Článek
Co se vlastností dětské pokožky týče, liší se od dospělé hlavně tím, že je o polovinu tenčí a tedy značně náchylná k podráždění. Tento stav trvá od narození zhruba do šesti let, kdy lze, pokud dítě netrpí například atopickým ekzémem, začít používat i běžné prostředky na praní.
Proč je dětská pokožka citlivější?
Dětská pokožka je výrazně tenčí a není dostatečně vyvinutá, takže je citlivější a snadno dojde k jejímu podráždění, třeba i nevhodně zvolenými kosmetickými nebo pracími prostředky. Většina rodičů speciální produkty kupuje ale jen kojencům, maximálně batolatům do roku až dvou let. Pak dětské oblečení běžně začnou prát společně s ostatním. „Doporučujeme to až zhruba do šesti let věku, do té doby mohou mohou látky v běžných kosmetických a pracích prostředcích pokožku podráždit, takže byste měli dětské prádlo prát jen v hypoalergenních a dermatologicky testovaných prostředcích,“ říká dětská lékařka MUDr. Lenka Chudomelová. Dvojnásob to platí v případě nedonošených dětí a také dětí s atopickým ekzémem. Přípravky bez zbytečné chemie můžete používat i na prádlo celé rodiny, šetříte zároveň přírodu.
Jaké oblečení svědčí dětské pokožce
Nejen nad praním je ale zapotřebí uvažovat – základem je nakoupit takové oblečení, které dětskou pokožku nebude zbytečně dráždit samo o sobě. „Základem šatníku by měla být nebělená 100% bavlna, během jejíž výroby nebyly použity dráždivé chemikálie. Syntetické oblečení dětem nedávejte. Oblečení pro atopiky by mělo být bezešvé nebo mít speciální střihy a švy, aby nedocházelo k otlakům či zbytečnému tření o pokožku,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.
Na co dát pozor při praní dětského prádla
Jaké zásady byste tedy měli dodržet, pokud vám záleží na zdraví vašich nejmenších?
- Před prvním nošením nové oblečení vždy vyperte, pokud nemá ekologický certifikát, mohou v něm být zbytky chemikálií z výroby.
- Používejte hypoalergenní a dermatologicky testované prací prostředky.
- Oblečení, které děti nosí přímo na kůži, volte z materiálu (bavlna, bambusové vlákno), který se dá vyprat při vyšší teplotě, díky níž se zbaví případných mastných krémů, ale i vydezinfikuje. Je to teplota nad 60 °C. Dětské prádlo perte na 40–60 °C.
- Pokud jsou na oblečení skvrny, odmáčejte je před vypráním spíš, než abyste použili přípravek na skvrny. Pomůže i žlučové mýdlo.
- Aviváž raději nepoužívejte, místo toho využijte každou příležitost sušit prádlo venku na čerstvém vzduchu a slunci. Pokud se bojíte reakce na pyl, který může venku „nachytat“, sušte ho v sušičce. Místo aviváže můžete použít ocet.
Speciální péče o dětské oblečení se vyplatí. „Naše zkušenosti ukazují, že jednoduché změny v rutinách péče o děti, včetně správné životosprávy, hygieny a volby vhodných kosmetických a pracích prostředků, mohou významně omezit výskyt kožních problémů,“ uzavírá MUDr. Lenka Chudomelová.