jít i o geneticky podmíněné onemocnění. O výrazném zvýšení rizika rozhodují především dva geny – BRCA1 a BRCA. Pak je třeba ženu sledovat mnohem častěji a případně rozhodnout o preventivním odstranění prsní tkáně a také vaječníků, které mají v případě genové vady stejné riziko.

Riziko nemoci snižuje jako u všech nádorových onemocnění zdravý životní styl, včetně dostatku pohybu, přiměřená váha a nekouření. Rizikovější jsou ženy, které měly příliš brzo první menstruaci a ty, co mají naopak pozdější menopauzu. Nesvědčí ani porod ve vyšším věku, naopak platí, že čím více dětí, tím lépe, určitou prevencí je totiž i kojení. Za riziko se považuje i užívání hormonální substituce v klimakteriu, ale některé studie ho zase vylučují.

Rakovina prsu

  • Popis - Nádorové onemocnění, které postihuje nejčastěji ženy na 45 let. V poslední době ale přibývá mladších pacientek.
  • Příznaky - Změny v prsní tkáni, které jsou bez přístrojů neviditelné. Bulku lze nahmatat, až když je v pokročilejším stádiu.
  • Inkubační doba - Není
  • Léčba - Je několik způsobů, avšak nasazení té dané je vždy individuální. Jsou to chirurgická, chemoterapie, radioterapie (ozařování), hormonální, biologická.
  • Smrtnost - V případě prvního stadia je úspěšnost uzdravení devadesát procent, v průměru lze říci, že po objevení nádoru přežije kolem 85 procent pacientek.
  • Prevence - Zdravý životní styl, těhotenství v nižším věku, kojení, nekouření

Reklama

Související témata: